Pandemi Sürecinde Teknolojiler Nasıl Gelişti?

Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde teknolojiler büyük bir değişim içine girmeye başladı. Bu değişim aslında sadece teknolojiler üzerinden gerçekleşmiyor. Aynı…

Şubat 25, 2021

gamze-sart-pandemi-surecinde-teknolojiler-nasil-gelisti

Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde teknolojiler büyük bir değişim içine girmeye başladı. Bu değişim aslında sadece teknolojiler üzerinden gerçekleşmiyor. Aynı zamanda eğitim sektörü de bu değişimden etkilenmiş durumda. Özellikle üniversitelerde büyük bir değişim olmaya başladı. Ülkemizde çok daha farklı dinamikleri konuşuyoruz. YÖK de bu anlamda çalışmalarını artırmaya başladı. Geleceğin meslekleri anlamında küresel çapta büyük bir değişim tüm insanları etkilemeye başlayacak. Yani çocuğunuzun çok iyi bir üniversiteden kabul alması onun iş bulacağı anlamına artık gelmiyor.

Harvard Üniversitesi gibi bir üniversiteye bile giden öğrencilerin günümüzde olduğu gibi işsiz kalma ihtimali oldukça artacak. Harvard gibi üniversitelerde bile doğru bir planlama yapılmadığı takdirde işsizlik sorunu pek çok genci etkiliyor. Dünya üzerinde pek çok insan bu değişimin farkına yeni yeni varıyor. Geçen yıl bu zamanlarda konuşmalar yaparken bu durum pek çok kişiye göre hayal gibi geliyordu. Veliler geçen yıllarda bu değişim ile alakalı ön görülere “acaba” diye bakarken artık onlarda bu değişimin farkına vardı.

Pandemi Sürecinde Teknolojiler

2020 yılının Mart ayından bu yana dünyada her yer kapanmaya başladı. Üstelik hala pek çok eğitim kurumu ya da firma açılmadı. Gelecek için de insanlar henüz kesin bir şey söyleyemiyor. Bu durumda aslında bize Covid – 19 salgınının hala ne kadar tehlikeli ve önemli olduğunu gösterir nitelikte. Peki, bu süreç içerisinde neler oldu? Pandeminin teknolojiye etkisi oldukça fark edildi. Pek çok insan aslında sokakta yürüyen robotların olacağını tahmin ediyordu. Robotlar yolda yürümese de tüm insanların ellerine yerleşti bile.

Robotlar artık aklınıza gelen her yerde bulunuyor. Telefonlar, bilgisayar, araçlar ya da iş yerlerinde pek çok farklı robot türü mevcut. Dünyada 1 seviyelerinde kullanılan teknoloji şu an 6 katına çıkmış durumda. Pandemi sürecinde teknoloji bağımlılığı ile birlikte de bu oran çok daha yukarılara çıkacak gibi duruyor. Finans, sosyal medya, e – mail ve hatta telefon konuşmalarımız her geçen dönem artıyor. Yani insanlar bu dönemde algoritmalar tarafından yönetiliyor. Saydığımız tüm bu işlemlerin temelinde bulunan algoritmalar artık hayatımızın her yerinde. Bu yüzden yeni bir dünya ile karşı karşıyayız.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek pandeminin teknolojiye etkisi ile alakalı detaylı içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca Mentorloops internet sitesini ziyaret ederek de pandemi sürecinde teknolojiler ile alakalı detaylı içerikler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat