Mavi Kart Sahipleri Türkiye’de Üniversite Okuyabilir Mi?

Mavi kart sahipleri ülkemizde üniversite eğitimi konusunda büyük soru işaretlerine sahip. Türkiye, artık dünyanın her noktasındaki öğrencilere üniversite eğitimi veriyor.…

Ağustos 21, 2021

gamze-sart-gamze-sart-mavi-kart-sahipleri-turkiyede-universite-okuyabilir-mi-

Mavi kart sahipleri ülkemizde üniversite eğitimi konusunda büyük soru işaretlerine sahip. Türkiye, artık dünyanın her noktasındaki öğrencilere üniversite eğitimi veriyor. Ülkemizdeki kaliteli üniversite sayısının artması bu süreçte oldukça önemli olmuştur. Bu üniversiteler her geçen gün dünyanın farklı noktasındaki öğrencilerin ilgisini çekiyor. Ayrıca ülkemizde tercih edilen üniversite bölümleri de oldukça etkileyici. Çünkü tıp, mühendislik ve psikoloji gibi her alanda kaliteli eğitim veren üniversiteler ülkemizde mevcut.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrencilerin ülkemize okumaya daha fazla gelmesi için pek çok çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar da sonuçlarını yavaş yavaş veriyor. İlk olarak Türkiye vatandaşı olmayan insanlara yönelik çalışmalar hızlanmıştı. Fakat zamanla bu çalışmalar mavi kart sahiplerini de kapsamaya başladı. Eski adı ile pembe kart olan bu kart sahipleri için de geniş çaplı çalışmalar yapıldı. Mavi kart avantajları sağlanarak ülkemizde mavi kart dezavantajları ortadan kaldırılmak isteniyor.

Mavi Kart Nedir ve Kimler Bu Karta Sahiptir?

İlk olarak kişilerin mavi kart nedir sorusunu cevaplaması gerekiyor. Daha sonra bu kartın ülkemizdeki üniversitelerdeki geçerliliği açıklanmalıdır. Mavi kartı olan kişiler doğumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Fakat ilerleye süreçlerde izin alarak Türkiye vatandaşlığından ayrılan kişilere verilen bir karttır. Bir çeşit nüfus belgesi olan bu kartların uluslararası geçerliliği vardır. Bu yüzden de ülkemizdeki pek çok fırsattan faydalanır. Kişilerin izin ile vatandaşlıktan ayrılmaları sonucu bu karta başvurmaları gerekir.

Mavi Kart Sahipleri Bu Kartları Nasıl ve Neden Aldı?

İzin alarak vatandaşlıktan çıkmak ilk başta yanlış anlaşılabilir. Devlet bu hakkı belli şartları yerine getiren herkese verir. Herhangi bir yasadışı ya da suç teşkil edecek bir durum yoktur. Bu yüzden de ihtiyacı olan herkesin alabileceği bir karttır. Bu kartı alabilmek için gereken şartlar ise şunlardır:

  • Kişi ya Türkiye’de doğmuş olmalı ya da ebeveynlerinden en az bir tanesi Türkiye vatandaşı olmalıdır.
  • İçişleri Bakanlığına başvurarak bu kartı almaya hak kazanmak.

Mavi karta genellikle farklı bir ülkedeki koşullarını iyileştirmek isteyen kişiler tarafından başvurulur. Mavi kart sahipleri genellikle bulundukları ülkedeki ulaşım, çalışma, vatandaşlık ve sosyal imkanlarını iyileştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Ülkemizden izin alarak vatandaşlıktan çıkmak için de bazı şartlar vardır. Bu şartlar ise şunlardır:

  • Başka bir ülkeden vatandaşlık hakkı kazanmış olmak
  • Suç ya da zorunlu askerlik hizmetinden dolayı aranmamak
  • Mali ve cezai kısıtlama olmamak
  • Ergin ve ayırt etme yetkinliğine sahip olmak

Mavi kart başvurusu İçişleri Bakanlığına direkt olarak yapılmalıdır. Ufak da olsa bu kartın bir maliyeti vardır. Her yıl Maliye Bakanlığı bu kartın ücretini açıklar. Ücrete kağıtların masrafları dahil edilir. 2021 yılında Makiye Bakanlığı tarafından açıklanan Mavi Kart ücreti 16 TL’dir. Taban ücret 16 TL olsa da zaman zaman ek ücretler ve ek kağıt masrafları insanlardan istenebilmektedir. Mavi kartı olan kişiler Türk vatandaşlarının haklarının pek çoğuna sahip olsa da kısıtlandıkları noktalar vardır.

Mavi Kartı Olanlar Nelerden Yararlanamaz?

Ülkemizde mavi kartı olan kişiler 4 ana hak ve yükümlülükten hizmet alamaz. Üniversite eğitimi bir zamanlar bunlardan bir tanesiydi. Fakat yakın bir geçmişte eğitim konusundaki hizmetler mavi kartlılara sunuldu. Mavi kartlılar ülkemizde şu yükümlülük ve haklardan yararlanamaz:

  • Seçme ve Seçilme Hakkı
  • Zorunlu Askerlik Hizmeti
  • Gümrük vergisi ödemeden araç ve ev eşyası elde etme
  • Devlet memurluğu

Mavi Kart Sahipleri ve Ülkemizde Üniversite Okumaları

İlk başlarda mavi kartı olan kişilerin ülkemizde okumaları için bazı zorunluklar vardı. Fakat zamanlar bu karta sahip kişilerin ülkemizde eğitim görebilmesi için pek çok kolaylık sağlandı. Ülkemizde ya da yurt dışında orta öğretim eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversite sınavına artık girebiliyor. Üstelik eğitimin bir kısmını ülkemizde bir kısmını yurt dışında okumaları artık engel değil. Herhangi bir şekilde orta öğretim diploması alan öğrencilerin her biri ÖSYM sınavlarına girebilir.

Fakat yurt dışında orta öğretimini tamamlamış kişiler için hem dili hem de konuları yüzünden bu sınavlar zorlu olabilir. Bu yüzden bu öğrenciler 2 farklı şekilde ülkemizde üniversite okuyabilir. Bunlardan bir tanesi ÖSYM tarafından düzenlenen YÖS sınavıdır. Bir diğeri ise uluslararası geçerliliği olan SAT sınavıdır. Ayrıca öğrencilerin IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan aldıkları dil puanları da ülkemizde geçerlidir. Fakat mavi kart sahipleri üniversitelerdeki sadece yabancı öğrenci kontenjanına yerleşebilir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden mavi kart sahipleri hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. SAT ve dil sınavları konusunda hizmet almak için Aba Academy adresini ziyaret edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat