Endüstri 4.0 Teknolojileri ile Hedeflenen Kitle

Endüstri 4.0 söz konusu olduğunda en önemli sırrın ‘paylaşımcı olmak’ olduğu söylenebilir. Bu paylaşım içerisinde de herkesin birbirini destekliyor olması…

Nisan 17, 2021

gamze-sart-endustri-4-0-teknolojileri-ile-hedeflenen-kitle

Endüstri 4.0 söz konusu olduğunda en önemli sırrın ‘paylaşımcı olmak’ olduğu söylenebilir. Bu paylaşım içerisinde de herkesin birbirini destekliyor olması gerekmektedir. Endüstri 4.0 teknolojileri göz önüne alındığında şimdiki neslin çok farklı bir noktaya doğru hareket ettikleri görülmektedir. Gençler arasında 18-25 yaş ile 6-18 yaş grubun farklılaşması söz konusudur. Bu farklılaşma bize, nesil farklılıklarını somut bir biçimde ortaya koymaktadır.

Bu nesil farklılığı da farklı ihtiyaçları toplum için gerekli kılmaktadır. Şimdiki neslin diğer gruplara göre farklı olması, beraberinde içerik yönetimini de önemli hale getirmektedir. Bu içerik yönetiminde özellikle gençlerin; mevcut içeriğin içerisinde var olmasını sağlamak gerekmektedir. Artık her bir birey, kameranın arkasında değil kameranın önünde içerik üretmektedir. Bu gençler aynı zamanda içeriğin içerisinde yer alarak içeriğin kendisini oluşturmaktadır.

Endüstri 4.0 Teknolojileri Öncesinde Nasıl Bir Durum Mevcuttu?

Önceki dönem fütürist düşüncede yazılan kitaplarda, bir gün herkesin 5 ya da 15 dakikalığına dahi olsa şöhret olacağından bahsedilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada Endüstri 4.0 teknolojileri ve bunların sağladıklarıyla beraber bu iddianın gerçekleştiğini görmekteyiz. Elimizin altında bulunan sosyal medya mecraları bize bu şansı sağlamaktadır. Bu mecralarda artan sayının beraberinde ‘seçicilik’ kavramını da gündeme getirdiğini görmekteyiz. Sosyal medyaya dair alanlarda o kadar fazla içerik üretilmektedir ki son 4 yılda üretilen tüm bu bilgiler insanlık tarihinde üretilen tüm bilgiden dahi daha fazladır.

Endüstri 4.0 bileşenleri ile sağlanan içeriklerin kalitesi de önemlidir. Üretilen bu içerikler kalitelerine göre farklılaşmalılar. Bu kavram söz konusu olduğunda da ‘kullanıcı deneyimleri’ kavramı dikkat çekmektedir. Yani gerçekte bizim birinci derecede kitlemizin ihtiyacı olan neler varsa kitlemizin doğru içeriklere yönlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde içerik yönetiminin artık birkaç kişinin elinde olmadığını, pek çok kişinin elinde olduğunu görmekteyiz. Endüstri 4.0 örnekleri sonucunda bugün geldiğimiz noktada medyanın da kendini değiştirdiğine tanık olmaktayız.

Endüstri 4.0 Ne Demek? Medyayı Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde endüstri 4.0 teknolojileri ile birlikte medyanın şekillenmesi sonucunda iş süreçleri de değişikliğe uğramaktadır. Medyanın geldiği yeni durum sonucunda iş gücüne olan ihtiyaç artmaktadır. İnsan gücünün yeniden yapılandırılması sürecinde pek çok meslek mensubunun devrede oldukları gözden kaçmamaktadır. Bu gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan en önemli konular, teknolojinin doğru kullanımı ve teknolojinin doğru olarak şekillendirilmesidir.

Endüstri 4.0 uygulamaları sonucunda yapılanan medya, insanlığın hayatını değiştirmek için birinci derecede olanların sosyal anlamda ihtiyaçlarını gören bir biçimde tekrardan yapılanacaktır. Medyanın yapılanması sürecinde, bu içerikleri oluşturan uzmanların ve alanda çalışan kişilerin en önemli sırları ise neslin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktır. Bununla birlikte; bu alanda şeffaflık da önemli olan konulardan biridir. Artık hiçbir şekilde bilgileri saklamak söz konusu olmamaktadır. Bu alanda her şey şeffaf olmalıdır.

Şeffaflık Beraberinde Neler Getiriyor?

Endüstri 4.0 teknolojileri ile birlikte yapılanan medya, daha şeffaf bir konuma gelmektedir. Artık yalan bilgi üretiminin dönemi sona ermektedir. Bunun sonucunda; hesap verilebilir olan, şeffaf ve adaletli davranan bir yapı önem kazanmaktadır. İnsanlık için çalışan ve gayret gösterenlerin değeri artmaktadır. Bu nedenle içerik yönetimindeki en esaslı nokta; bireyin, toplumun, kurumların birinci derecede en çok önem vermeleri gereken konuların başında şeffaflığın korunması gelmektedir. Ayrıca şeffaflığı sağlarken de hesap verilebilir olabilmek gerekmektedir.

Toplumun mevcut olan değerlerine zarar vermeden bunları daha ileriye götürebilen çalışmalar önem kazanacaktır. Bu nedenle bizler, Endüstri 4.0’ı toplumsal bir dönüşüm ve değişim unsuru olarak görmekteyiz. Türkiye’de endüstri 4.0 örnekleri sadece çevrede, sağlıkta, mühendislikte, fabrikada veya herhangi bir noktada karşımıza çıkmamaktadır. Genel olarak bakıldığında; aslında toplumun dördüncü bir boyuta geçtiğini söyleyebiliriz. Bu toplum, daha birbirini seven, kendini daha çok koruyan ve bu anlamda daha iyisi için uğraşan bir döneme doğru geçmektedir.

Endüstri 4.0 Teknolojileri Nelerdir?

Yeni teknolojilerin gelişimi sonucunda ortaya çıkan teknolojilerin sayısı son derece fazladır. Bunlar arasında siber fiziksel sistemler siber dünyadaki bilgi alışverişine katkı sağlayan bir teknolojidir. Bu alanda verilerin takip edilmesi için sensörler kullanılmaktadır. Bununla birlikte dikey ve yatay entegrasyon teknolojileri de Endüstri 4.0 ile önem kazanmaktadır. Büyük veri analizleri, artırılmış gerçeklik ve otonom robotlar kavrama dahil olan teknolojiler arasında yer almaktadır.

Endüstri 4.0 teknolojileri hakkında soru ve görüşleriniz için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için ihtiyaç duyulan sınavlara hazırlık sürecinde de aba Academy’den destek alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat