Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bölümleri Etkisini Neden Kaybetti?

Ülkemizde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümü yoğun bir ilgi görüyor. Bir döneme damga vuran bu bölümlerde birtakım değişiklikler mevcut. Ülkemizde…

Ağustos 14, 2021

gamze-sart-uluslararasi-iliskiler-ve-siyaset-bolumleri-etkisini-neden-kaybetti.

Ülkemizde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümü yoğun bir ilgi görüyor. Bir döneme damga vuran bu bölümlerde birtakım değişiklikler mevcut. Ülkemizde pek çok öğrenci hala bu alanlara ilgi duymakta. Ancak bölümlere ilgi duyan öğrencilerin bu bölümlerde meydana gelen değişiklikleri göz önüne almaları gerekiyor. Öğrencilerimiz bu değişiklikleri öğrenerek kariyer planlaması yapmalılar. Aksi takdirde hem eğitimde hem de profesyonel hayatta sorunlar yaşanabilir.

Siyaset ve Uluslararası ilişkiler herkesin bildiği üzere sözel bir bölüm. Fakat bu alana çok sayıda sayısal alanda okuyan öğrencinin de ilgisi var. Bir diğer yandan ilgi sadece ülkemizdeki üniversiteler üzerine yoğunlaşmış durumda değil. Hollanda gibi ülkelerde bu alan üzerine uzmanlaşmak isteyen öğrenci sayısı da her geçen gün ülkemizde artıyor. Öğrencilerin bu bölümü nerede okumak istedikleri artık önemli değil. Çünkü küresel anlamda bu bölümler artık ölmüş durumda. Bu alanda eğitim alarak işsiz kalan kişi sayısı her geçen gün artıyor.

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bölümünde İş Bulmak

Yaklaşık birkaç dönem önceye gidersek aslında bu bölümlerin çok daha farklı değerlendirildiğini görebiliriz. Bu alandaki mezunların iş bulma süreleri oldukça kısa sürüyordu. Üstelik bu iş bulma kısmı basit şirketlerde de meydana gelmiyordu. Mezunlar IMF ve Dünya Bankası gibi sektörün öncü firmalarında çalışıyordu. Fakat bazı teknolojiler artık bu mezunlar yerine kullanılmaya başlandı. Veri bilimi adı verilen teknoloji artık siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okuyan öğrenciler yerine geçti.

Sadece bu bölümler değil aslında ekonomi alanı kendini komple veri bilimine bırakmaya başladı. Bu alanların artık veri analizleri üzerinden değerlendirilmesi gerekmekte. Buna ek olarak ekonominin yeni alanlarına da öğrencilerin çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü ekonominin bazı alanları kaybolurken bazı alanları hiç beklenmedik şekilde büyüdü. Örneğin Davranışsal Ekonomi adı verilen alan bu anlamda öncülük yapıyor. Bu alanda çalışan ve Nobel ödülü alan profesörler bile artık ortaya çıkmaya başladı.

Kısacası ekonominin ağır bastığı bir alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin artık yeni alternatiflere yönelmesi gerekir. Hızla gelişen teknoloji bu alanların alternatiflerini de ortaya çıkarıyor. Bu alanda yapılacak detaylı araştırmalar öğrencilere en iyi seçenekleri sunacaktır. Öğrenciler alternatiflere yönelerek hem sevdikleri alanda eğitim alır hem de geleceğin önemli mesleklerine sahip olur. Fakat bu eğitimler dünyanın her yerinde verilmiyor. Bu yeni alanlarda eğitim veren ülke ve üniversite sayısı yavaş yavaş artıyor.

Uluslararası İlişkiler ve Siyasetin Yurt Dışındaki En İyi Adresleri

Avrupa devletleri yıllardır çöküş döneminde. Televizyonlarda ya da internette Avrupa’nın yaşadığı sorunlar sürekli anlatılıyor. Bu çöküş süreci pek çok ülkeye ve pek çok alana sıçramış durumda. Üstelik eğitim alanı da bu süreçten etkilendi. Bu yüzden öğrenciler yurt dışı seçimlerine çok dikkat etmelidir. Uluslararası İlişkiler ve Siyaset alanı da bu yüzden Avrupa’da iki ülkede ön plana çıkıyor. Pek çok ülkede bu alan üzerine eğitim verilse de Hollanda ve Almanya bu anlamda çok başarılı.

Bu iki ülke arasında da Hollanda Uluslararası İlişkiler ve Siyaset alanında çok ileride. Avrupa genelinde bir sıralama yapacak olursak Hollanda, Almanya ve 3. Olarak da İngiltere listeye dahil edilir. Hollanda son zamanlardaki yenilikçi ve geleceğe yönelik çalışmaları ile zaten oldukça ön planda. Bu bölümde Hollanda’nın ön plana çıkmasının bir sebebi de aslında Almanya’daki zorlu eğitimdir. Ayrıca Hollanda’da okuyan öğrenciler sadece 32 ay gibi kısa bir sürede diplomasına kavuşuyor.

Bunun yanı sıra Hollanda öğrencilere burs, staj ve iş imkanları ile de avantaj sağlıyor. Üniversite ücretlerinin çok düşük olduğu ülke tam anlamı ile öğrencilere hitap ediyor. Öğrenciler kendi alanlarının en iyileri tarafından 32 ay boyunca eğitim alıyor. Hatta Hollanda sağladığı bu avantajlar ile artık Avrupa’da ses getirmiyor. Amerika ve Asya ülkelerindeki öğrenciler için de Hollanda en iyi tercih olmaya başlıyor. Hollanda yaptığı bu çalışmaların karşılığını Avrupa’nın İnovasyon Bölgesi unvanını ile aldı.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve Web sitesinden Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümü hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. Aba Kariyer internet adresinden de ülkelerin öğrencilere sundukları avantajlar hakkında içerikler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat