Mesleklerin Geleceği İle Doğru Mesleği Seçmek

Öğrenciler ve gençler için mesleklerin geleceği, üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisi olmuştur. Meslekler, geçtiğimiz 20 yıl içerisinde büyük bir…

Eylül 7, 2021

gamze-sart-mesleklerin-gelecegi-ile-dogru-meslegi-secmek

Öğrenciler ve gençler için mesleklerin geleceği, üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisi olmuştur. Meslekler, geçtiğimiz 20 yıl içerisinde büyük bir değişim yakalamayı başardı. Bu değişim beraberinde, insanların ilk kez duyduğu konuları gündeme getirdi. Artık mesleklerin gelecekte insanlara neler sunacağını kestirmek hayati bir önem taşımaya başladı. Yapılacak ufak bir hata bile gençler için çok büyük etkilere yol açabilir. Bu durum ile karşı karşıya gelmemek için de yeni nesil meslekleri doğru belirlemek gerekiyor.

Son 20 yılda ortaya çıkan meslekler süreç içerisinde büyük değişimler yaşamaya başladı. Bazı meslekler 2000’li yıllardan sonra hayatımıza büyük beklentiler ile girdi. İlk başlarda çok fazla gelişim ve ilerleme gösterse de 2000 sonrası hayatımıza giren pek çok meslek zaman içerisinde kayboldu. Bazıları da zaman içerisinde etkisini azalttı ve gelecekte kaybolacak meslekler arasına adını yazdırdı. Pek çok insan mesleklerin gelecekte neler sunacağını kestirmekte zorlandığı için büyük sorunlar yaşadı.

Dünyada ve Türkiye’de Geleceğin Meslekleri Aynı Mı?

Hem dünyada hem de Türkiye’de geleceğin meslekleri artık ortak bir çizgide ilerliyor. Geçmiş yıllarda özellikle Amerika gibi önde gelen ülkelerdeki meslek açıklığı ile ülkemizdeki meslek açıklığı farklıydı. Bu eşitlik artık dünyanın büyük ülkelerinde aynı konuma geldi. Bugün Amerika’da ya da İngiltere’de ihtiyaç duyulan mesleklere Türkiye’de de fazlası ile ihtiyaç duyuluyor. Fakat önemli olan nokta geleceğin getireceklerini okuyarak doğru mesleği bulabilmek. Öğrencilerimizin daha verimli bir işte çalışabilmesi için bu durum artık şart.

Mesleklerin Geleceği Nasıl Şekillendi?

Dünyada bugün on binlerce farklı meslek grubu var. Her meslek grubu da kendi içerisinde zorluklara ve kolaylıklara sahip. Fakat gelecekteki imkanları olarak mesleklerin birbirinden ayrıldığı onlarca nokta var. Gelecekteki önemli meslekleri anlamak için aslında geçmişteki hangi etkilerin meslekleri etkilediğine bakmak gerekiyor. Bu sayede öğrenciler gelecekte yok olmayacak meslekler alanından tercih yapabilir. Geçmişe de baktığımız zaman yeni teknolojiler ve 4. Sanayi Devriminin süreci fazlası ile etkilediği hemen dikkat çekiyor.

Sanayi Devrimi ve Mesleklerin Geleceği

4.Sanayi Devrimi dünyada beklenilenin çok üzerinde bir etki yaptı. Sanayi devriminden önce geleceğin meslekleri 2021 yılı için tahmin ediliyordu. Fakat sanayi devrimi ile dünyada meslek ve çalışma hayatı köklü bir değişime girdi. Özellikle dünyada meydana gelen teknolojik değişimler iş hayatlarını etkilemeyi başardı. Bu sayede de iş hayatları eski tarzından uzaklaşarak yepyeni bir hale girdi. Sanayi devriminin bu etkileri kısa zamanda da tüm dünyaya yayılmayı başardı.

Dünyayı kasıp kavuran bu sanayi devrimi içerisinde ilk dikkat çeken nokta makineleşme oldu. Artık makineler insanların yerini yavaş yavaş almaya başladı. Makinelerin insan hayatına girmesi aslında beklenen bir sondu. Fakat kimse bu makinelerin fabrikadaki üretim bandından çıkacağını düşünmüyordu. Mesleklerin geleceği konusu tam da bu süreç içerisinde şekillenmeye başladı. Artık makineler sadece fabrikalardaki insanları değil hayatın her alanındaki insanların işini tehdit eden bir teknoloji oldu.

Geleceğin Meslekleri İçin Doğru Karar Vermek

Aslında Forbes geleceğin meslekleri konusunda detaylı bir çalışmayı insanlara sunmuştu. Özellikle gelecek 30 – 50 yıla damga vuracak meslekler şimdiden kendini belli ediyor. Fakat bu mesleklerin her biri her kişiye hitap etmiyor. Örneğin bilgisayarı sevmeyen birisini zorla yapay zeka ya da derin öğrenme alanına yönlendirmek son derece yanlıştır. Bu durum her zaman öğrencilerin aleyhine sonuçlanmıştır.

Yanlış seçimler ile karşı karşıya gelmemek için de öğrencilerin doğru karar vermeleri gerekir. Doğru kararın ilk aşaması ise kendini tanımaktan geçer. Bugün öğrencilerimizin doğru tercihler yapması ve karar vermesi için ilk olarak öğrencilerin kendi yetkinliklerini keşfediyoruz. Öğrencilerin yapmayı sevdikleri işler ya da yetenekli oldukları alanları belirlemek bu süreçte ilk aşamadır. Daha sonra öğrenciler kendi yetkinlikleri ile uyumlu alanlara yönelerek tercihlerini yapmalıdır. Sadece isme göre ya da mesleğin adına göre tercihler yapılamamalıdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden mesleklerin geleceği ile alakalı detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de geleceğin meslekleri ve maaşları gibi konularda çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat