Para Kazandıracak Meslek Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Meslek tercihi yapmak her zaman sıkıntılı bir süreç olmuştur. Doğru meslekte yer almak için aslında tahmin edilenden daha fazla çabalamak…

Eylül 14, 2021

gamze-sart-para-kazandiracak-meslek-tercihi-nasil-yapilmalidir

Meslek tercihi yapmak her zaman sıkıntılı bir süreç olmuştur. Doğru meslekte yer almak için aslında tahmin edilenden daha fazla çabalamak ve araştırmak gerekir. Bu araştırmalar sadece meslek ile alakalı da olmamalıdır. Bugün öğrencilerimizin seçebileceği onlarca farklı meslek grubu var. Üstelik bu mesleklerin hepsi de farklı imkanlara ve avantajlara sahip. Bu derin meslek havuzu, gençlerin kafasını fazlası ile karıştırıyor. Doğru kararı vermek gençler açısından gittikçe zorlaşıyor.

Fakat meslek seçemiyorum diye düşünen öğrenciler için de izlenecek aslında çok basit yollar var. Doğru meslek seçimi zorlaşmış olabilir. Aynı zamanda doğru kararı verebilmek için izlenecek yollar da fazlası ile gelişti. Bu yüzden gençlerimizin bu tarz konulara üzülmesine ya da kafasına takmasına gerek yok. Bugün doğru meslek seçimi yapmak için eğitimin her aşamasında atılacak adımlar bulunuyor. Bu konularda bilinçli bir şekilde adım atmak ilerideki pek çok zorluğu ortadan kaldıracaktır.

Meslek Seçimi İçin Geç Kalmış Olabilir Miyim?

Son zamanlarda özellikle meslek tercih testi gibi pek çok uygulama insanların kafasını karıştırıyor. Bir diğer yandan insanların zamanında yaptığı hatalı tercihler onların meslekleri hakkında fazlası ile düşünmesine neden oluyor. Yani insanlar meslekleri ile alakalı tercihleri çoktan yapmış olabiliyor. Bu durum da “Meslek seçimim için artık geç mi” sorusunu sorduruyor. Bu durum kesinlikle doğru bir düşünce değil. Her insan hayatının her aşamasında ileriye dönük meslekleri ile alakalı tercihlerini düzeltebilir. İster lise ister üniversite olsun düzeltmek için adım atılmadığı sürece her zaman geç olacaktır.

Meslek Tercihi Nasıl Yönlendirilmelidir?

Doğru bir meslek için temeli sağlam atmak gerekir. İleride geçmişe dönük soru işaretleri olmaması için temelin ortaokul hatta ilkokul düzeyinde atılması önemlidir. Bu süreç içerisinde atılacak adımlar ilerideki zorlukları daha da kolaylaştıracaktır. Çocuklarımızın henüz küçük yaştayken yetenekleri kendini belli eder. Yetenekli oldukları alanlara bir uzman eşliğinde yapılacak çalışmalar onların yeteneklerinin sivrilmesini sağlar. Çocukların seçeceği meslekler bu yaşlarda kendilerini yavaş yavaş belli eder.

Meslek Tercihi Yaparken Lise Döneminin Önemi

Lise döneminde sadece çocuklarımızın karakter yapıları olgunlaşıp belirmez. Aynı zamanda hayatta yapacakları tercihler de lise döneminde büyük oranda belirlenir. Çocukların bu dönemde yaptığı çalışmalar, aldığı dersler ve en önemlisi yönlendirmeler onların hangi meslek alanlarına yöneleceğinde etkili olur. Puana göre meslek seçimi yapmamak için bu dönemin çocuklarımızda çok daha verimli geçmesi lazım. Tıp potansiyeli olan bir öğrencinin yanlış yönlendirmeler ile çok daha farklı alanlara gitmesi bu süreçte karşımıza çıkabilir.

Üniversite Döneminde Meslek Seçimi

Üniversiteler profesyonel meslek hayatının bir önceki aşamasıdır. Bu dönem ileride yapılacak mesleklerin aslında ön gösterimidir. Bu yüzden gençlerin sadece bu döneme gelmesi yetmez. Üniversite dönemindeki mesleki ön çalışması sonraki aşamadaki çalışmasını da etkiler. Gençlerin bu yüzden üniversite dönemini en verimli şekilde geçirmesi gerekir. Bu verimlilik derslerin yanı sıra mesleğini tanıma ve araştırma üzerine de yönlenmelidir. Ayrıca artık üniversitelerin de eğitimleri bu şekilde değişmiştir.

Doğru meslek tercihi döneminde üniversitelerin 3 ve 4. Sınıf dönemleri de dikkate alınmalıdır. Çünkü bu yıllar öğrencilerin profesyonelleşeceği alan derslerini kapsar. Örneğin bir makine mühendisi bu dönemde enerji, asansör, doğalgaz ya da imalat gibi hangi alanda çalışmak istiyor ise ona göre ders seçimi yapar. Bu süreç de öğrencilerin mesleklerini tanımasında son derece önemli bir etkendir. Pek çok genç bu alandaki yanlış seçimlerinden dolayı ileri de sorun yaşar.

Meslek Seçimi Yaparken En Çok Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

Başarılı notlar, iyi üniversiteler ya da kaliteli bir eğitim her zaman para kazandıracak mesleklerin kapısını açar. Fakat meslek tercihi yapılırken dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken çok daha büyük nokta var. Örneğin sayısal meslek seçimi denilince ilk akla gelen alanlar mühendislik ya da tıp gibi alanlardır. Hem öğrenciler hem de veliler buna ek olarak isme ve bölüme göre de tercih yapar. Yani sadece para kazanılacak bir alan tercihlerde var ise direkt olarak o alana yönlendirme yapılır.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta öğrencinin o alan için olan yetkinliği ve becerisidir. Dersleri çok iyi olan bir öğrenci yetkinliği ve hevesi olmadığı halde tıp alanını seçebilir. Fakat bu durum ilerleyen süreçlerde öğrencinin aleyhine sonuçlanır. Genellikle bu öğrenciler ya eğitimlerini yarıda bırakıyor ya da profesyonel hayatta sorunlar yaşıyor. Bu sorunların da bir kısmı maddi sorunlar ilen bir kısmı manevi sorunlar oluyor. Bu yüzden öğrenciler bunları da göz önüne alarak tercih yapmalıdır. Geleceğin meslekleri arasında isme göre değil kendi yeteneğine göre tercih yapmak gerekir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden meslek tercihi yaparken dikkat edilecekler hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer internet sitesinden de bu konular profesyonel destek alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat