Pandemi Süreci Yeni Teknolojiler ve Gelişimlerini Nasıl Etkiledi?

Tüm dünyada pandemi süreci yeni teknolojiler ve bununla alakalı pek çok noktayı değiştirdi. Türkiye’de dahil olmak üzere dijital dönüşüm açısından…

Mart 30, 2021

gamze-sart-pandemi-sureci-yeni-teknolojiler-ve-gelisimlerini-nasil-etkiledi

Tüm dünyada pandemi süreci yeni teknolojiler ve bununla alakalı pek çok noktayı değiştirdi. Türkiye’de dahil olmak üzere dijital dönüşüm açısından kullanılan alt yapı neredeyse 6 kat arttı. Ayrıca aplikasyonlar da hayatımızda fazlası ile yer bulmaya başladı. Bu alanlarda küresel olarak büyük bir değişim karşımıza çıkıyor. Bu yüzden sadece teknolojik alt yapının yetersizliği oluşmuyor. Aynı zamanda hardware adı verilen bilgisayarların (telefon, tablet vb.) eksikliği de insanları zor duruma sokuyor.

İnsanların kullandığı telefonlar bir anda alt model olarak kaldı. Bununla beraber en çok kar yapan şirketler de teknoloji şirketleri olmayı başardı. Hiçbir şekilde ihtiyacı olmayan şirketlerin bile ellerindeki birikimleri teknolojik alt yapıya yatırması bu süreci etkiledi. Yeni nesil teknolojiler ile birlikte de bu şirketler her geçen dönem karlarını arttırmayı başardı. Kredi kartları üzerine yapılan araştırmalar da aslında bu süreci anlatıyor. Telefon uygulamalarına yapılan harcamalar yemek için yapılan harcamaları bile geçmeyi başardı. Özellikle genç nesilde bu harcamalar ve farklılıklar hemen dikkat çekiyor.

Yeni Teknolojiler ve Yeni Yönelmeler

Kıyafet alımı bile artık klasik bir hale geldi. Kıyafetler artık minimum seviyede alınıyor. Lüks kıyafetler yerine artık insanlar daha çok hardware ve software alanlarına lüks harcamalar yapmaya başladı. İnsanların son teknolojiler için yaptığı harcamalar arttıkça bu alandaki üretim de artmaya başladı. Bu duruma aslında en iyi örnek oyun tasarım bölümleridir. MIT’nin bir numara olduğu bu alana gelen başvurular 10 misli artmış durumda. Artık gençler bu alanlarda eğitim almak için yarışıyor.

Peak Games firmasının da ülkemizde büyük firmalara satılması aslında bu durumu bizlere gösteriyor. Binlerce uçağı olan Türk Hava Yolları’na yakın bir değere satılan bir oyun firması bu durumu bizlere gösteriyor. PEak Games sadece 100 kişi ile Türk Hava Yolları firmasına yaklaşmayı başardı. Yani insanların alışkanlık ve istekleri değişmeye başlayacak. Yepyeni bir dönem bu anlamda bizleri bekliyor. STEM alanının önemi günümüzde arttı. Gelecekte ise bu alanın önemi şimdikinin kat ve kat fazlası olacak. Bu yüzden de dünyayı değiştirecek teknolojiler genel olarak bu alanlarda karşımıza çıkacak.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek yeni teknolojiler nelerdir ve nerelerde kullanılır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de bu teknolojiler hakkında blog yazıları okuyabilirsiniz. Mentorloops internet sitesinden de bu teknolojiler ile alakalı online eğitim alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat