Yapay Zeka Teknolojisi Hayatlarımızı Nasıl Etkileyecek?

Son yıllarda yapay zeka teknolojisi insanların en merak ettiği konulardan bir tanesi oldu. Artık insanlar bu teknolojiye hem daha meraklı…

Eylül 9, 2021

gamze-sart-yapay-zeka-teknolojisi-hayatlarimizi-nasil-etkileyecek

Son yıllarda yapay zeka teknolojisi insanların en merak ettiği konulardan bir tanesi oldu. Artık insanlar bu teknolojiye hem daha meraklı hem de daha istekli bir hale geldi. Bunun arkasında ise şüphesiz ki yapay zekanın bizlere sundukları ve sunacakları var. Yapay zeka oldukça eski bir tarihe sahip. 2. Dünya Savaşı sırasında yapay zekanın temelleri dünyada zaten atılmıştı. Fakat ilerleyen süreçlerde durum çok daha farklı bir hale geldi.

Yapay Zekanın Tarihteki Değişimi

Uzmanlar ikinci dünya savaşında başlayan yapay zeka sürecine kısa sürede merak saldı. Kodlama ve bilgisayar olmadan insanlar 70’li yıllara kadar yapay zekayı belli bir seviyeye getirmeyi başardı. Fakat yetmişlerin ortasında ise beklenmedik bir durum ortaya çıktı. Başta Amerika olmak üzere bazı ülkelerde yapay zeka karşıtı yazılar ve çalışmalar gündeme geldi. Yapay zeka makale ve bu çalışmalar ile büyük bir darbe aldı. Üstelik bunlara ek olarak Amerika Devleti yapay zeka çalışmalarına yaptığı desteği ortadan kaldırmaya ve geri çekmeye başladı.

Yaklaşık 6 yıl süren bu süreçten sonra ise yapay zeka ile alakalı İngiltere merkezli bazı önemli kararlar alındı. İngiltere Japonya’nın yapay zekadaki çalışmalarına yetişebilmek için yapay zekayı daha fazla desteklemeye başladı. Domino taşı etkisi ile de bu kararlar dünya geneline hızla ulaştı. Amerika’daki ara verilen yapay zeka çalışmaları da tekrardan başladı. Bu süreçten sonra ise yapay zeka günden güne gelişen bir teknoloji olarak karşımıza çıktı. Yapay zeka nasıl çalışır ya da nedir sorusu o günden bu yana fazlası ile değişti.

Yapay Zeka Teknolojisi ve Büyük Evrimi

Geçmiş dönemlerde insanlar yapay zekadan tamamen verim alamıyordu. Fakat yapay zekanın potansiyeli insanları bu konuda fazlası ile heyecanlandırıyordu. Yapay zeka çalışmaları arttıkça bunu destekleyecek çalışmalar da hızlandı. Özellikle kodlama çalışmaları bu süreçte birer birer ortaya çıkarak yapay zekanın en büyük destekçisi oldu. Daha sonra ise süreci bilgisayarlar ve diğer teknolojiler takip etti. Tüm bu teknolojilerin ortak olarak gelişmesiyle de bugün yapay zeka teknolojisi günümüzdeki haline ulaştı.

Yapay Zeka Teknolojisi ve Hayatımıza Etkileri

Dünyada yapay zeka örnekleri ortaya çıktıkça insanların yönelimleri fazlası ile değişti. Bu değişim de hayatımızın her alanında ortaya çıkmaya başladı. Bugün öğrencilerimize üniversite tercihleri yaparken bile yapay zekanın etkileri üzerinden ilerleme yapıyoruz. Çünkü yapay zeka hem iş olanaklarını hem de eğitim durumlarını farklı bir boyuta taşıdı. Yapay zekanın belki de en önemli etkileri arasına bilgisayarları ve telefonları yazabiliriz. Bu iki teknoloji sadece kullanım olarak insanların hayatına girmedi.

Bilgisayarlar ve telefonlar insanların yönelimlerini de değiştiren makineler olmayı başardı. Bugün akıllı bir telefon insanları dünyanın her yerine ulaştırabilir. Buna ek olarak insanların ödeme, alışveriş ya da iletişim için tüm ihtiyaçları bir telefon ile sağlanabilir. Aynı durum daha kapsamlı olarak bilgisayarlar için de geçerli. Bilgisayarların bugün etki edemediği bir alan ya da kullanımı bulunmuyor. Bu durum da şirketleri bu iki teknolojiye yönlendirdi. Sadece telefon ve üretim olarak değil şirketler bu cihazları artık pazarlama aracı olarak da kullanıyor.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde şirketler insanların istediği ürünleri ya da malzemeleri bu iki cihazda kullanıcılara iletiyor. Yapay zeka aynı zamanda meslekleri de etkilemeyi başardı. Bugün yapay zeka çalışmaları içerisinde bulunmak dünyada büyük bir meslek olarak gözüküyor. Aynı zamanda eğitim ve öğretim içerisinde de yapay zeka farklı kullanımlar ile insanları etkilemeyi başarıyor. Bu durum daha uzun bir süre insanların hayatına etki etmeye devam edece. Özellikle gelecekte çok daha büyük yapay zeka projeleri insanların hayatlarını değiştirecek.

Gelecekteki Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay zeka tek başına bile tahmin edilmesi güç teknolojilerin temelini oluşturuyor. Örneğin derin öğrenme ve makine öğrenmesi tamamen yapay zeka temelli teknolojilerdir. Bu yüzden yapay zekanın gelecekte bize neler sunacağı büyük bir merak konusu. Fakat daha şimdiden yapay zekanın gelecekte karşımıza çıkacağı formlar kendini belli ediyor. Bunlardan bir tanesi de sürücüsüz araçlar. Sürücüsüz araçların piyasaya çıkış tarihi aslında çok da uzak değil. Yakın zamanda yapay zeka temelli bu araçlar hayatımıza girecek.

Yapay zeka teknolojisi ayrıca sağlık sektöründe de insanların karşısına çıkacak. Sadece teknoloji olarak değil aynı zamanda doktorların da yapay zeka konusunda bilgi olması gelecekteki e büyük uygulamalardan bir tanesi. Yapay zeka ayrıca hastanelerde ameliyatların hızlanması ve da yüksek başarı da gerçekleşmesi için de yer bulacak. Bu makineler gelecekte doktorların en büyük yardımcıları arasında yer alacak. Bunlara ek olarak ilaç sektöründe, sağlık sektöründe ve akıllı tarım alanında yapay zeka kendine daha fazla yer bulacak.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden yapay zeka teknolojisi ile alakalı detaylı bilgiler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de yapay zeka nedir sorusuna daha kapsamlı cevaplar alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat