Öğrencilere Hangi Uluslararası Sınavlar Önerilir?

Uluslararası sınavlar dünyada her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşıyor. Her üniversite, öğrenci kabul ederken bu sınavlardan bazlarını öğrencilere şart…

Eylül 2, 2021

gamze-sart-ogrencilere-hangi-uluslararasi-sinavlar-onerilir

Uluslararası sınavlar dünyada her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşıyor. Her üniversite, öğrenci kabul ederken bu sınavlardan bazlarını öğrencilere şart koşuyor. Özellikle kendi ülkesi dışında bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için bu sınavlar adeta zorunlu hale geldi. Fakat bu sınavları tercih ederken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar var. İlk olarak her sınav, her üniversitede geçerli değildir. Ayrıca bazı sınavlar, diğer sınavlardan çok daha önemli ve kapsam alanı geniştir.

Örnek PISA sınavı bu durumu en iyi açıklayan sınavlardan bir tanesidir. PISA dünyada sadece belli başlı ülke ve alanlarda geçerli bir sınavdır. Yani öğrenciler PISA Sınavına girerek Harvard gibi okullardan kabul alamaz. Üniversitelerin bu sınavları zorunlu yapmasına bazı özel sebepler var. Öğrenciler her öğrencinin yetenek ve bilgilerini tek tek ölçemez. Bu yüzden de sınavlar öğrencilerin yeterliliklerini ve becerilerini üniversitelere gösteren en iyi seçenektir. Buna ek olarak üniversiteler öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini de ölçmek için bazı sınavlar ister.

Uluslararası Sınavlar Arasında Dil Sınavları

Her ülkede verilen dil eğitimi farklıdır. Her ülke öğrencilere kendi dilinde eğitim imkanı sunar. Almanca, Fransızca ya da İtalyanca eğitim almak için öğrenciler bu dillerin uluslararası geçerli sınavlarına girmelidir. Fakat üniversitelerin ortak olarak kabul ettiği eğitim dili de vardır. Herkesin bildiği gibi İngilizce eğitim artık dünyanın her ülkesinde var. Her ülke kendi ana dilinde eğitime ek olarak öğrencilere İngilizce eğitim fırsatları da sunar. Uluslararası sınavlarda Türkiye de İngilizce sınavlarına fazlası ile önem vermektedir. Ülkemizde okumak isteyen yabancı öğrenciler İngilizcedeki yeterliliklerini göstermelidir.

Uluslararası Sınavlar Arasında IELTS Sınavı

Ulusal sınavlar denilince belki de akla gelen ilk sınavlardan bir tanesi IELTS sınavıdır. IELTS bugün dünyada en çok tercih edilen İngilizce sınavlarından bir tanesidir. Bu sınavdan başarılı olmak öğrencilere pek çok üniversitenin kapısını açacaktır. İngiltere merkezli olan IELTS öğrencilerin İngiliz İngilizcesi bilgisini ölçer. 4 ana bölümden oluşan IELTS sınavı toplamda 9 puan üzerinden değerlendirilir. Ayrıca her bölümün ayrı puanlanması da IELTS sınavında yapılır.

Uluslararası Dil Sınavlarından TOEFL Sınavı

TOEFL sınavına kimler girebilir sorusu fazlasıyla merak ediliyor. Çünkü TOEFL hem üniversiteye girmek için hem de yabancı bir ülkede okumak için gereken sınavlardan bir tanesidir. Amerikan İngilizcesi ölçüm sınavı olan TOEFL sınavına her yıl on binlerce kişi giriyor. Toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilen sınav aynı IELTS gibi 4 ana bölümden oluşmaktadır. Ülkemizde de TOEFL sınavı pilotluk başvurularında geçerli olan bir sınavdır.

AP ve IB Sınavları

Hem AP hem de IB kaliteli üniversitelere girmenin ilk aşamalarından bir tanesidir. Fakat bu sınavları birbirinden ayıran bazı önemli farklılıklar vardır. IB sınavından başlayacak olursak öğrenciler 2 yıl eğitim görüyor ve sadece 15 gün içerisinde 6 farklı sınava giriyor. Son derece pahalı olan IB programını sadece anlaşmalı liseler veriyor. Yani öğrenciler dışardan IB dersi alamıyor. Fakat IB programından alınan derslerin 3 tanesi üniversitelerde ilk yıl sayılıyor. Yani öğrenciler bu derslerden muaf oluyor.

Uluslararası sınavlar arasında AP programı ise IB programından farklı olarak dışardan da alınabilen bir programdır. Sınavın içeriği TYT ve AYT ile tamamen aynıdır. Bu yüzden öğrencileri fazla zorlamaz. Ayrıca öğrenciler hem dersleri hem de sınavları yıllara yayabiliyor. Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri AP programına oldukça önem veriyor. Bu programı alan ve başarılı olan öğrenciler bu okullardan çok daha kolay kabul alıyor.

Uluslararası En Önemli Sınavlardan SAT Sınavı

SAT sınavı dünyanın en popüler sınavlarından bir tanesidir. Tamamen İngilizce olan SAT’a olan ilgi her geçen gün artıyor. Bugün SAT sınavının değer görmediği üniversite bulunmuyor. Bazı üniversiteler başvurularda SAT sınav skoru istemese de SAT skoru olan öğrencilere ayrı değer veriyor. Ulusal sınavlar arasında SAT sınavının alternatifi olarak ACT gösteriliyor. Fakat ACT, SAT kadar geniş kapsamlı bir sınav değil. Ayrıca SAT kadar geçerliliği olan bir sınav da değil.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden uluslararası sınavlar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Aba Academy adresini ziyaret ederek de tüm bu sınavların online eğitimlerine ulaşabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat