Blog

Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22 Ocak 2022

“Amerika’daki mühendislik bölümleri ve bu bölümlere olan ilgi hızlanarak artmaya devam ediyor. Bunun en temel nedeni Dünya’nın en iyi üniversitelerin çoğunlukla Amerika’da bulunuyor olması olarak bilinse de başka pek çok […]”

Amerika’daki mühendislik bölümleri ve bu bölümlere olan ilgi hızlanarak artmaya devam ediyor. Bunun en temel nedeni Dünya’nın en iyi üniversitelerin çoğunlukla Amerika’da bulunuyor olması olarak bilinse de başka pek çok nedenleri de bulunmakta. Amerika’nın mühendislik bölümlerinde uyguladığı eğitim sistemi tüm Dünya’ya örnek oluyor. Özellikle Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri üniversitelerinde bu sistemi benimseyen sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Amerika sahip olduğu bu sistem sayesinde geleceğin öne çıkan mesleklerinin şekillenmesinde de büyük rol oynuyor.

Yurtdışında eğitim görmek isteyen ve alan olarak mühendislik fakültesini benimseyen öğrencilerin genellikle ilk ülke tercihi Amerika oluyor. Amerika üniversitelerinin her yıl Dünya’nın en iyi 100 üniversitesi listelerinde üst sırada yer alıyor olması Amerika için büyük bir prestij olsa da öğrencilerin bu üniversiteleri seçmelerinin tek nedeni bu olmuyor. Teknolojinin ve bilgi birikiminin oldukça arttığı bu dönemde öğrencilerin dikkat ettiği bir diğer detay ise üniversitelerin mezun olduktan sonra sunmuş oldukları iş imkanları. İş alanında rekabetin oldukça fazla olduğu bu günlerde üniversitelerin iş imkanı sunuyor olması öğrencilere büyük avantaj sağlıyor.

Amerika’daki Mühendislik Bölümleri Nelerdir?

Amerika üniversitelerdeki bölüm çeşitliliğinin en fazla olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Mühendislik fakültesi adı altında pek çok alanda eğitim veren Amerika üniversitelerine olan ilgi genellikle geleceğin en önemli mühendislik alanları olarak adlandırılan bölümleredir. Bunlar yapay zeka mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, genetik mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği gibi yenilik vaat eden bölümlerdir. Elektrik elektronik, makine, gıda, kimya mühendisliği gibi bölümler şimdi olduğu gibi gelecekte de önemini koruyacak bölümler arasında gösterilir.

Yapay zeka mühendisliği son 15 yılda büyük bir ilgi görmeye başlamış olan mühendislik alanıdır. Teknolojinin ve yapay zeka çalışmalarının büyük bir kısmı Amerika’da gerçekleştiği için Amerika’daki üniversiteler de bu bölüme son derece önem vermektedir. Ayrıca bu nedenlerle de öğrenciler yapay zeka mühendisliği için Amerika’yı tercih etmektedirler. Amerika yazılım mühendisliği üniversiteleri arasında en çok ilgi gören bölümlerden bir diğeri. Bilgisayar mühendisliği olarak da bilinen yazılım mühendisliği geleceğin en önemli 3 mesleği arasında ilk sırada yer alması nedeniyle üniversite bölüm tercihi yapan öğrenciler arasında oldukça popüler hale gelmiştir.

Son yıllarda popüler olan mühendislik alanlarından bir diğeri ise genetik mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği. Tıp, biyoloji ve bilim ile mühendisliği birleşimi olan bu bölümler tamamen geleceğe yönelik. Gen düzenlenmesinin artık laboratuar deneyinden çıkı hastanelerde tedavi amaçlı kullanılması için genetik mühendislerine büyük bir rol düşüyor. Aynı şekilde genetik hastalıkların ve günümüzün en ciddi hastalıklarından olan kanserin tedavisi de biyomedikal mühendislerini yakından ilgilendiriyor. Bu bölümler için en iyi olarak gösterilen bazı Amerikan üniversiteleri ise şunlardır: Stanford Üniversitesi, Austin Üniversitesi, Duke Üniversite, Massachusetts teknoloji Enstitüsü ve Johns Hopkins Üniversitesi.

Amerika’da Mühendislik Okumanın Avantajları Nelerdir?

Amerika’daki mühendislik bölümleri diğer ülkelerdeki üniversitelere kıyasla pek çok avantajı da beraberinde getirir. Teknolojik gelişmelerin en önemli merkezi olarak görülen Amerika lisans ve lisans üstü eğitim sistemlerine teknoloji ve gelecek odaklı çalışmalara öncelik vermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar ve araştırmalar Amerika üniversitelerini Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında en yüksek sıralara sokmayı başarmıştır. Benimsedikleri eğitim programı ile Avrupa ülkelerindeki üniversitelere de örnek olmayı başaran Amerikan üniversiteleri özellikle mühendislik bölümleri ile ilk sırada kalmayı başarıyor.

Son derece başarılı mühendisler yetiştirmeleri ve bu mühendislere sundukları iş imkanları üniversitelerinin tercih edilme yüzdesini de arttırıyor. Özellikle yurtdışından Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin kafasında pek çok soru işareti bulunuyor. Örneğin Amerika’da mühendislik kaç yıl diye soran Türk öğrencilerin sayısı epey fazla.

Amerika’daki mühendislik bölümleri tıpkı Türkiye’deki gibi 4 yıl sürüyor. Tatiller ve sınav programları da yine Türkiye’deki sisteme benzerlik gösteriyor. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yurt dışında eğitim için gerekli olanlara aba Yurt Dışı Eğitim’in web sitesinden erişebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan Gamze Sart'a Çifte Ödül!
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?

Benzer Yazılar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa'dan Gamze Sart'a Çifte Ödül!
Uluslararası Eğitimde Yurtdışı Burs Başvuruları Hangi Aşamada Yapılır?
Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Üniversite Okur?