Okulda Başarılı Olmak İçin Tüketilecek Gıdalar

Öğrencilerin yaşı ne olursa olsun okulda başarılı olmak onlar için çok önemli bir hedeftir. Öğrenciler maalesef zamanla okul ve hayata…

Ağustos 5, 2021

okulda-basarili-olmak-icin-tuketilecek-gidalar

Öğrencilerin yaşı ne olursa olsun okulda başarılı olmak onlar için çok önemli bir hedeftir. Öğrenciler maalesef zamanla okul ve hayata dair hedeflerinden birer birer vazgeçiyor. Bunun arkasında aslında pek çok farklı sebep var. Bu hedeflerinden zamanla vazgeçen öğrenciler gün geçtikçe daha da karamsar ve zorlu bir döneme yaklaşıyor. Bu hayal kırıklıklarının sebeplerini iyice öğrenmek gerekiyor.

Hedeflerinden vazgeçmesine neden olan bazı noktalar şunlar:

  • İlk olarak öğrenciler çok fazla hayal kırıklığı yaşıyor.
  • Çok fazla arada kalıyorlar.
  • Okul kendi işleri açısından fitne olabiliyor.
  • Not ortalaması düşük olduğu için yapamayacağını düşünüyor.

Bunların yanı sıra öğrencilerin çok fazla yalnız kaldığı süreçler oluyor. Özellikle son zamanlarda sosyal medya ile öğrenciler fazlası ile mavi ışık bombardımanına maruz kalıyor. Bu ışık yüzünden de öğrencilerin alın bölgeleri büyük bir sıkıntıya giriyor. Ortaokulda ya da lisede başarılı olmanın yolları da aslında buradan geçiyor. Bunun çözümü de direkt olarak gıdadan başlıyor. Bununla alakalı küresel anlamda da büyük çalışmalar yapılıyor.

Japonya’da ve Kore’de sabahları yumurta gibi protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden fazlası ile kaçınılıyor. Çünkü yumurta, ekmek ve abur cuburdan uzak durmak insanlarda hımbıllığı azaltıyor. Bu hımbıllık ile öğrenciler daha uzun çalışmaları elde ediyor. Bir diğer araştırma ise Amerika’da yapılmış. Araştırmaya göre insanlar ne kadar su içerse o kadar mutlu oluyor. Araştırmaya göre günde en az 6 bardak su içen insan diğer insanlara göre yüzde 60 daha mutlu oluyor.

Okulda Başarılı Olmak İsteyen Öğrencilerin Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Suyun insan bünyesine ne kadar faydalı olduğunu uzunca bir süredir dile getiriyorduk. Öğrencilerimizi de dersler kadar sağlık beslenmenin ve su içmenin onlara etkisini anlattık. Başarı sadece ders çalışılarak elde edilmez. Sağlık bir şekilde ders çalışmak öğrencilere başarıyı getirir. Sağlığın temelinde de su tüketimi var. Öğrencilerin su ihtiyaçlarını ölçmesi oldukça basit. Kiloları X 0.04 insanların su ihtiyacını belirler. Yani 50 kilo bir kişi 50 X 0.04 = 2 litre su tüketmelidir.

Başarı İçin Spor Yapmak

Okulda başarılı olmak isteyen öğrencilerin bir diğer dikkat edeceği nokta da spor yapmak. Spor ve sağlıklı beslenme sadece insan sağlığını geliştirmez. Aynı zamanda onların hayattaki başarılarını da gerçekleştirir. Spor yapmak kimi zaman öğrencilerin gözünde büyüyebiliyor. Bir yandan ders çalışırken bir yandan spor yapmak yorucu gelebilir. Fakat spor olayını en basit şekilde öğrenciler gerçekleştirebilmektedir. Bunun en basit yolu ise günde en az 20 dakika yürüyüş yapmak. Ev, sahil ya da park fark etmeksizin öğrenciler yürüyüşü hayatlarına uyarlamalıdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek okulda başarılı olmak için dikkat edilecek diğer konular hakkında içerikler bulabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesinden de eğitim hayatında başarıya götüren adımlar hakkında yazılar okuyabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat