Yabancı Öğrencilerin Türkiye’de En Çok Tercih Ettiği Üniversite Bölümleri

Ülkemizdeki üniversite bölümleri gün geçtikçe gelişimini artırıyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde üniversiteler, ülkemizde büyük bir yükseliş yakaladı. Bu yükseliş,…

Ağustos 24, 2021

gamze-sart-yabanci-ogrencilerin-turkiyede-en-cok-tercih-ettigi-universite-bolumler

Ülkemizdeki üniversite bölümleri gün geçtikçe gelişimini artırıyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde üniversiteler, ülkemizde büyük bir yükseliş yakaladı. Bu yükseliş, doğal olarak üniversitelerin bölümlerine de yansıdı. Üniversitelerimiz artık sadece Türkiye ve yakın ülkelerde kendinden söz ettirmiyor. Türk üniversiteleri artık dünyanın dört bir yanında kendilerinden söz ettiriyor. Avrupa ve Amerika gibi eğitimi ile gündeme gelen ülkeler bile artık ülkemize öğrenci yolluyor.

Özellikle ülkemizdeki 4 yıllık bölümler her yıl binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu öğrencilerin ülkemizden mutlu ayrılmasıyla ülkemizi tercih eden öğrenci sayısı da artıyor. Yabancı öğrencilerin ülkemize gelmesi sadece onlara büyük imkanlar sağlamıyor. Aynı zamanda ülkemizdeki üniversiteler ve akademisyenler de bu süreçten olumlu bir şekilde yararlanıyor. Hem ülkemiz hem de üniversiteler yabancı öğrencilerin ülkemizi tercih etmesi için yoğun bir çaba harcıyor.

Yabancı Öğrenciler Türkiye’de Nasıl Okur?

Ülkemizdeki 4 yıllık üniversite taban puanları her yıl değişiklik gösteriyor. Bu yüzden ülkemizdeki üniversiteler her yıl sınav zorluğuna göre sıralamalarında değişiklik yapıyor. Fakat yabancı öğrenciler ülkemizdeki bu sınavlara giremediği için farklı bir şekilde derecelendirilmek zorunda kalıyor. Bu durumda da öğrenciler için 2 farklı seçenek sunuluyor. Bunlardan bir tanesi ÖSYM tarafından hazırlanan YÖS sınavıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan herkes istediği şekilde bu sınavlara başvuru yapabiliyor.

Fakat bunun yanı sıra öğrencilere uluslararası sınavlarla da okuma fırsatı veriliyor. SAT sınavı ülkemizde okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği sınav. Üstelik SAT sadece ülkemizde geçerli değil. Aynı zamanda dünyadaki binlerce üniversitede SAT sınavı geçerlidir. Buna ek olarak SAT sınavına ulaşmak ve başvurmak oldukça basittir. Türkiye’deki en iyi üniversite bölümleri de öğrencilerden SAT skoru istiyor. Fakat her üniversitenin ve bölümüm SAT skoru birbirinden farklıdır. Öğrenciler okulların istediği skorları okulların web sitelerinden öğrenebilir.

Hangi Üniversite Bölümleri Yabancı Öğrencilerin Dikkatini Çekiyor?

Öğrencilerin bölüm tercih süreçleri oldukça zorludur. Çünkü üniversitelerin bölümleri dönem içerisinde farklılıklar gösterir. Örneğin bankacılık bir dönemlerin en çok tercih edilen bölümüydü. Üstelik bu alanda para kazanma iş bulma imkanı oldukça fazlaydı. Günümüzde ise bankacılık yapay zekanın devreye girmesi ile eski popülerliğini kaybetti. Bu tarz değişimler her dönem gerçekleşir. Öğrenciler de bu yüzden ülkemizde geleceğin popüler bölümlerini fazlası ile tercih ediyor.

Ülkemizde Tercih Edilen Üniversite Bölümleri Arasında Tıp

Tıp eğitimi yüzlerce yıldır insanların ilgi ve ihtiyaç duyduğu bir alan olmuştur. Sayısal bölümler arasında tıp her zaman zirvede kendine yer bulur. Tıp eğitiminin bu kadar önemli olmasının aslında pek çok sebebi var. İlk olarak tıp hiçbir zaman eskimeyen bir alandır. Tıp alanındaki uzman kişilere dünyanın her zaman ihtiyacı vardır. Tıp demek sadece doktorluk demek değildir. Bu bölümde okuyan kişiler her türlü iş alanında kendilerine yer bulabilir. Ülkemiz de bu anlamda dünyanın ne iyi imkanlarına sahip okullar var.

Ülkemizdeki en zevkli üniversite bölümleri arasında tıp her zaman kendine yer bulur. Kaliteli bir eğitimin yanı sıra zevkli bir eğitim sunmak da ülkemiz adına bir ayrıcalıktır. Ülkemizde aslında bu bölümün zevkli olması tamamen üniversitelerin imkanları ile alakalı. Bugün baktığımız zaman Cerrahpaşa ve Hacettepe gibi önemli tıp fakülteleri dünyanın en iyi imkanlarına sahip okullar arasında. Öğrenciler buralarda dünyanın nadir yerinde tadacakları yeniliklere sahip.

Ülkemizdeki Mühendislik Fakülteleri

Türkiye’de 4 yıllık bölümler sayısal alan içerisinde yoğunlaşmıştır. Sayısal denilince de akla gelen ilk alanlardan bir tanesi mühendisliktir. Mühendislik aslında diğer bölümlere göre çok geniş bir alanı kapsar. Bugün baktığımız zaman öğrencilerimizin seçebileceği onlarca farklı mühendislik bölümü vardır. Dünyanın pek çok yerinde belli başlı mühendislik alanları ön plana çıkar. Fakat ülkemizde üniversite bölümleri bu anlamda farklı özelliklere sahip. Özellikle ODTÜ ve İTÜ gibi okullarımızdaki her mühendislik alanı birbirinden özel ve detaylı bir eğitime sahip.

Türkiye’de Psikoloji Eğitimi

Psikoloji bölümü bir aralar sisli bir geleceğe sahipti. Bazı uzmanlar ve araştırmacılar bu bölümün geleceğinin olmadığını ifade ediyordu. Bunun nedeni olarak ise gelişen teknolojiyi gösteriyorlardı. Onlara göre gelecekte psikoloji bölümüne ihtiyaç olmayacaktı. Fakat bu düşünce kısa sürede ortadan kalktı. Çünkü psikoloji alanının aslında insanların daha sağlıklı bir gelecek sürmesi için varlığı şarttı. Uzun vadeli yapılan araştırmalar da bunu gözler önüne serdi. Bugün ülkemizde Boğaziçi başta olmak üzere pek çok üniversite psikoloji eğitimi için onlarca yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek ülkemizdeki üniversite bölümleri hakkında çok daha detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesinden de Türkiye’deki yabancı öğrenci kabulleri hakkında yazılar okuyabilirsiniz. Türkiye’de eğitim alabilmek için girmeniz gereken sınavlar hakkında bilgi ve eğitim almak için de Aba Academy internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat