Dijital Pedagoji Nedir? Online Eğitim Neler Sunuyor?

Öğrenme ve öğretme süreçlerinde dijital teknolojilerin faydasını görmekteyiz. Dijital pedagoji kavramı da öğrenme ve öğretme süreçlerinde teknolojilerden yararlanmayı anlatıyor. Her…

Mart 13, 2021

gamze-sart-dijital-pedagoji-nedir-online-egitim-neler-sunuyor

Öğrenme ve öğretme süreçlerinde dijital teknolojilerin faydasını görmekteyiz. Dijital pedagoji kavramı da öğrenme ve öğretme süreçlerinde teknolojilerden yararlanmayı anlatıyor. Her geçen gün teknolojide yaşanan gelişmeler, eğitimde kullanılan yöntemlerin de gelişmesini zorunlu kılmakta. Sonuç olarak; eğitimde online sistemlere geçilmesi, öğrenme anlamında pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Online eğitim yöntemlerinin sağladığı avantajlar sayesinde çok sayıda yeni imkana kavuşmak mümkün.

Online öğrenme metotları esnek bir yapıya sahip olmasıyla öğrencilere kolaylık sağlıyor. Ayrıca online eğitimde kullanılan araçların da çeşitli olması her yapıya uygun bir metodun oluşturulmasına imkan tanıyor. Bu sistemler, öğrenciler tarafından da son derece kullanışlı olarak değerlendiriliyor. Platformlara ve eğitim materyallerine ulaşmak online eğitimde daha pratik. Yüz yüze eğitim için bazı öğrencilerin her sabah belirli bir saatte uyanması ve okula gitmesi gerekiyor. Ancak bazı insanlar yapısı gereği gece çalışmaya ya da öğrenmeye daha uygun olabilmekte.

Gece öğrenmeye müsait bir yapıda olan öğrenciye sabah belirli saatlerde eğitim vermek, verimlilik kaybına yol açabiliyor. Bunun sonucunda online eğitim, esnek yapısı sayesinde istenen zaman diliminde eğitim almaya imkan tanıyor. Bu durum, her yapıya uygun bir öğrenmeye destek sağlayarak verimliliği artırıyor.

Dijital Materyaller Nelerdir?

Dijital pedagoji kavramı söz konusu olduğunda dijital materyaller de merak konusu olmakta. Dijital ekipmanlar, öğrenme için gerekli olan tüm araçları kapsıyor. Sonuç olarak; online bilgiye erişime imkan tanıyan her türlü ekipman bu kapsamda değerlendirilebilir. Online kaynaklar da dijital materyaller arasında bulunmakta. Dijital ekipmanlar sayesinde özellikle pandemi döneminde öğrenme yöntemleri ciddi anlamda farklılaştı.

Dijital Pedagoji Nedir?  Dijital Eğitim Neler Sağlıyor?

Dijital eğitim yöntemleri inovasyonu da tetikliyor. Yani eğitim için Çin’e, Amerika’ya, Rusya’ya gitmek yerine Zoom üzerinden eğitim almak mümkün. Bu eğitim tecrübelerini yüz yüze eğitimle edinmek yerine online eğitimler yeterli olabiliyor. Online eğitim materyallerine ulaşmanın artık kolay olmasıyla birlikte bu materyallerin pahalı olmaması da dikkat çekici. Örnek olarak, bugün bir kitabı fiziksel olarak satın almak yerine kitabın PDF’ini paylaşmak ciddi anlamda maliyet avantajı ve erişebilirlik sağlamakta. Bu anlamda ücretsiz pek çok kitabı indirebilmek için kütüphaneler de mevcut.

Dijital pedagoji ve online eğitim hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat