Kariyer Hayatı İçindeki İki Engel Cam Duvarlar ve Cam Tavan!

Tüm insanlar için kariyer hayatı büyük bir önem taşıyor. Kariyerimizin ilerlemesi ve daha iyi seviyelere gelmesi için çabalarız. Fakat bu…

Mart 4, 2021

gamze-sart-kariyer-hayati-icindeki-iki-engel-cam-duvarlar-ve-cam-tavan

Tüm insanlar için kariyer hayatı büyük bir önem taşıyor. Kariyerimizin ilerlemesi ve daha iyi seviyelere gelmesi için çabalarız. Fakat bu ilerleme ve gelişmelerin önünde bazı engeller bulunur. Bu engellerden ikisi son derece dikkat çekici ve etkilidir. Bu ikiliden birincisi ‘Glass Walls’ olarak ifade edilir. Yani Türkçe adı ile ‘Cam Duvarlar’ bizim önümüzde bir engeldir. Genel olarak bakıldığı zaman bu duvarlar, insanlar ile aynı statüdedir. Fakat bir türlü duvarların aşılması için imkan tanınmaz.

Cam Duvarlar Nedir?

Bakıldığı zaman her şey demokratik ve ulaşılır görünür. New York’taki iş hayatı aslında bu durumu en kolay özetler. New York’ta hayat saat 5 gibi kamyonların taşımacılığı ile başlar. Daha sonra saat 7’ye yaklaştıkça çalışanlar iş yerlerine göre hareketlenir. Örneğin Wall Street içinde çalışan insanlar genel olarak beyaz gömlek ve lacivert takım altlarına da spor ayakkabı giyerek iş yerlerine gider. Aynı giyim tarzı bayanlar için de geçerlidir. Topuklu ayakkabılar ve takım elbiseler genellikle insanların nerede çalıştığını gösterir.

New York bu yönü ile bir soğan kabuğunu anımsatır bizlere. Kademe kademe olarak insanların çalıştığı alana göre kabuk açılmaya başlar. İnsanlar arası duvarlar bu sayede hemen belli olur. İnsanlar aslında burada aynı statü içindedir. Ama bazı insanalar diğer insanların yaşadığı avantajları elde edemezler. Meslek ve kariyer içerisinde insanların aynı konumda ve aynı ilgi alanında olmaları onların statülerindeki farkın oluşmamasına engel değildir.

Kariyer Hayatı İçin ve Cam Tavan

Oluşan bu cam duvarları kaldırabilmek mümkün mü? Cevabımız tabi ki de evet. En basit ve en bilinen yolu ile bu cam duvarları kaldırmak istiyorsak eğitim konusuna ağırlık vermemiz gerekir. Ancak eğitim sayesinde insanlar cam duvarlardan kurtulur. Kariyer rehberi için bir diğer dikkat edilecek engel ise Cam Tavanlardır. Aynı cam duvarlar gibi cam tavanlar da insanların kariyerlerinin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır. Bu engel ise insanların statü atlayarak ön plana çıkmanı kapsayan bir engeldir.

Örneğin bir şirkete 3. katta bulunan bir çalışma grubu içindesiniz. 3. kata hakim olsanız bile 4. kat hakkında fikir sahibi olamazsınız. Bu kattaki konuşmalar, planlar ya da işleyiş tamamen sizin bildiğinizden farklı ilerler. Bu sistem akademik yerlerde, kurumsal büyük firmalarda, devlet dairelerinde ve hatta STK (Sivil Toplum Kuruluşları) içinde bile insanların karşısına çıkar. Kariyer hayatı için de bu durum çok fazla karşılaşılan bir durumdur.

Eğitim yine bu engellerde karşımıza çıkan bir çözüm yolu. Eğitim en basit örneği ile bu alanda bize bir asansör görevi görür. Bu çözüm ve sorun geçmiş yıllarda da aynı böyleydi. 1900’lü yılların başında insanlar okuma yazma ve hesap bilmiyorlardı. Ya da bilenlerin sayısı toplumun geri kalanına göre çok küçük bir sayıdaydı. Bu yüzden de muhasebe bölümünden mezun olan bir kişi çok rahat bir şekilde dünyanın en zengini olabiliyordu. Dünya üzerinde bu tarz bir yol ile zengin olan ya da çok paralar kazanan pek çok örnek mevcuttur.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek mesleki kariyer nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart internet sitesinden kariyer planlaması neden önemlidir ve ne işimize yarar gibi sorularınızı cevaplayabilirsiniz. Mentorloops internet sitesini ziyaret ederek de kariyer hayatı için yapılması gerekenler hakkında blog yazıları bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat