Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Biliminin Geleceği

Ülkemizde ve dünyada uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bir döneme damga vuran meslekler arasına girmiştir. Fakat son dönemlerde bu iki…

Şubat 23, 2021

gamze-sart-uluslararasi-iliskiler-ve-siyaset-biliminin-gelecegi

Ülkemizde ve dünyada uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bir döneme damga vuran meslekler arasına girmiştir. Fakat son dönemlerde bu iki bölümde büyük değişimler meydana gelmeye başladı. Öğrencilerimiz arasında hala bu iki alana olan istek devam etmekte. Bu yüzden bu alanların geleceğini ve size sunacaklarını tercih etmeden önce bilmeniz gerekenler bulunuyor. Aksi takdirde okul hayatınızda ve sonrasında büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle henüz 11. sınıf gibi daha karar aşamalarında olan öğrencilerin bilmesi gereken noktalar var.

Bir diğer yandan bu iki alana olan ilgi sadece sözel alan öğrencileri ile sınırlı değil. Pek çok sayısal öğrencisi de uluslararası ilişkilere ve siyaset bilimine artan bir ilgi duyuyor. Öğrencilerin pek çoğu bu bölümleri genellikle Hollanda gibi yurt dışı ülkelerinde okumayı hedefliyor. Fakat öğrencilerin ilk olarak şunu bilmesi gerekiyor ki bu iki alan da ölmüş durumda. Bu yüzden öğrencilerin kesinlikle bu alanları seçmemesi lazım. Günümüzde bile bu alanlardan mezun olan pek çok kişi hala işsiz. Bu alanlarda ciddi sıkıntılar uzun süredir kendini gösteriyor.

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimin Geçmişi ve Geleceği

Birkaç dönem önce bu alanlardan mezun olan kişiler dışişlerine direkt gidebilirdi. Fakat günümüzde bu kapı neredeyse tamamen kapalı. Ayrıca bu alanlardan mezun olan kişiler IMF ve Dünya Bankası gibi alanlarda da rahatça iş bulabilirdi. Günümüzde ise siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler dersleri alan öğrenciler yerine veri bilimcileri bu yerlerde görev alıyor. Yani ekonomi bölümü artık tamamen değişti. Bu alanın daha çok veri analizi üzerinden değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca ekonominin yeni alanlarına da öğrencilerin dikkat etmesi son derece önemli.

Çünkü ekonominin bazı yeni alanları fazlası ile büyüdü. Bunlardan bir tanesi de Davranışsal Ekonomi alanıdır. Bu alanda Chicago Üniversitesi’nden Nobel Ödülü alan profesörler bile mevcut. Yani ekonomi ağırlıklı bir alanı isteyen öğrencinin siyaset ve uluslararası ilişkiler yerine yeni alternatifleri değerlendirmesi gerekiyor. Bu sayede hem istedikleri alanda eğitim almış olurlar hem de gelecek için kendilerini garantiye almış olurlar. Ayrıca bu tarz eğitimleri hangi ülke ve üniversitede aldıkları son derece önemli.

Yurt Dışında Siyaset ve Uluslararası İlişkiler

Avrupa uzun bir süredir çöküş döneminde. Pek çok Avrupa ülkesinin yaşadığı sıkıntılar her gün gündeme geliyor. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanı ve alternatifleri için öğrencilerin bunun bilincinde olması lazım. Hollanda günümüzde İnovasyon Bölgesi olarak ifade ediliyor. Hollanda’da dünya genelinde ses getirecek Start up projeleri her geçen gün artıyor. Hollanda’dan sonra ise Berlin hemen dikkat çekiyor. Berlin’i ise İngiltere takip ediyor. Yenilikçi ve geleceğe yönelik bir eğitim almak isteyen öğrencilerin bu 3 bölgeyi tercih etmesi onlar adına en doğru tercih olacaktır.

Almanya’da eğitim son derece zorlu olduğu için Hollanda ilk sırada bulunmakta. Çünkü öğrenciler Hollanda’yı tercih ederek sadece 32 ay içerisinde mezun olabiliyor. Bu sayede öğrencilerimiz iş hayatlarına çok daha hızlı atılabiliyor. Ayrıca Hollanda, öğrencilere burs konusunda da yardımcı oluyor. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi pek çok alan için yüzde 50 burs veren üniversiteler başarı ile doğru orantılı olarak bursları artırabiliyor. Tüm bunların yanı sıra Hollanda’da mezuniyet sonrası kahve ya da bar gibi alanlarda çalışmak zorunda kalmıyorsunuz.

Mezun olan öğrenciler direkt olarak kendi alanlarında iş bulma imkanına sahip olabiliyor. Hollanda bu yönü ile pek çok Avrupa ülkesinden farklı olarak dikkat çekiyor. Hatta Hollanda sadece Avrupa düzeyinde fark yaratmıyor. Aynı zamanda Amerika’yı bile lisans eğitimi konusunda geçmiş durumda. Çünkü Hollanda sunduğu maddi ve manevi destekler ile oldukça uygun. Amerikan vatandaşları için bile Amerika’da üniversite okumak bir lüks durumuna gelmeye başladı. Bu yüzden öğrencilerimize lisans eğitimlerinde Hollanda’yı öneriyoruz. Lisans eğitimlerinden sonra master ve doktora programları için ise Amerikan Üniversiteleri genellikle öneriliyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi ile birlikte diğer alanların geleceğiyle alakalı içerikler bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesinden de sayısal ve sözel meslek alanları ile alakalı detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesinden de ülkeler ve sundukları fırsatlarla alakalı içerikler bulabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat