Yabancı Öğrenciler İçin Türkiye’deki En İyi Üniversiteler

Son zamanlarda Türkiye’deki en iyi üniversiteler dünya üzerinde kendilerinden fazlası ile söz ettiriyor. Ülkemizdeki üniversiteler her geçen dönem, dünya listelerine…

Ağustos 28, 2021

gamze-sart-yabanci-ogrenciler-icin-turkiyedeki-en-iyi-universiteler

Son zamanlarda Türkiye’deki en iyi üniversiteler dünya üzerinde kendilerinden fazlası ile söz ettiriyor. Ülkemizdeki üniversiteler her geçen dönem, dünya listelerine adlarını yazdırıyor. Ayrıca listeye giren üniversite sayısında da her geçen dönem artış gözlemleniyor. Bu durum sadece ülkemizdeki öğrencilerin ilgisini çekmiyor. Ya da bu durum sadece ülkemizdeki öğrencilere bir avantaj olarak dönmüyor. Bu durum aynı zamanda dünyanın geri kalanındaki öğrenciler için de önemli bir etken olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri 2020 yılında listede büyük bir yükseliş yaşamıştı. Bu durum ilerleyen süreçlerde yabancı öğrencilerin ülkemize daha fazla gelmesine neden olmuştu. Günümüzde de bu durum aynen geçerli. Çünkü ülkemizdeki üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri listesine girdikçe ülkemize gelen yabancı öğrenci sayısı artıyor. Yapılan araştırmalar bu durumun aslında birbiri ile tamamen bağlantılı olduğunu gösteriyor. Farklı bakış açılarına sahip öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim alması hem kendisi için hem de üniversite için büyük bir kazanım oluyor.

Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Okur?

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de öğrencilerin lisans eğitimi alması için belli başlı kriterler bulunuyor. Bu kriterlerin her biri oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken konulardır. Üniversitelere olan başvurular çok fazla olduğu için başvuru sürecinde yapılacak en ufak hata üniversite başvurularının iptal olmasına neden olmaktadır. Türkiye üniversite sıralaması içerisinde öğrenciler hangi üniversiteye başvurursa başvursun bu kriterleri yerine getirmelidir.

  • Öğrencilerin liseden mezun olduklarına dair belge
  • Pasaport fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • Dil yeterlilik belgesi
  • Okulun isteğine göre SAT ya da YÖS sınav sonucu

Bu belgeler genellikle her okulun istediği kriterler arasındadır. Buna ek olarak öğrencilerden daha başka şartlar ve sınavlar istenebilir. YÖS ülkemizde geçerli olsa da Türkiye en iyi üniversiteler sıralaması içerisindeki yüksek okullar kabul etmiyor. Bunun yerine bu okullar öğrencilerden SAT sınav skoru istiyor. Ayrıca dil sınavı olarak da üniversiteler öğrencilerden TOEFL ya da IELTS sınav skoru istiyor. Her okulun ve hatta her bölümün istediği skor aralıkları zaman zaman değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Sıralamasında 1 Numara Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Türkiye’deki en iyi üniversiteler sıralamasında uzun süredir 1. Sırada. Başkent Ankara’da yer alan üniversite 1967 yılından beri hizmet veriyor. Her geçen dönem Hacettepe Üniversitesi çalışmalarında bir üst seviyeyi hedefliyor. Ankara’da iki farklı yerleşimi olan okulun akademik kadrosu da başarılı isimler ile dolu. Toplam öğrenci sayısı 50 binin üzerinde olan okulda pek çok yabancı öğrenci de bulunuyor.

Hacettepe Türkiye’nin en iyi devlet üniversiteleri arasında da ilk sırada. Yabancı öğrenciler için pek çok bölüme sahip olan okul özellikle tıp eğitimi ile dikkat çekiyor. Hacettepe tıp fakültesinin namı sadece ülkemizde duyulmadı. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok yerine Hacettepe tıp fakültesi kendinden söz ettiriyor. Tıp eğitiminin yanı sıra hukuk alanında da Hacettepe son derece başarılı bir okul. Her yıl Hacettepe dünyanın en okulları adı altında açıklanan listelerde kendine yer buluyor.

Yabancı Öğrencilerin Tercihlerinden ODTÜ

Başkentte yer alan bir diğer önemli üniversite ise ODTÜ. ODTÜ ülkemizde pek çok sayısal öğrencisinin hayalini kurduğu bir üniversitedir. Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında sürekli kendine yer bulan ODTÜ ününü yurt dışına da ulaştırdı. ODTÜ ülkemizdeki pek çok okula karşın yıllardır yabancı öğrencileri kabul ediyor. Özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden ODTÜ’ye olan ilgi durmadan artıyor. ODTÜ her türlü mühendislik alanında uluslararası standarda sahip nadir okullardandır. Ayrıca ODTÜ yüksek lisans konusunda da yabancı öğrencilerin tercih ettiği bir okul.

Vakıf Üniversiteleri Arasında Bir Numara Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi Türkiye üniversite sıralaması içerisinde özellikle son 10 yıl içerisinde yükselişe geçti. Kaliteli akademik kadrosu ve sürekli kendini yenileyen yapısı Koç’u kısa sürede sıralamada yukarılara taşıdı. Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında olan Koç geniş eğitim alanıyla da dikkat çekiyor. Bugün Koç Üniversitesi tıp, mühendislik ve işletme gibi alanlarda fazlası ile yabancı öğrencilerin dikkatini çekiyor. Devlet üniversitesi olmaması ve ücretinin fazla olması ise yabancı öğrencilerin birkaç kez düşünmesine neden oluyor. Ama Koç Üniversitesi ücretinin misliyle karşılığını veren nadir kaliteli üniversitelerden biridir.

Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ve Youtube kanalını ziyaret ederek Türkiye’deki en iyi üniversiteler hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ülkemizde okumak isteyen yabancı öğrencilerin girmesi gereken sınavlar hakkında bilgi ve eğitim almak için ise Aba Academy internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat