Start – Up’lara Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Ülkemizdeki ve dünyadaki Start up çalışmaları arttıkça melek yatırımcı bulma isteği de bir o kadar artmış durumda. Çünkü yatırımcılar Start…

Mart 23, 2021

gamze-sart-start-uplara-melek-yatirimci-nasil-bulunur

Ülkemizdeki ve dünyadaki Start up çalışmaları arttıkça melek yatırımcı bulma isteği de bir o kadar artmış durumda. Çünkü yatırımcılar Start up çalışmalarının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Bir yatırım A B C diye devam eder. Start up’lar için girişimciler 3F’den yararlanır. Bunlar Friends, Family ve Fools olarak ifade edilmektedir. Yani arkadaşlar, aile ve aptallardan girişimciler yardım alır. Aptallar diye ifade edilen kısım bu iş ile ilgili olan ama pek bilgisi olmayan kişileri ifade eder. Bu seviye A seviyesidir.

A seviyesi Seeding yani tohumlama kısmı olarak görülmektedir. Fakat bu çevreden alınacak yardımlar Start up çalışmalarını B seviyesine taşımaz. B seviyesine yükselmek için girişimcilerin melek yatırımcılardan yararlanması gerekiyor. Hem bütçe olarak hem de destek olarak bu yatırımcı modelleri her zaman çok önemli olmuştur. Basit bir girişimin bile yükselmesi için ve uluslararası standartlara ulaşması için yerli ya da yabancı bu yatırım ağlarını zorlaması gerekiyor.

Melek Yatırımcı Nedir ve Kime Denir?

Ülkemizde 2000’li yılların başından itibaren bireyler Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığına kendisini Angel Invester tanımlıyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Eğer siz vergi verecekseniz kişisel vergi yerine onu tescilleyerek vergi yerine Start up çalışmalarına destek oluyorsunuz. Bu bireysel bir yatırım olarak ifade edilmektedir. 10 bin ya da 30 bin TL veya dolar olarak bir grup arkadaşınız ile birleşerek yatırımları desteklemeniz gerekmektedir. Angel Invester bireysel bir yatırım modelidir.

Bu yüzden de Smart Money yani akıllı para olarak ifade ediliyor. Akıllı para da bu yatırımcıların girişimcileri yönlendirmesine ve onlara mentorluk yapmasına olanak sağlıyor. Hem mentorluk hem de yönlendirme olması da bu yatırımcı modelini diğer yatırım modellerinden oldukça ayırıyor. Dünya tarihinde de bu yatırım modeli yıllar önce dans kıyafeti almak için çevreden toplanan maddi destekler ile sağlanmıştır. Yakın zamanda çokça duymuş olsak da aslında melek yatırımcıların tarihteki yerleri onlarca yıl öncesindedir.

Dünyada aynı zamanda bu yatırım modelinin Silikon Vadisi’nde oldukça önemli. Silikon Vadisi içerisindeki en önemli ajanda melek yatırım ağıdır. Girişimciler bu ağı oluşturduktan sonra A, B ve C rauntları geliyor. Girişimciler melek yatırımcı ya da yatırımcılardan 100 bin Liradan başlayarak 1 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir. Start up’lar belli bir seviyeye geldikten sonra ise belli bir değerlenme yapmak gerekiyor. Bu değerlendirmeden sonra ise girişimciler yatırımcıların kapısını çalıyor. Burada ise 1 milyon Dolar üzerinde destekler alıyorlar. Start up’ların son aşaması ise 1 milyardan fazla destek alan çalışmalardır. Bu çalışmalara ise Unicorn adı verilmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek melek yatırımcı özellikleri ile alakalı detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Mentorloops internet sitesini ziyaret ederek de Start up projeniz için destek alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat