Türkiye’de Üniversite Okumak İçin SAT Sınavı ve Önemi

Tüm dünyada SAT sınavı her geçen gün önemini artırmaya devam ediyor. SAT, dünyada üniversitelerin en çok tercih ettiği sınavlardan biri.…

Ağustos 19, 2021

gamze-sart-turkiyede-universite-okumak-icin-sat-sinavi-ve-onemi.

Tüm dünyada SAT sınavı her geçen gün önemini artırmaya devam ediyor. SAT, dünyada üniversitelerin en çok tercih ettiği sınavlardan biri. Ayrıca her geçen gün SAT’a giren öğrenci sayısı da artmakta. Günümüzde onlarca ülke ve binlerce üniversite SAT sınavını öğrencilerden istemiyor. Buna rağmen, SAT istemeyen üniversiteler de SAT skoru olan öğrencilere her zaman ayrıcalıklı yaklaşıyor. Yani farklı bir ülkede lisans eğitimi almak için SAT zorunlu bir sınav olmayı başardı.

Bugün baktığımız zaman SAT’ın dünyanın en iyi üniversitelerinin de kriterlerinden biri olduğunu görebiliriz. Bu üniversiteler için SAT aslında kriterden de öte bir sınav. SAT onlar için öğrencinin bölüme ve okula olan yeterliliğini gösteriyor. Çünkü SAT her yıl uzman bir kadro tarafından özel olarak hazırlanan bir sınavdır. Hem profesörle hem de SAT öğretmenleri her yıl bu sınav sorularını özenle hazırlar. Bunlara ek olarak Amerika’da üniversite eğitimi almak için SAT tamamen zorunludur.

Hatta bu zorunluluk sadece yabancı öğrenciler için geçerli değildir. Aynı zamanda Amerikan vatandaşları da kendi ülkelerinde okumak için SAT’a girmek zorundadır. Amerika merkezli bir sınav olması da buradan gelmektedir. SAT zaman içerisinde Amerika’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de okumak isteyen öğrenciler için zamanla SAT zorunluluk haline gelmiştir. Her üniversite olmasa da alanında ses getiren üniversiteler öğrencilerden geçerli bir SAT skoru ister.

SAT Sınavı Soruları Nelerdir ve SAT Hangi Bölümlerden Oluşur?

Tüm dünyada SAT 2 farklı oturumdan meydana gelir. Her oturum da kendi içerisinde farklı başlıklara ayrılır. Ayrıca her oturumun hedeflediği bilgi ölçme alanı ayrıdır. Ayrıca üniversitelerin SAT kabullerinde bazı kısımlar değerlendirilmeye alınmaz. Her oturumda öğrencilere verilen süreler de ayrıdır. Amerika’da her yıl 7 kere SAT düzenlenir. Amerika dışında ise bu sınav sadece 6 kez düzenlenir. Lise son ya da mezun olan ve SAT sınav ücreti yatıran herkes bu sınava girebilir.

SAT Sınavı Reasoning Test

Reasoning Test kısmı SAT’ın ilk oturumudur. Bu oturumda öğrenciler 3 farklı bölüm içerisinden değerlendirilir. Genellikle genel konuları kapsayan sorular sorulur. Bu bölümler ise şunlardır:

  • Okuma – Anlama
  • Analitik Yazma – Dil Bilgisi
  • Matematik ve Geometri

Yurtdışındaki üniversiteler öğrencilerden 3 kısmı da ister. Her üniversitenin kabul puanı birbirinden farklıdır. SAT’ın maksimum puan 1600, en düşük puan ise 1060’tır. Sınavın bu kısmı için öğrencilere toplam da 3 saat 45 dakika süre verilmektedir. Ülkemizde okuyacak öğrenciler yazma kısmından muaf sayılır.

SAT Subject Test

Subject Test SAT’ın ikinci kısmıdır. Bu kısım 5 farklı alandan meydana gelir. 5 alanın her biri öğrencilerin ilgili olduğu alanları ölçmek için yapılır. 2 farklı oturum olduğu için SAT iki farklı sınav olarak değerlendirilir. Sınavın bu kısmındaki her alan ülkemizde okunacak alana göre değerlendirilmektedir. Bu sınavdaki bölümler ise şunlar:

  • İngilizce
  • Tarih
  • Matematik
  • Fen Bilimleri
  • Dil Konuları

Ülkemizdeki Üniversiteler ve SAT

Ülkemizde bulunan üniversiteler her geçen dönem yurtdışından daha fazla öğrenci alıyor. SAT sınavı gibi bazı sınavlar da öğrenci seçiminde öğrencilere oldukça yardımcı oluyor. Fakat SAT hala ülkemizdeki her üniversiteye yayılmadı. Boğaziçi, ODTÜ, Koç ve Sabancı gibi üniversiteler SAT isteyen üniversiteler arasında başı çekiyor. SAT istemeyen üniversiteler ise yabancı öğrenciler için YÖS adı verilen ve yabancı öğrenciler için özel hazırlanan sınavlara girmelidir. Ayrıca öğrenciler SAT’a girmek ve başarılı olmak istiyor ise en az Upper Intermediate seviyede İngilizce’ye sahip olmalıdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından SAT sınavı soruları hakkında detaylı videolar bulabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart web adresinden de yabancı öğrencilerin ülkemizde okuması için yapması gerekenler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Academy adresinden de SAT gibi önemli sınavlar için uzmanlardan eğitim alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat