Doğru Meslek Seçimi İçin Öğrenciler Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru meslek seçimi yapmak öğrenciler için son derece önemli konulardan biridir. Meslekler, insanların tüm hayat gidişatlarını baştan sona kadar etkileyen…

Ekim 12, 2021

gamze-sart-ogrenciler-dogru-meslek-secimi-icin-nelere-dikkat-etmeli

Doğru meslek seçimi yapmak öğrenciler için son derece önemli konulardan biridir. Meslekler, insanların tüm hayat gidişatlarını baştan sona kadar etkileyen konulardandır. Bu yüzden öğrenciler, tabandan başlayarak, adım adım ilerleyerek mesleklerini seçmelidir. Doğru planlama yapmamak öğrencilerin hayatlarının geri kalanını son derece olumsuz etkileyebilir. Geçmişte ve günümüzde yanlış seçim yapan öğrenciler her zaman dikkat çeker.

Yani mesleklere önem vermeyen ya da seçimlerini yanlış yapan öğrenciler hayatın her aşamasında insanların karşısına çıkacaktır. Bu yüzden hem ülkemizin hem de dünyanın geleceği için öğrencilerimizi doğru mesleklere yönlendirmeliyiz. Günümüzde bir öğrencinin doğru mesleği tercih edebilmesi adına pek çok çalışma yapılmaktadır. Kariyer testi gibi uygulamalar gençlerin doğru meslekleri seçebilmesi için çokça kullanılır. Fakat tek başına bu testler hiçbir zaman doğru tercihler için yeterli değildir.

Bir diğer yandan günümüzde öğrencilerin seçim yapabileceği meslek sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum aynı zamanda öğrencilerin de kafasını karıştıracak bir etki ortaya çıkarıyor. Gençlerin artık çalışabileceği iş olanakları arasında bir sınır da bulunmuyor. Tüm bu etkenler doğru mesleğin seçilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermeye yetiyor. Tek bir test ya da kitap üzerinden artık insanların meslek seçimi yapması mümkün değil. Doğru seçimin yapılması için pek çok etkenin artık değerlendirilerek gençlerin karar vermesi gerekiyor.

Doğru Meslek Seçimi Yapmak Neden Önemli?

Meslekler ilk olarak maddi gelir sağlayan bir çalışma modeli olarak görülebilir. İnsanlar para kazanmak için mesleklerini yapar. Yani insanlar para kazandıracak meslekleri seçmeye önem gösterir. Fakat sadece maddi getiri olarak bir mesleği düşünmek ve tercih etmek mantıklı bir süreç değildir. Çünkü mesleklerin tek etkilediği nokta sadece maddiyat konusu değildir. İnsanlar günün büyük bir çoğunluğunu çalışırken geçirir. Hafta içi hatta kimi zaman hafta sonları bile insanlar meslekleriyle zaman geçirmek zorundadır.

Bu durumda insanların kendilerine bazı sorular sorması gerekir. “Mesleğimi yaparken mutlu oluyor muyum ya da bu meslek benim için uygun mu?” soruları pek çok çalışanın kendine sorduğu sorulardandır. İsabetli meslek seçimi demek insanların çalışırken bu soruları kendisine sormaması anlamına geliyor. Çünkü insanların iş hayatındaki mutsuzluğu ya da eksikliği ilerleyen süreçlerde insanların sosyal hayatlarını olumsuz etkiler. Maddi olarak iyi durumda olsa bile insanlar psikolojik olarak sorunlar ile karşı karşıya gelebilir.

Doğru Meslek Seçimi İçin Maddi Getiri Önemli Mi?

Para insanların hayatlarını devam ettirmesi için gereken en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sağlık, gıda ya da eğlence gibi tüm ihtiyaçlar için para gereklidir. Bu yüzdene meslek seçimi yapılırken kesinlikle para kazandırması önemli bir konudur. Fakat her insana hitap eden ve yüksek getirisi olan meslekler bulunuyor. Öğrencilerimizin doğru bir şekilde meslek seçimi yapabilmesi için yetenekli olduğu alanlar içerisinden para kazandıracak meslekler seçilmelidir.

Meslek Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Bir meslek seçimi yapmak aslında çok zor bir konu değildir. Fakat son derece detaylı ve dikkat isteyen bir konudur. En doğru şekilde meslek seçimi yapmak için doğru adım olabilecek en düşük eğitim döneminde bu işleme başlamaktır. Yani ilk okul düzeyi aslında bu sürecin doğru başlangıç zamanıdır. Her çocuğun belli başlı konularda yeteneği ve yönelimi küçük yaşlardan bu yana kendini gösterir. Meslek seçimi yapılırken en doğru karar öğrencileri küçük yaşta gözlemlemek olacaktır.

Zaman içerisinde hem öğrenci sınıf atladıkça hem de yaşı ilerledikçe meslek tercihleri daha da şekillenmeye başlayacaktır. Öğrenciler bu yönlendirmelere küçük yaşta başlamaz ise zaman içerisinde meslek seçemiyorum ne yapmalıyım diye düşünmeye başlayacak. Özellikle lise 2. Sınıfa kadar öğrenciler bunu konuya önem vermelidir. Doğru meslek seçimi için kritik dönemlerden bir tanesi lise 2.sınıftır. Çünkü alan seçiminin önemli kırılma noktalarından birisidir.

Meslek Seçiminde Üniversitenin Önemi

Üniversite dönemi ülkemizde öğrencilerin en çok meslek seçimi için yoğunlaştığı alandır. Genellikle öğrenciler üniversite sınavından sonra mesleklerini gelen puanlara göre tercih eder. Bu durum son derece yanlış olsa da dünya bazında bu süreçte bir yığılma bulunuyor. Bunun nedeni ise öğrencilerin erken yaşlarda doğru meslek seçimi için eğitilmemiş olması. Mesleklerine önceden belirleyen öğrenciler bu süreçleri çok daha kolay atlatır.

Meslek Seçimi İçin Öğrenciler Geç Kalabilir Mi?

Uzmanlar üniversite yapılan meslek tercihlerinin oldukça geç olduğunu ifade ediyor. Fakat bu durum yine de gençlerin o meslekte devam etme zorunluluğunu getirmiyor. Yeteneklerinin farkına çok geç varan bir kişi de daha sonra mesleklerine yönelebilir. Bu dünyanın pek çok noktasında insanların karşısına çıkan bir nokta. Pek çok öğrenci üniversite hayatlarını bitirdikten sonda bu durumun farkına varıyor. Geç meslek seçimi bazı dezavantajları olsa da imkansız bir durum değildir.

Bunun dünya üzerinde binlerce başarılı örneği mevcut. Fakat bu süre içerisinde de öğrencilerin mümkün olduğunca uzman bir kişiden destek alması son derece önemlidir. Aksi takdirde benzer bir durumun tekrar yaşanması mümkün olabilir. İlerleyen yaşlarda meydana gelen yanlış bir meslek tercihi çok daha zorlu dönüşleri olan bir konudur. Bu yüzden öğrencilerin ikinci bir hata yapmaması son derece dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Fakat uzmanlar uygun meslek tercihi için ikinci kez uğraşan kişilerin büyük oranda istediklerini elde ettiğini belirtmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve Web sitesinden doğru meslek seçimi ile alakalı detaylı yazılar bulabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de kariyer ilerlemesinde gençlerin dikkat etmesi gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART