İçerik Yönetimi ve Endüstri 4.0 İlişkisi

Dünyanın bugün geldiği noktada Endüstri 4.0 ve içerik yönetimi kavramları önem kazanmıştır. Herhangi bir veri, insanlar için doğrudan bir anlam…

Nisan 24, 2021

gamze-sart-icerik-yonetimi-ve-endustri-4-0-iliskisi

Dünyanın bugün geldiği noktada Endüstri 4.0 ve içerik yönetimi kavramları önem kazanmıştır. Herhangi bir veri, insanlar için doğrudan bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak bunun yanı sıra herhangi bir içerik, anlamlı bilgileri ifade etmektedir. İçeriğin yönetimi söz konusu olduğunda; iş akış süreçleri, harici bir sistem ile entegrasyon ve güvenlik ihtiyacı kavramları da önem kazanmaktadır. Joan Hackos’a göre içerik idaresi, bir kalbin çalışması gibidir.

Bu içeriğin yönetiminde; değerlendirme, planlama ve bilgi yönetim modellerinin yeniden gözden geçirilmesi gibi süreçlerin devamlılığı yer almaktadır. Bununla birlikte; herhangi bir içeriğin bilgisayar ortamında belirli bir yaşam süresi bulunmaktadır. Bu anlamda; içeriğin üretilmesi, düzeltilmesi, düzenlenmesi, onaylanması, yayımlanması, arşivlenmesi, yeniden kullanılması ve silinmesi, sürecin tamamını oluşturmaktadır.

İçerik Yönetimi Nedir? İçerik Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

İçerik yönetim sistemleri, herhangi bir içeriğin tamamen işlenmiş, yarı işlenmiş veya ham veri olarak dijital ortamlarda verinin toplanması, veriye ulaşılması, verinin düzenlenmesini sağlayan sistemlerdir. İçerik yönetimi Sistem Yönetimi araçları sayesinde pratik bir şekilde sürdürülmektedir. Ayrıca internet sistemlerinin yaygın bir şekilde kullanılması, içerik üretim hızını da artırmıştır.

İçerik sayısının günümüzde çok artmış olması, bilgi yönetiminde ve istenen veriye erişimde esnek araçlara ihtiyaç oluşturmaktadır. Günümüzde gelinen noktada içeriklerin yönetimi için yazılım endüstrisinin önemi daha da anlaşılmaktadır. Yazılım şirketleri tarafından üretilen kapsamlı ürünler, içerik yönetimine katkı sağlamaktadır. Yazılım endüstrisi söz konusu olduğunda drupal nedir sorusunun cevabı gündeme gelmektedir. Bilindiği gibi Drupal, web içerik yönetim sistemi olarak 2008 yılında dünya genelinde ciddi düzeyde derecede ilgi görmüştür.

Endüstri 4.0 Pek Çok Yeniliği Beraberinde Getirmektedir!

Endüstri 4.0 beraberinde getirdiği yeniliklerle insan yaşamını kolaylaştırmaktadır. İçerik yönetim hususu söz konusu olduğunda; verilerin toplanması ve analiz edilmesi dikkat çeken konular arasında yer almaktadır. Yaşanan gelişmelerin sonucunda verilerin toplanması ve analiz edilmesi ile karar verme aşamaları daha da hızlı hale gelmektedir.

Dijital dünyada ise metotlar ve sistemlerin değişerek içerik sistemlerinin yeniden oluşması süreci yaşanmaktadır. Bu gelişmeler beraberinde yeni kavramları ve teknolojileri ortaya çıkarmaktadır. Endüstri 4.0 pek çok alanda etkisini hissettirerek mevcut sistemlerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

İçerik yönetimi ve Endüstri 4.0 ilişkisi hakkında soru ve görüşleriniz için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Özenle hazırlanmış videolar için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına göz atabilirsiniz. Yurt dışı sınavlara hazırlık sürecinde aba Academy’den destek alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat