Üniversite Mezunları ve Değer Üretmeleri

Hem ülkemizde hem de dünyada üniversite mezunları ile alakalı yoğun çalışmalar var. Bu çalışmalar mezunların sadece iş hayatları ile alakalı…

Eylül 4, 2021

universite-mezunlari-ve-deger-uretmeleri

Hem ülkemizde hem de dünyada üniversite mezunları ile alakalı yoğun çalışmalar var. Bu çalışmalar mezunların sadece iş hayatları ile alakalı olmuyor. Çalışmaların genellikle büyük bir kısmı mezunların değer üretmesi ile alakalı konular. Bugün lise okuyan öğrenciler, 2024 – 2025 yılları arasında mezun olacaklar. Fakat bu öğrencilerin lise mezuniyetlerinin üzerine bir de üniversiteye geçiş ve üniversite bitirme sürelerini eklemek gerekiyor. Bunları da eklediğimiz zaman öğrencilerin mezun olacakları yıllar 2028 – 2029 yılları arasında denk gelmekte.

Bu yıllar öğrencilerin hem lise de hem de üniversitede tekrarsız geçireceği yıllardır. Ayrıca bunların üzerine yüksek lisans ve doktora süreleri de eklenebilmektedir. Yaklaşık 10 yıl içerisinde mezun olan öğrencilerin değer üretecekleri süre ise on yıldan fazladır. Değere üretecekleri bu yılların artmasının nedenlerinden bir tanesi DNA’ların erken olgunlaşması. Ayrıca gün geçtikçe artan insan ömrü de bu durumu tetikleyici bir etken oluyor.

Üniversite Mezunları ve Değer Üretme Yılları

İnsanların ömürleri artık eskisi gibi kısa sürmüyor. Çok yakın bir geçmişte ortalama insan ömrünün yaklaşık olarak 60 yıl olduğu tahmin ediliyordu. İnsanlar genellikle 60 – 70 yaşları arasında ömürlerini tamamlıyordu. Fakat bu süre zarfı oldukça ilerledi. Bugün baktığımız zaman 2000 yılı öncesi doğan insanların 105 yaşına kadar bir süre yaşayacağı tahmin ediliyor. Hatta bu durum bazı insanlar için 105’in üzerinde bile olabiliyor. Aynı durum 2000 yılı sonrası için doğanlarda da geçerli.

2000 yılı sonrası doğan neslin ortalama yaşam ömrünün ise yaklaşık olarak 110 – 115 olacağı tahminler arasında. DNA’larda bu anlamda büyük bir değişim olmaya başladı. Hatta dünyada artık yaşlılık sınırı da yukarılara taşındı. Bugün 82 – 83 yaş sonrası için insanların yaşlılık dönemleri başlıyor. Emeklilik yaşı da ilerleyen süreçlerde buna bağlı olarak daha artacak gibi duruyor. Yaş durumu bu yüzden üniversite eğitimleri ile doğrudan alakalı bir konudur. Gençlere artık uzun vadede eğitim sağlamak hiç olmadığı kadar önemli bir konu oluyor.

Üniversiteyi Bitirenler İçin Planlama Süreleri

Bu olaylar sadece gelecekte üniversiteyi bitirecek öğrencileri kapsayan bir konu değil. 2020 öncesi üniversite mezunu olan kişiler için de bu süreç oldukça önemli. Hatta anne ve babaların bile planlamalarını artık değer üretecek şekilde yıllara ayırması gerekir. Bugün hem 2020 öncesi hem de sonrası üniversite mezunları 40 – 60 yıl arasına değer üretmelerini yaymak gerekiyor. Yani bizleri aslında gelecek ile bir randevusu var. Ve bu randevu için de en iyi ve en doğru şekilde hazırlanmamız gerekmektedir.

Covid Sonrası Değer Üretmek

Herkesin bildiği gibi Covid salgını bir anda dünyayı etkisi altına aldı. Pek çok sektör Covid yüzünden aksamaya ve değişmeye başladı. Bu durum üniversite ve liseler için de geçerli. Hatta bu süreçten belki de en çok etkilenen kesim öğrenciler oldu. Üniversite mezunları ve mezun adayları bu süreçten fazlası ile olumsuz etkilendi. Salgın daha yeni yeni dünyada hafiflemeye başladı. Salgın yüzünden eğitim alanında büyük bir durgunluk da kendini gösterdi. Bu süreç içerisinde öğrencilerin özellikle özel okullarda büyük sıkıntılar yaşadığına şahit olduk.

Gerek okul ücretini ödeyemeyen aileler gerek ise artan okul fiyatları karşısında ne yapacağını bilemeyen aileler var. Bu durum sadece öğrencilerin eğitimlerini etkilemiyor. Aynı zamanda öğrencilerin ajandalarını da değiştirerek onları yeni yola sürüklüyor. Ekonomik olarak öğrenciler özellikle ülkemizde eğitim konusunda büyük sorunlar yaşıyor. Amerika ve Japonya gibi ülkeler bu süreç için para basarken bizim gibi ülkeler para da basamadığı için sorunlar direkt olarak öğrencileri yakalıyor. Ayrıca pandemiden sonra da eğitim alanını etkileyecek daha büyük bir sorun var. Bu sorunun da adı da yıllardır kendinden söz ettiren Küresel Isınma.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek bölümlere göre yıllık üniversite mezun sayısı ve iş olanakları hakkında bilgiler alabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de üniversite mezunları için alan yönelimleri hakkında detaylı makaleler okuyabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de ileriye dönük öğrencilerin atacakları adımlar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat