Ülkemizdeki En İyi Hukuk Üniversiteleri

Hukuk üniversiteleri her zaman en yüksek puana sahip alanlardan biri olmuştur. Yani hukuk fakültelerine olan ilgi her zaman fazla olmuştur.…

Ağustos 12, 2021

gamze-sart-ulkemizdeki-en-iyi-hukuk-universiteleri

Hukuk üniversiteleri her zaman en yüksek puana sahip alanlardan biri olmuştur. Yani hukuk fakültelerine olan ilgi her zaman fazla olmuştur. Binlerce öğrencinin hayali hukuk okumaktır. Ülkemizde ve dünyanın diğer yerlerinde hukuk eğitimi veren yüzlerce üniversite bulunuyor. Fakat eğitim kalitesi olarak bu üniversitelerin bir kısmı diğerlerinden ayrılıyor. Bu durum ülkemizdeki okullar için de geçerli bir durumdur. Hukuk alanında kariyer sahibi olmak için öğrenciler, kaliteli bir eğitim almalılar.

Ülkemizdeki Hukuk Fakülteleri Arasında Dikkat Çekenler

Ülkemizde yer alan en iyi hukuk fakülteleri denilince akla belli üniversiteler gelir. Öğrencilerin puanlara ya da başka şeylere kapılarak kafalarını karıştırmaması lazım. Bir diğer yandan ülkemizdeki hukuk fakültelerinin namı yurt dışına kadar ulaşmış durumda. Yani ülkemizde hukuk eğitimi almak için gelen pek çok yabancı öğrenci var. Bunun yanı sıra ülkemizde hukuk eğitimi alıp Stanford Üniversitesinde öğretim görevliliği yapan kişi sayısı da çok fazla.

Ülkemizdeki En Hukuk Üniversiteleri

Hem devlet hem de özel olarak hukuk eğitiminde dünya standartlarını yakalayan üniversitelerimiz var. Türkiye’deki hukuk fakülteleri ve puanları da zaten incelendiği zaman hangi okulların bu alanda öne çıktığını hemen görürüz. Hukuk eğitimi ile nam salan okullarımız ise şunlar:

  • İstanbul Üniversitesi
  • Bilkent Üniversitesi
  • Başkent Üniversitesi
  • Ankara Üniversitesi

Özellikle İstanbul Üniversitesi yakaladığı yüksek standarttaki eğitimi ile bu okullardan bile ayrılıyor. Ülkemizin en gözde okullarından olan İstanbul Üniversitesi hukuk eğitiminde dünyanın sayılı okullarından bir tanesidir. Bir diğer yandan Stanford Üniversitesinde öğretim görevi olarak görev yapan kişiler arasında Başkent Üniversitesi eğitimi almış olmaları da dikkat çekiyor. Bu okullara ek olarak bazı okullar son zamanlar da hukuk alanına yaptığı yatırımlar ile dikkat çekiyor. Bu okullar ise şunlardır:

  • Koç Üniversitesi
  • Özyeğin Üniversitesi

Bu iki üniversite son zamanlarda hukuk fakültelerinde kendilerini bir ileri seviyeye taşımayı başardı. Üniversiteler bu çalışmalarının meyvelerini de yavaş yavaş alıyor. Fakat yine de İstanbul Üniversitesinin sahip olduğu deneyim ve öğretim kadrosu bu okullarda yer almıyor. Ayrıca hala donanım olarak da bu iki üniversite İstanbul üniversitesinin oldukça gerisinde. Fakat hukuk fakültesi bölümleri arasında bu iki okul ilerleye sürece damga vuracak gibi duruyor.

Hukuk Üniversiteleri İçin Yurt Dışını Tercih Etmek

Yurt dışında eğitim almak ülkemizdeki her 10 öğrenciden 9’unun istediği bir şeydir. Pek çok öğrenci daha ortaokul seviyesinden başlayarak sadece yurt dışı için çalışmalarını sürdürür. Ayrıca son zamanlarda yurt dışında okumak çok daha basit bir hal aldığı için de öğrencilerin bu okullara gitmesi kolay bir hal aldı. Her bölüm için olduğu gibi hukuk bölümü için de öğrencilerin yoğun bir çabası var. Fakat yukarda saydığımız üniversitelerden bir tanesini kazanabilen öğrenciler yurt dışını tercih etmemelidir.

Yurt dışı hukuk üniversiteleri arasında bu okullar ile yarışabilecek okul sayısı oldukça az. Hatta bu okullar ile yarışabilen yabancı üniversitelerin de ülkemizden çok farkı olmuyor. Ülkemizdeki bu başarılı üniversiteler yerine yabancı okullara yönelmek belli bir süre sonra avantaj değil dezavantaj oluyor. Özellikle anlamda öğrencilerin bir kısmı bu okullar yerine yurt dışına gittiği için pişman oluyor. Öğrenciler bu hatalara düşmemek için önceden detaylı bir araştırma yapmalıdır.

En İyi Hukuk Eğitimi Nasıl Alınır?

Ülkemizde kaliteli bir hukuk eğitimi almak kolay bir süreç değildir. Öğrencilerin pes etmeden bu okullar için yoğun çalışma temposunu yakalaması gerekir. Bir diğer yandan öğrenciler yoğun bir rekabet içerisinde olacaklarını bilmelidir. Lisenin başından itibaren öğrenciler hukuk üniversiteleri için hazırlıklarına başlamalıdır. Ayrıca yurt dışında hukuk eğitimi hedefleyen öğrenciler de lise dönemlerinde IB ve AP gibi programlara dahil olmalıdır. Yurt dışı hukuk fakülteleri için IB ve AP zorunlu sınavlardandır.

Fakat maalesef öğrencilerin pek çoğu hem üniversite hazırlık sürecini hem de IB – AP sürecini birlikte götüremiyor. Ya da öğrenciler bu süreçle ilgili daha yolun başında kara düşüncelere dalıyor. Aba Yurt Dışı Eğitim ekibi olarak bizler de öğrencilerin bu zorlu süreçlerinde onların en büyük destekçisi oluyoruz. Öğrencilerin bu süreçte zarar görmemesi için ve doğru çalışmalar yapması için onlara yardımcı olacak çalışmalara imza atıyoruz.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek hukuk fakültesi devlet üniversiteleri arasında en dikkat çeken okullara göz atabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de hukuk üniversiteleri hakkında detaylı blog yazıları okuyabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de hukuk, tıp ve mühendislik alanları ile alakalı çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat