21. Yüzyılda Para Kazandıran Meslekler Hangileri?

Para kazandıran meslekler özellikle 2000 sonrası doğan gençler için büyük merak konusu. Tüm insanlar para kazanmak ve daha iyi bir…

Eylül 11, 2021

gamze-sart-21-yuzyilda-para-kazandiran-meslekler-hangileri

Para kazandıran meslekler özellikle 2000 sonrası doğan gençler için büyük merak konusu. Tüm insanlar para kazanmak ve daha iyi bir hayat sürmek için eğitim alırlar. Geçtiğimiz 20 yıla bakarsak para kazanmanın günümüze göre çok değiştiği hemen dikkat çeker. Çünkü mesleklerin yapıları fazlası ile değişmeye başladı. 20 yıl önce, geleceğin mesleği olarak ifade edilen alanlar artık birer birer yok oluyor. Bunların yerine yeni meslekler ve iş alanları ortaya çıkıyor.

Buna ek olarak dünyanın ihtiyaçları ve beklentileri de değişmeye başladı. Meslekler ve maaşları 2021 yılında bu anlamda artık yeni bir kabuğa kavuştu. Artık dünyanın ihtiyaç duyduğu alanlar oldukça farklı. Dünyada meydana gelen büyük etkenler bu süreci tetiklemeyi başardı. Bu etkenlerin başında ise şüphesiz ki 4. Sanayi Devrimi geliyor. Sanayi Devrimi dünyanın alıştığı tüm alanlara yeni bir boyut kazandırdı. Bu yenilikler de hayatımıza bir ada girmediği için çok daha kolay adapte olabildik.

Yani sanayi devrimi 2000’li yıllardan sonra ortaya çıksa da temelleri onlarca yıl önce zaten atılmıştı. Pek çok üniversitesinin ve ülkenin bu sürece o zamandan beri hazırlandığını da biliyorduk. Sanayi devrimi mesleklerde insan gücünü ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ayrıca bugün en çok para kazandıran 10 meslek incelendiği zaman hepsinin sanayi devrimi ile ortaya çıkan meslekler olduğunu görebiliriz.

Para Kazandıran Meslekler Nasıl Tercih Edilmelidir?

Bugün baktığımı zaman insanların para kazanabileceği onlarca farklı meslek var. Bu mesleklerin her biri de dünyanın çoğu ülkesinde ilgi duyan mesleklerdir. Yani bu meslekleri seçen kişiler para kazanma konusunda sorun yaşamazlar. Fakat bu mesleklerin seçilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar var. O da kişinin bu mesleğe olan yetkinliği ve becerisi. Sadece para kazandırmasına göre ya da sadece geleceği olduğu için meslek seçilmemelidir.

Meslek seçimi yapılırken öğrenciler mesleklerden önce kendi becerilerini belirlemelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. İstenmeyen sonuçlar her zaman başarısızlık olarak görünmez. Örneğin yazılım alanına ilgisi olmayan kişiler sadece fazla para kazanma ihtimalleri için bu alanı seçebilir. Hatta bu öğrenciler zaman içerisinde çok fazla para da kazanabilir. Fakat sevmedikleri bir işte çalışarak bunu yapmak öğrenciler için zorlu olacaktır. Gelecekte en çok para kazandıran meslekler onlarca farklı alanı kapsar.

Bizlerde öğrencilerimizin üniversite tercihlerini yaparken en çok para kazanacağı alana göre yapmıyoruz. Öğrencinin hem yetenekli hem de istekli olduğu konuları analiz ederek geleceğin mesleklerinden onlar için bir liste hazırlıyoruz. Aksi takdirde sevmediği bir alana yönelen öğrenciler eğitimlerini yarım bile bırakabilir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu öğrenciler büyük yaralar alarak zor duruma düşebilir. Bu durum her zaman öğrencilerin dikkat etmesi gereken önemli bir husustur.

Gelecekte Para Kazandıran Meslekler Arasında Tıp Alanı

Yüzlerce hatta binlerce yıldır tıp eğitimi öğrencilerin her zaman sevdiği ve ilgi duyduğu bir alan olmuştur. Ayrıca dünyada en çok para kazandiran meslekler arasında her zaman tıp ilk sıralarda yer alır. Bu durum gelecekte de aynen geçerli olacak. Fakat tıp alanı aynı diğer meslekler gibi bazı güncellemeler ile karşımıza çıkacak. Bu alandaki en büyük güncelleme ise yapay zeka. Yapay zekanın tıbbın bir parçası olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Fakat gelecekte tıp ve yapay zekayı birleştiren kişiler onlarca adım önde olacak.

Mühendislik Alanında Para Kazanmak

Gelişen teknoloji ve robotlaşma göz önüne alındığı zaman mühendisliğin çok daha farklı bir yere sahip olduğu hemen dikkat çeker. Ayrıca artık alanında uzman mühendislere duyulan ihtiyaç çok daha fazla. Geçtiğimiz yıllarda para kazandıran meslekler denildiği zaman inşaat, makine ve elektrik mühendisliği akıllara gelirdi. Fakat son 10 yıla damgasını vuran yazılım ve bilgisayar gibi mühendislik alanları bu mühendislikleri geçmeyi başardı. Yazılım ve bilgisayar alanındaki ihtiyaç dünyada her geçen gün artıyor.

Psikoloji ve Eğitim Alanında Para Kazanmak

Hem psikoloji hem de eğitim için geleceği pek parlak olmayan alanlar deniliyordu. Teknoloji ve yapay zekanın ilerlemesi bu tarz mesleklerin ortadan kalkmasına neden olur bakış açısı uzunca bir süre gündemden düşmedi. Fakat bu geldiğimiz durum oldukça farklı. Hatta beklentilerin tam zıttı bir şekilde devam ediyor. Bu iki bölüme olan ihtiyaç geçmiş yıllara göre artık çok daha fazla. Dünyanın isteklerini ve beklentilerini en iyi okuyan bu meslekler en çok para kazandıran iş alanları arasında yer aldı.

Geleceğin Para Kazandıracak Mesleği Biyoteknoloji

Biyoteknoloji ismi aslında çok yakın zamanda hayatımıza girmeyi başardı. Fakat zaman içerisinde oldukça hızlı bir şekilde yükselişe ve gelişime girdi. Özellikle pandemi bu alanın yükselmesindeki en önemli etken oldu. Çünkü kitler, aşı çalışmaları ya da bu tarz tüm çalışmalar biyoteknolojinin çalışma alanına giriyor. Günümüzde bile kısa zamanda yüksek kazançlar sağlayan bu meslek geleceğin en önemli alanlarından bir tanesi. Bu yüzden üniversiteler biyoteknoloji bölümlerinin açılmasına hız verdi.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek para kazandıran meslekler ile alakal detaylı bilgiler alabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de geleceğin meslekleri ile alakalı yazılar okuyabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesinden de doğru meslek seçimi için destek alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat