En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileri?

Mimarlık üniversiteleri son zamanlarda büyük bir değişim içerisine girdi. Mimarlık alanına olan ilgi ve ileriye dönük bekleyiş belli bir zaman…

Ağustos 10, 2021

gamze-sart-en-iyi-mimarlik-universiteleri-hangileri

Mimarlık üniversiteleri son zamanlarda büyük bir değişim içerisine girdi. Mimarlık alanına olan ilgi ve ileriye dönük bekleyiş belli bir zaman aralığında azalmıştı. Fakat bu değişimle birlikte mimarlık tekrardan eski popüler günlerine geri dönmeye başladı. Sadece mimarlık alanı bu değişimden etkilenmedi. Mimarlığı da kapsayan dizayn alanı aslında bu değişimin başaktörü olmayı başardı. Bu değişim, aslında mimarlık alanında değil, dizayn alanındaki değişimlerden dolayı oluyor. Bazı üniversiteler de bu alanda, normalin üzerinde bir çalışma sergiliyor.

Bu üniversitelerin başında da şüphesiz ki Stanford Üniversitesi geliyor. Stanford aslında dünyaya pek çok alanda öncülük yapan okullardan bir tanesi olmayı başardı. Mimarlığın uç ve en önemli alanlarının eğitimleri bu okulda veriliyor. Mimarlığın en önemli konuları olan mikro, makro ve mezo gibi alanları için Stanford ekstra çalışmalara ve eğitimlere imza atıyor. Mikro mimari evlerdeki ya da herhangi bir yerdeki kapı kolunun üzerindeki işlemeler olarak ifade edilebilir. Makro mimarisi ise herkesin bildiği gibi devasa baraj, müze ya da benzer tüm yapıları kapsar.

Mezo mimari ise çokça karıştırılan bir mimarlık alanıdır. Mimarlık bölümleri arasında bu alan her zaman merak duyulan bir alan da olmuştur. En genel tabiri ile mezo mimari insandan büyük yapılan mimari çalışmalardır. Fakat mimarlık üniversitelerde iki farklı şekilde ele alınır. Teknik mimarlık teknolojiyle birlikte ölçüldüğü zaman değerini kaybetmektedir. Ama diğer mimarlık alanı olan sanatsal mimarlık alanına ihtiyaç ve ilgi oldukça artmıştır.

Mimarlık Üniversiteleri ve Çalışmaları

Bugün baktığımız zaman dünyanın en iyi mimarlık fakülteleri arasında gösterilen okulların sürdürülebilir mimarlık alanına önem verdiğini görürüz. Bununla birlikte mühendislikteki dizayn karamı da gelişimini her geçen gün arttırmıştır. Bu durum beraberinde de ürün mimarlığını ve Engineering Design (Mühendislik Dizaynı) kavramının da önemini arttırmıştır. Mühendislik dizaynı aslında herkesin gördüğü bir çalışma alanıdır. iPhone ya da Alexa gibi teknolojilere yapılan tasarım bu alanın bir parçasıdır.

Bu tarz çalışmaların bir kısmı mikro bir kısmı ise mezo mimarlık olarak ifade edilmektedir. Mimarlık üniversiteleri arasında seçim yapmak isteyen okullar bu durumu kesinlikle göz önüne almalıdır. Bu durum sadece yurt dışında mimarlık alanını seçecek öğrenciler için geçerli değildir. Aynı zamanda Türkiye’deki mimarlık fakülteleri arasında tercih yapacak öğrenciler için de geçerlidir. Bu çalışmaların geleceğini ve önemini düşünerek seçim yapmak son derece önemli olacaktır.

Mimarlık Alanı Nasıl Bir Değişime Girdi?

Dünyada mimarlık alanındaki değişimleri yakalayan üniversitelerin aslında pek çoğu tahmin ediliyor. Fakat tahmin edilen ülkelerin yanı sıra bazı Hollanda üniversiteleri, Yale ve Harvard gibi üniversitelerin üstün çalışmaları son derece ses getirdi. Dünyada ses getiren bu okullara ek olarak öğrenciler ülkemizde üniversitelerin de çalışmalarını merak ediyor. Ülkemizdeki üniversitelerin hepsi olmasa da bazıları bu değişime ayak uydurmayı başardı. Türkiye’deki en iyi mimarlık üniversiteleri olarak ifade edilen bazı okullar bu anlamda pek çok Avrupa ülkesini geride bıraktı.

Türkiye’deki ve Yurt Dışındaki Başarılı Mimarlık Üniversiteleri

Ülkemizdeki 4 üniversite mimarlık alanını değişimine oldukça iyi ayak uydurdu. Hatta atılan yenilikçi adımlar pek çok dünya ülkesine de örnek olmayı başardı. Okullarımız attıkları bu adımları her geçen dönem bir ileri seviyeye taşıyarak dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Ülkemizce bu alanda başarıya ve değişime imza atan okullar ise şunlar:

  • ODTÜ
  • Mimar Sinan Üniversitesi
  • İTÜ
  • Bilgi Üniversitesi

Yurt dışında ise mimarlık alanındaki değişimi en iyi yakalayan okullar şunlardır:

  • Stanford
  • Berkeley
  • UCLA
  • Yale
  • Amsterdam Üniversitesi

Mimarlık alanında son zamanlarda İtalya’daki üniversiteler de merak konusu olmuştur. Geçmiş yıllarda sanat alanındaki devrimsel çalışmaların merkezi olan İtalya hala bu etkisini koruyor. Fakat İtalya hem başarılı üniversitesini az olması hem de pandemi döneminin etkilerini hala koruyor olması ülkeye çok zarar veriyor. Bu yüzden de İtalya son zamanlarda öğrencilere pek fazla önerilen ülkeler arasında olmuyor. Uzmanlar bunun yerine öğrencilere Hollanda’daki diğer üniversiteleri öneriyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ve Youtube kanalını ziyaret ederek dünyanın en iyi mimarlık fakülteleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de mimarlık üniversiteleri hakkında çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz.

 

 

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat