Pandemiyle Sınıfsal Ayrım Nasıl Değişti?

Sınıfsal ayrım kavramı dünyada uzunca bir süredir dile getirilen bir durum. Sınıf ayrımı, hayatımızın her noktasında karşımıza çıkabiliyor. Örnek olarak;…

Ağustos 3, 2021

pandemiyle-sinifsal-ayrim-nasil-degisti

Sınıfsal ayrım kavramı dünyada uzunca bir süredir dile getirilen bir durum. Sınıf ayrımı, hayatımızın her noktasında karşımıza çıkabiliyor. Örnek olarak; iş hayatındaki mavi, siyah, beyaz ve pembe yaka gibi kesimler bu durumun en iyi açıklaması. Mavi yaka, toplumun okumamış işçi kesimini temsil eder. Ar – Ge ve inovasyon gibi alanlarda çalışan ve öğrenmeye açık olan kesim ise turuncu yaka olarak ifade edilmektedir. Siyah yaka olarak ifade edilen kısım ise biraz daha farklıdır.

Sosyal sınıf ayrımı içerisinde siyah yaka biraz daha istihbarat kesimidir. İstihbarata ek olarak bu yaka biraz da mafya kesimini ifade eder. Son olarak ise borsa, memurluk ya da büyük şirketlerde çalışan kişiler ise beyaz yaka olarak adlandırılır. Kimsenin pek bilmediği pembe yakalar ise yakalarını kaldırarak yat süren yani iş veren kişilere verilen isimdir. Son zamanlarda yakaların statüleri arasında da bir değişim olmaya başladı. Turuncu yakalar artık pembe yakalardan hemen sonra gelmeye başladı.

Hatta pembe yakalar eski önemlerini bile kaybetmeye başladı. Turuncu yakaların bu kadar öne çıktığını Google gibi firmaların kurucuları ile görüyoruz. Bu kişilerin kıyafetleri de dikkat çekiyor. Çok basit giyinen bu kişiler hatta gömlek bile giymiyor. Bunun yerine düz tişört giyiyorlar. Bu durum bir rastlantı değil. Aksine bir karşı duruşun sembolüdür. Bu karşı duruş kısa sürede Start – up ve Spin – out proje sahipleri tarafından da destek görmeye başladı.

İnternet ve Sınıfsal Ayrım

İnternetin kullanımı günümüzdeki sınıf ayrımının aslında temelini oluşturdu. Buna ek olarak insan hayatındaki köklü değişim de internet ile ortaya çıkmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde internet ile ilk e – mail Amerika’ya atıldı. O dönem için bu adım bile inanılmaz derecede büyük bir olay olarak karşılanmıştı. Öğrenciler e – mail adreslerinin olduğuna bile inanamıyordu. Fakat e – mail teknolojisinin asıl etkisi çok daha sonra görülmeye başlandı.

Iphone, akıllı telefon ya da akıllı telefonların yaygınlaşması ile e – mail kavramının önemi ortaya çıktı ve kullanılmaya başlandı. Hatta internetin tam olarak etkisini ortaya çıkarması 2010’lu yıllardan bile sonraya sarktı. Kısa bir süre içerisinde de internet aslında ne kadar gerekli ve önemli bir teknoloji olduğunu göstermeyi başardı. İnsanlar internetin ulaşabileceği sonsuz alanları kısa bir sürede keşfetti. Bu keşfin üzerine de internet ile bağlantılı teknolojilerin üzerine çok daha fazla düştü.

Günümüzün İnterneti Blockchain

Sınıfsal ayrım büyük teknolojilerden fazlası ile etkilenir. Günümüzün en büyük teknolojilerinden bir tanesi de Blockchain teknolojisidir. Fazla dile getirilen bir konu olmasa da gelişim ve etki seviyesi aynı internet gibi ilerliyor. Nasıl ki geçmiş yıllarda insanlar internet diye bir şey olacakmış diyor ise aynı durum şu anda Blockchain için söyleniyor. Eğitim de aynı bu şekilde kendi içerisinde bir değişime girdi. Dünyanın pek çok önde gelen şirketi şimdiden bu teknoloji üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Pandemi İle Sınıf Ayrımının Değişimi

Sınıfsal ayrım kavramı pandemi ile değişmeye başladı. Tüm yaka muhabbetleri pandemi ile altüst oldu. Büyük şirketlerin pandemi ile yok oluşu, beyaz gömleklerin anlamını kaybetmesi gibi etkenler aslında en iyi belirtilerdir. Bu durum aslında gelecekteki değişimler hakkında da bazı öngörüler sunuyor. 2030’lu yıllara geldiğimiz zaman eğitim firmaları dünyanın Unicorn firmaları arasına girmeye başlayacak. Aynı 2020 – 2050 yılları arasında biyoteknoloji alanının büyüyeceği gibi eğitim şirketleri de büyük bir sıçrama yaşayacak.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek pandemi sürecinin etkilediği diğer alanlar hakkında içerikler bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de sınıfsal ayrım hakkında detaylı yazılar okuyabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesinden de pandemi ve eğitimin geleceği hakkında içerikler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat