Yapay Zeka Çağı ve Gelişen Meslekler Neler?

2000’li yıllardan sonra dünyada yapay zeka çağı oldukça gelişmeye başladı. Yazılım ve kodlama gibi alanların gelişmesi ile birlikte yapay zeka…

Mart 16, 2021

gamze-sart-yapay-zeka-cagi-ve-gelisen-meslekler-neler

2000’li yıllardan sonra dünyada yapay zeka çağı oldukça gelişmeye başladı. Yazılım ve kodlama gibi alanların gelişmesi ile birlikte yapay zeka artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Yapay zeka ile birlikte farklı teknolojiler de hayatımıza girdi. Veri bilimi gibi teknolojiler de büyük bir gelişim yaşadı. Artık veri bilimi ve yapay zekanın olmadığı bir alan yok. Bu iki teknoloji başta olmak üzere yapay zeka pek çok alanı etkisi altına aldı.

Bu etki hem mesleki hem de eğitim olarak gerçekleşti. Örneğin sanat alanı bile bu teknolojilerden fazlası ile etkilenecek. Sanat alanı ilk bakıldığı zaman bu tarz teknolojilerden oldukça uzak bir alan olarak görülüyordu. Yavaş yavaş dünyada zaten sanatı gibi alanların da bu teknolojilerden etkilendiğini görüyoruz. Artık dünyada her şey veri odaklı olarak yapılandırılmaktadır. Bu durumda beraberinde her şeyin altüst olmasına neden olacak. Data yani veri artık bir zorunluluk olacak.

Veriyi okuyan, data ile entegre olan ya da datayı belli bir şekilde kullanan kişiler oldukça büyüyecek. Bu yüzden veriyi bilmek son derece önemli. Günümüzde yapay zeka ile birlikte sanat yapan öğrenciler mevcut. Yapay zekanın ürettiği sanat eserlerini bu öğrenciler internet üzerinde satıyor. Bu durum oldukça farklı ve ilgi çekici bir pazar oluşturmayı başardı. Bu durum bizlere sanatın bile günümüzde sorgulandığını gösteri gösteriyor.

Yapay Zeka Çağı İle Gelen Değişim

Geçmiş yıllarda özellikle gençler için İngilizce bilmek bir farklılık ya da baraj oluşturuyordu. İngilizce bilmeyen öğrenciler gerek iş hayatların gerek ise eğitim hayatlarında sorunlar ile karşılaşıyordu. Ama günümüzde İngilizce bilmek artık bir tercihten de öte olarak bir zorunluluk haline geldi. Aynı durum artık yapay zeka ve veri bilimi için geçerli. Bu tarz teknolojileri bilmeyen kişiler için gelecekte kendilerine yer bulmaları oldukça zorlaşacak. Bu konularda bilgi sahibi olmak artık kişiler düzeyinde de zorunlu değil.

Ülkelerin de bu konularda bilgili olması ve gerekli yatırımları yapıyor olması lazım. Yapay zeka ve veri bilimi bilmek İngilizce bilmekten daha farklıdır. Çünkü bir kişiden de öte olarak bir grubun, topluluğun ya da kişilerin bilmesi gereken bir konudur. Bir kişinin tek başına yapay zekayı biliyorum diyebileceği bir konu değil. Çünkü yapay zeka ve veri bilimi konular oldukça karışık ve sofistike konulardandır. Özellikle gençlerin bu konularda bilgilenmesi gerekir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek yapay zeka çağı ile gelişen meslekler hakkında detaylı ve bilgilendirici videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret ederek de bu konularda detaylı yazılar bulabilirsiniz. Mentorloops internet sitesinden de yapay zeka ve veri bilimi gibi güncel ve önemli konularda eğitim alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat