Blog

Yurt Dışında Kesinlikle Okuması Gereken Üniversite Alanları

20 Ocak 2022

“Dünyada popüler olan üniversite alanları sürekli bir değişim içerisinde. Her yüzyıl beraberinde yeni bölümleri ve alanları da beraberinde getiriyor. Dünyada lisans eğitiminin yaygınlaştığı ilk günden bu yana durum sürekli aynıdır. […]”

Dünyada popüler olan üniversite alanları sürekli bir değişim içerisinde. Her yüzyıl beraberinde yeni bölümleri ve alanları da beraberinde getiriyor. Dünyada lisans eğitiminin yaygınlaştığı ilk günden bu yana durum sürekli aynıdır. Özellikle devletler sürekli olarak okullara bu anlamda destek sağlar.

Hatta maddiyat bu anlamda ikinci, üçüncü planda bile yer alır. Çünkü üniversitelerin devletlere sağlayacağı en büyük katkı şüphesiz ki bilinçli bireydir. Bu bireylerin güncel teknoloji ya da ihtiyaçlar doğrultusunda gelişmesi de devletlerin daha fazla güçlenmesi anlamına gelir. Bundan yaklaşık 21 yıl önce bir öğrenciye hayalindeki bölümü sorsak oldukça enteresan cevaplar alırdık. Hatta bizim gibi uzmanlar da öğrencileri zaten bu alanlara yönlendirirdik. Fakat aynı bölümleri bugün bir öğrenci yazmak istese pek çok kişi engel olmaya çalışır.

Bir zamanların en iyi üniversite bölümleri bugünün popülerliğini kaybeden bölümleri olabilir. Bu durum oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Bahsettiğimiz “bir zamanlar” her zaman 20 – 25 yıl öncesi olmaz. Kimi zaman bu bir zamanlar 2 – 3 yıl öncesini bile kapsar. Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor. Buna bağlı olarak ihtiyaç duyula bölümlerde aynı hızda değişim gösteriyor. Bu yüzden günümüzün ve yakın geleceğin bölümlerine hakim olmak son derece önemli.

Yurt Dışındaki Üniversite Alanları

ÖSYM üniversiteler ve bölümleri üzerine maalesef pek fazla durmuyor. Güncel ve gelecek vaat eden bölümler yeni yeni okullarda kendine yer buluyor. Üstelik açılan bölümlerin de alt yapısı oldukça yetersiz. Bu anlamda ülkemiz eksikliklerini kapatmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Öğrenciler için de yeni bölümlerde ilk tercih yurt dışı oluyor. Yurt dışı üniversiteleri de bu konuda öğrencilere destek olacak çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sayesinde de öğrenciler için bu üniversiteler çok daha cazip oluyor.

Üniversitelerin öğrencilere sunacağı en büyük imkan ise iş, kariyer ve kaliteli eğitim olarak dikkat çekiyor. Üniversitede yer alan bölümlerin hepsi kendini bu konularda geliştirmeye çalışıyor. Özellikle güncel ve popüler alanlarda atılan adımlar çok daha fazla. Hatta devletler ve firmalar da bu bölümleri desteklemeye devam ediyor. Yeni nesil üniversite her anlamda ve her taraftan destek görerek büyümeye devam ediyor. Üniversitelerin bu bölümleri sürekli değişse de bazı bölümler şimdiden daha fazla ses getirmeye başladı.

Üniversite Alanları Arasında Nanoteknoloji Mühendisliği

Yakın bir geçmişte Nanoteknoloji konusu fazlası ile gündeme gelmişti. Gittikçe küçülen teknolojiler en son nano adını alarak üretime geçti. Üretimdeki bu ani geçiş alanda pek çok uzmanın eksikliğini de gözler önüne serdi. Bu yüzden de üniversiteler hızlı bir şekilde Nanoteknoloji bölümü açmaya başladı. Açılan bu bölümler de kısa sürede öğrencilerden ilgi görerek doldu. Zaman içerisinde de üniversite alanları arasında Nanoteknoloji çeşitler alt kollara ayrılarak büyümeye devam etti.

Biyoteknoloji Bölümü ve Önemi

Yurt dışında 4 yıllık bölümler sayısal alanda yoğunlaşmaya başladı. Bununla birlikte sayısal bölümlerin kombinleri de arttı. Örneğin artık tek bir alanda ihtisaslaşmak yetersiz oluyor. Zaten popüler olan bölümlerde birden çok alanın birleşimi ile ortaya çıkıyor. Aynı mekatronik mühendisliği gibi yeni bölümlerin kapsadığı alan oldukça fazla. Bu alanlardan bir tanesi de biyoteknoloji bölümü. Biyoteknoloji mühendislik ve sağlık bölümlerinin ortak bir kesişimi. Bu yüzden önemi de oldukça fazla.

Yakın bir gelecekte kariyer olarak ilerlemek ve yüksek bir maaşta çalışmak isteyen herkese önerilen mesleklerden bir tanesi. Günümüzün üniversite alanları arasında belki de çoktan yükselişe geçmiş bölümlerden birisi. Üniversite biyoteknoloji bölümü açmadıkları her dönem sistemi takibe bir adım daha uzaklaşıyor. Bugün Amerika ve Avrupa’nın en önde gelen okulları biyoteknoloji alanına yönelmiş durumda. Ayrıca bu bölümün alt yapısı da çoğu ülke tarafından yıllar önce atılmıştı.

Uzmanların Sözel Öğrencilere Önerdiği Bölüm Reklamcılık

Reklam yapmak hiç olmadığı kadar önemli bir hale geldi. Dünyada zaten uzun süredir reklam üzerine çalışmalar yapılıyor. Fakat gelişen teknoloji ve ilerleyen süreç içerisinde farklı reklam teknikleri hiç olmadığı kadar önemli bir hal alıyor. Klasikleşen reklamlar artık ilgi görmüyor. Reklamcılık şirketleri bir anda zirveye taşıyacak düzeyde bir öneme sahip. Bunu tabi yeni teknikler ile yapmak gerekir. Bunun için de yurt dışındaki kaliteli reklamcılık bölümlerini tercih etmek son derece önemli olacaktır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kalanından üniversite alanları nasıl belirleniyor gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer internet sitesini de ziyaret ederek yurt dışındaki 2 yıllık üniversite bölümleri hakkında içeriklere ulaşabilirsiniz. Yurt dışındaki üniversitelerin dikkat çeken bölümleri hakkında makale ve blog yazılarına ulaşmak için de Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesindeki içeriklere göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Yapay Zeka Çağında Meslek Seçimi: YKS Öğrencilerine Yönelik Uzman Tavsiyeleri
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan Gamze Sart'a Çifte Ödül!
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
Yapay Zeka Çağında Meslek Seçimi: YKS Öğrencilerine Yönelik Uzman Tavsiyeleri
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan Gamze Sart'a Çifte Ödül!
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?