4. Sanayi Devrimi Parametreleri ve İçerik Yönetimi

Günümüzde 4. Sanayi Devrimi ya da diğer bir adı ile Endüstri 4.0 dünya parametrelerini fazlası ile etkiledi. Endüstri 4.0 içerik…

Nisan 8, 2021

gamze-sart-4-sanayi-devrimi-parametreleri-ve-icerik-yonetimi

Günümüzde 4. Sanayi Devrimi ya da diğer bir adı ile Endüstri 4.0 dünya parametrelerini fazlası ile etkiledi. Endüstri 4.0 içerik yöntemini ilk dereceden ele almayı başardı. Bu süreçte 8M adı altında yeni bir kavram da karşımıza çıktı. Ayrıca buna mükemmeliyeti oluşturan taraf adı da verilmektedir. Bu parametrelerin her biri son sanayi devriminin birbirinden önemli alanlarını ifade ediyor. Ayrıca bu parametreler sanayi devriminin bizlere sunduğu yeni getirileri de gözler önüne seriyor. Bu parametreler etkilerini de şimdiden göstermeye başlamış durumda.

4. Sanayi Devrimi Parametreleri

Bu tasarımın en önemli kısımlarından bir tanesi mekan. Çünkü mekan imkan veriyor ve imkan da mümkün kılıyor. Bu gün mekan 8 ayrı yapı içerisinde tekrar şekilleniyor. Mekan sadece somut kavramda bir yer değil zaman ve mekan dışında da dijital ortamda olur. Yani sadece yazılı kaynaklar bu süreçte önemli değil. Aynı zamanda görsel ya da ses varlığınız da son derece önemli. Mekandan sonra ise önemli konulardan bir tanesi moment yani andır. Artık saat ya da dakika değil an bile önemli. Çünkü insanların artık zaman karşı olan sabırları bitti.

4.Sanayi devriminin en önemli özelliği arasında zaman ve an son derece önemli ve üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesidir. Zamandan sonra ise karşımıza 3. parametre geliyor. Bu parametre ise Mind Power yani beyin gücüdür. Bu kavramda insanın zihinsel ve fiziksel gücü son derece önemlidir. Günümüzde her şey artık kayıt altına alınıyor. Sadece akademik makaleler değil kullanılan resimler bile telif hakkı doğuruyor. Yani dijital varlık insanların kişilik haklarını da oluşturuyor.

Sonraki parametre ise Man Power yani insan gücüdür. Bu parametre 4. Sanayi devriminin getirdiği yenilikler arasında en negatif alan olarak görülmektedir. Bu parametre insanların işsiz kalmasına neden olan parametre olarak ifade ediliyor. Fakat Endüstri 4.0’da zihin gücünün insan gücünü geçmesi ve ona göre insanların yönelmesi son derece önemli bir nokta. Bir diğer Parametre ise makinalardır. Sanayi devrimi ile birlikte makineler değişmeye başlayacak. Ayrıca robotikleşme ve verilerin toplanması gibi konular da bu anlamda karşımıza çıkacak.

Veri ve analizlerin toplanması ile birlikte de karar verme aşaması çok daha hızlı bir şekilde işlenecek. Bu sayede de A, B, C planları yerine senaryolar simülasyon edilerek neyin daha az zarar vereceği görülecek. 4. Sanayi Devrimi içerisindeki bir diğer parametre ise kullanılan malzemelerin değişmesidir. Malzeme değişimi sadece kalite anlamında değişmeyecek. Aynı zamanda insana ve doğaya karşı yararlı malzemeler de hayatımıza girecek. 7. Parametre ise farklı metotların hayatımıza girmesidir.

Özellikle dijital dünyada içerik yönetimindeki en önemli farklılaşmalardan bir tanesi metotların ve sistemlerin değişmesi yeniden oluşmasıdır. 4. Sanayi Devrimi içerisindeki en son parametre ise Money olarak geçen para parametresidir. Para kavramı çok farklı bir hal almaya başladı. Özellikle Bitcoin ve benzeri birçok para devrede. Bu durum da aslında paranın bir anlamda yapısının ve anlayışının değiştiğini bizlere gösteriyor. Sanayi devrimi içerisindeki bu 8 parametrenin her biri gün geçtikçe hayatımızda çok daha etkili oluyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve Web sitesinden 4. Sanayi Devrimi ve etkileri ile alakalı çok daha detaylı video ve blog yazılarına ulaşabilirsiniz. Mentorloops internet sitesini ziyaret ederek de Endüstri 4.0 ile hayatımıza giren yeni teknolojiler ve iş alanları ile alakalı bilgiler alabilirsiniz.

 

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat