SAT Sınavında Son Durum! SAT Subject Testleri Kaldırıldı Mı?

SAT Subject testleri hakkında uzun bir süredir belirsizlik vardı. SAT sınavının geleceğinin ne olacağı tüm dünyada merak edilen bir konuydu.…

Şubat 9, 2021

gamze-sart-sat-sinavinda-son-durum-sat-subject-testleri-kaldirildi-mi

SAT Subject testleri hakkında uzun bir süredir belirsizlik vardı. SAT sınavının geleceğinin ne olacağı tüm dünyada merak edilen bir konuydu. Geçtiğimiz günlerde de SAT sınavını düzenleyen isim olan College Board bu konu hakkında bir duyuru paylaştı. Yapılan açıklamada artık SAT Subject test ve Essay kısımlarının artık kaldırıldığını bildirdi. Haziran ya mayıs ayında alacağınız SAT sınavlarının Essay ve Subject test kısımlarına hala girebilirsiniz. Fakat hazirandan sonra bir daha bu sınavlara giremeyeceksiniz.

Fakat Amerika’daki öğrenciler için sınavın bu kısımları şimdiden iptal oldu. Mayıs ve Haziran ayındaki sınavlara sadece Amerika dışındaki uluslararası öğrenciler girebiliyor. Bir diğer yandan Amerika’daki pek çok okul kabul şartlarından SAT’yi kaldırdı. Harvard ve MIT gibi prestijli üniversiteler bu alanda başı çekiyor. SAT sınavındaki bu değişikliklere rağmen İngiltere’yi hedefleyen öğrenciler için SAT hala tutmaları gereken bir sınav. Ayrıca SAT sınavı içerisindeki bu değişim bazı sınavların önemini arttırdı.

SAT Subject Testleri Kalktı! Peki, Şimdi Ne Olacak?

SAT Subjects testlerindeki değişim ile AP sınavı büyük bir önem kazandı. AP sınavının tarihsel olarak istatistiklerine baktığımız zamanda aslında bunun sebebi belli oluyor. 2000 yılında Subject Tests dünya çapında 768,600 kişi tarafından tercih edilmiş. Aynı yıl AP ise 1,272,317 kişi tarafından tercih edilen bir sınav olmuş. 2020 yılında ise Subject Tests 442,913 kişiye kadar düşüyor. Aynı yıl AP sınavı tam 4,751,957 kişi tarafından tercih ediliyor. Bu durumda aslında bizlere AP’ye olan ilgi artarken SAT Subject kısmına olan ilginin nasıl azaldığını gösteriyor.

Üniversitelerin Sınavlara Bakışı

Üniversitelerin bu sınavlara bakış açısı da bu kararda son derece etkili. SAT sınavına olan ilginin azalması ayıca bize üniversitelerin SAT almayı uygun görmediğini de gösteriyor. Çünkü öğrenciler AP programını aldıklarında otomatik olarak SAT ihtiyacını karşılamış oluyor. Ama öğrenciler ACT sınavında ise aynı şeyi karşılamamış oluyor. Yani AP tüm ihtiyacı tek başına görüyor. Bu yüzden öğrencilerin özellikle 10. 11. ve 12. sınıflarda doğru bir şekilde AP’ye önem vermeli.

Ayrıca Imperial ve Oxford gibi öğrenciler 700 ile kabul ediyordu. Öğrencilerin 3 AP ve 3 Subject ile öğrencilerimiz kolayca kabul alıyordu. Bu yeni alınan karar ile bu değişim ve dağılımın nasıl olacağı merak konusu. Stanford, MIT, Harvard ve Berkeley gibi daha büyük üniversiteler bu konularda kararlarını açıkladı. Bu üniversiteler biz artık SAT değil spesifik olarak AP alan öğrenciyi istiyoruz diye dile getirdiler. SAT Subject testleri ile alakalı alınan bu karar eğitim kalitesini arttırmak ile alakalı.

Üniversiteler Neden AP İstiyor?

SAT Math 1 bu işin birinci seviyesi bir dersti. Daha sonra ise SAT Reasoning kısmının matematik bölümü geliyordu. Bu kısımdan sonra ise seviye olarak SAT Subject Math 2 kısmı bulunuyordu. Son olarak ise AP ve AB seviye olarak sıralanıyordu. Üniversitelerin de öğrencilerden AP istemesinin bir sebebi bulunuyor. Üniversiteler öğrencilerden artık Pre – Calculus istemiyor. Bunun yerine öğrencilerden AP’de olduğu gibi direk olarak Calculus istiyor. Üniversiteler öğrencilerden istedikleri seviyeleri biraz daha arttırdı.

Üstelik bu durum sadece matematik alanı için geçerli değil. Aynı durum fizik, kimya ya da diğer alanlar için de geçerli. Kısacası bu yapılan son bilgilendirme öğrenciler için son derece önemli. Dünya hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu değişim ve gelişim eğitim sektöründe de geçerli. Öğrenciler eğer ilerleyen yıllarda dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim almak istiyor ise AP’yi kesinlikle almalı. SAT Subject testleri öğrencilerin üniversiteye daha hazır olması için kaldırıldı.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek SAT Subject testleri ve Essay kısmı ile alakalı güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesinden SAT Subject Test nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca Aba Academy adresinden de en güncel ve en başarılı AP derslerine hemen kaydolabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART