Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Testleri Ne İşe Yarıyor?

21.yüzyılda stratejik yetenek yönetimi oldukça önemli bir hale geldi. Bu yüzden ihtisas ve becerilerimizi bulmamız lazım. Bu doğrultuda ayrıca finansal…

Nisan 1, 2021

gamze-sart-stratejik-yetenek-yonetimi-ve-kariyer-testleri-ne-ise-yariyor

21.yüzyılda stratejik yetenek yönetimi oldukça önemli bir hale geldi. Bu yüzden ihtisas ve becerilerimizi bulmamız lazım. Bu doğrultuda ayrıca finansal yeterlilik konusu da araştırılmalıdır. Yapılan ve harcanan emeğimizin karşısında ne kadar bir gelir elde edeceğimizi belirlememiz gerekiyor. Çünkü günün sonunda iş tatmini olarak ifade edilen kısımda insanların kendi aile ihtiyaçlarını karşılaması için finansal bir gelir sağlaması lazım. Buna ek olarak bir bireyin yaşı ne olursa olsun 6 yıllık bir planının olması gerekir.

Bu 6 yıllık plan yapılırken de dünyada değişimleri değiştirerek yapılandırmak lazım. Çünkü dünya sürekli bir yapılanma ve yenilenme içerisindedir. Plan yapılırken de bu değişim ve farklılıklar göz önüne almamız lazım. İnsanların becerilerini, ihtisaslarını, yeteneklerini veya ilgilerini ölçen binlerce test var. Pek çok öğrenci ve bireyin yaptığı bir yanlışlık bu durumda hemen dikkat çekiyor. Çoğu kişi tek bir teste göre karar veriyor. Ama sosyal yetenek ya da benzer herhangi bir yetenek için hiçbir zaman tek test yeterli olmaz.

Hatta ve hatta 2 ya da 3 test bile kesin bir kanı vermek için yeterli değildir. İnsanların bu anlamda en az 5 test yapması gerekir ki en doğru sonuçlara yaklaşsın. Her zaman bir işin kuzey, güney doğu ve batısı gibi farklı yönleri vardır. İnsanların bu duruma göre bakması ve işlerini değerlendirmesi lazım. Kariyer danışmanlığı ile alakalı uzman ile çalışmak istiyorsanız ya da bu alanda ihtisaslaşacaksanız mutlaka bunların kombine edildiği tarafı iyi bilmek ve kullanmak lazım.

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Testleri

Beşeri ya da kavramsal yetenek gibi pek çok alanı ölçmek için testler kullanılır. Yetenek yönetimi bu testler sayesinde yapılır. Fakat hem ülkemizde hem de dünyada oldukça eski testler kullanılmaktadır. Eski testleri kullanmak ve onlara göre değerlendirme yapmak ise oldukça yanlış sonuçlar doğuracaktır. Çünkü siz 2000 doğumlu bir çocuğu ölçmek istiyorsanız eski testler size doğru sonuçları vermez. Bizim de kullandığımız bir test olan WISC 5 testi 2014 yılında çıkan ve dünyada sayılı kişilerin kullandığı bir testtir.

WISC 4 bizim kullandığımız 10 testten sadece 1 tanesi. Bunun dışında bebekler ve çocukların için de kullanılan ve ülkemizde sadece bizim kullandığımız testleri de kullanıyoruz. WISC 1940’lı yıllarda piyasaya çıkan bir testtir. Stratejik yetenek yönetimi testi tarihi oldukça eskilere dayanıyor. WISC testleri arasında 1970’li ve 1990’lı yıllarda çıkan testler mevcut. Bu testler ile milenyum yılında doğan bir çocuğu test etmek oldukça imkansız. Bu yüzden de testleri yaptırmak isteyen kişilerin bunların göz önüne alması gerekiyor.

Özellikle ailelerin bu konulara hakim olması onlara en iyi sonuçları verecektir. Uzmanların bu konuda eksiklikleri olabiliyor. Bir öğrencinin ya da bireyin mesleki yatkınlığını kullanırken biz 10 farklı test uyguluyoruz. Bireylerin 11. testi ise bizzat ben oluyorum. Yıllardır bu alandaki tecrübelerimi ve çalışmalarımı göz önüne alarak ve ayrıca test sonuçlarını da araştırarak bu anlamda kişilere yardımcı oluyorum. Testlerin çıkış yıllarını aslında o dönem çıkan arabalar ile de kıyaslanabilir.

Yetenek Yönetimi İle Yeteneklerinizi Ortaya Çıkarın!

Dünyadaki teknolojiler ve bilinenler her geçen gün artıyor. Stratejik yetenek yönetimi gibi alanlar da bu gelişimden fazlası ile etkileniyor. Bilim dünyasındaki yenilikler ile bu testler de kendilerini geliştiriyor. Testlerin uygulanmasından sonuçlarına kadar pek çok konu bu çalışmalardan etkilenerek değişiyor ve gelişiyor. Aileler bu konularda her zaman en son testlerin kullanılıp kullanılmamasına önem vermelidir. Aksi takdirde yanlış sonuçlar onları yanlış yönlendirecektir. Bir diğer yandan testleri kullanan kişilerin de yetkinliği ailelerin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından stratejik yetenek nedir ve nasıl yönetilir gibi sorularınıza uzman ekibimizce çekilmiş cevaplar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesinden de stratejik yetenek yönetimi ile alakalı detaylı bilgiler alabilir ya da bu konudaki sorularınızı kendisine sorabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat