Yeni Bir Nesil: Engellenmiş Jenerasyon!

Hayatımızda pandemi ile birlikte pek çok alanda değişikler yaşandı. Pandemi, her alanda farklılıkları meydana getirdiği gibi eğitimde de online teknolojilere…

Mart 20, 2021

gamze-sart-yeni-bir-nesil-engellenmis-jenerasyon

Hayatımızda pandemi ile birlikte pek çok alanda değişikler yaşandı. Pandemi, her alanda farklılıkları meydana getirdiği gibi eğitimde de online teknolojilere olan ilgiyi artırdı. Önceden de uzaktan eğitim yöntemleri daha kısıtlı da olsa kullanılmaktaydı. Evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız dönemlerde ise online eğitim yöntemleri daha da işlevsel hale geldi. Ancak bu durum beraberinde engellenmiş jenerasyon kavramını ortaya çıkardı.

Pandemi ile birlikte eğitimde kısıtlanmış bir döneme girildi. Eğitimde yaşanan zorunlu engellemeler de Z kuşağının engellenen bir jenerasyona dönüşmesine neden oldu. Öğrencilerin bu dönemde okuldan uzaklaştıklarına tanık olduk. Dünyada yaşanan pandemi nedeniyle öğrenciler 1 yıllık bir süreyi evde online derslere katılarak ve kişisel gelişimlerini tamamlayarak sürdürdüler.

Engellenmiş Jenerasyon Online Eğitimlere Ne Kadar İlgi Gösterdi?

Bu anlamda Dünya Ekonomik Formu tarafından bir araştırma yapılmıştır. Pandemi süresince toplamda iki kapanma yaşandığından bu kapanmaların etkileri incelenmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre engellenmiş jenerasyon olarak adlandırılan kuşak, ilk kapanma döneminde online eğitimlere %67 oranında katılım sağlamıştır. Genel olarak ilk kapanma döneminin ilk kez karşılaşılan bir durum olduğu bir gerçektir. Bu nedenle insanlar tarafından ilk kapanma döneminde daha çok tedbir alınmıştır.

İkinci kapanma döneminde online eğitimlere olan eğilimin biraz daha azaldığı görülmüştür. Bu oran %30’lara kadar gerilemiştir. İnsanların evde kaldıkları kapanma dönemlerinde sosyal anlamda da artık sıkıldıklarına tanık olduk. Üniversite eğitimi alan öğrencilerin, evde kaldıkları dönemin uzaması sonucunda sosyal anlamda bunaldıkları görülmüştür. Çünkü üniversite ortamı, ders dışında sosyalleşmenin de yaşandığı bir ortam olma işlevine sahiptir.

Online Eğitimde Son Durum Nedir?

Online eğitim, pandemi ile birlikte ilgi gören bir eğitim yöntemi olmayı başarmıştır. Aslında ülkemizde eğitim konusunda uzaktan yöntemi daha önceden Anadolu Üniversitesi başarılı bir şekilde uygulamaktaydı. Anadolu Üniversitesi tarafından uygulanan uzaktan eğitim yöntemi, pandemi ile birlikte dünyanın da ilgisini çekmiştir. Dünyanın en prestijli üniversiteleri, Anadolu Üniversitesi’nin uyguladığı uzaktan eğitim modelini baz alarak kendi sistemlerini oluşturmaya başlamışlardır.

Uzaktan eğitim yöntemleri her geçen gün daha da gelişmektedir. İlerleyen dönemlerde online eğitim yöntemlerinin daha da geliştirilmesi hedeflenmektedir. Engellenmiş jenerasyon konusu hakkında görüş ve önerileriniz için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat