SAT Subject Dersleri Kaldırıldı! Şimdi Hangi Sınavları Almalıyım?

College Board tarafından düzenlenen SAT Subject dersleri son yapılan duyuru ile kaldırıldı. SAT öğrencilerin yurt dışında eğitim alabilmek adına çokça…

Şubat 2, 2021

gamze-sart-sat-subject-dersleri-kaldirildi-simdi-hangi-sinavlari-almaliyim

College Board tarafından düzenlenen SAT Subject dersleri son yapılan duyuru ile kaldırıldı. SAT öğrencilerin yurt dışında eğitim alabilmek adına çokça girilen bir sınavdı. Bu sınavın geleceği zaten 6 – 8 aydır konuşulan bir konuydu. Yani bu SAT sınavı ile alınan bu karar kimilerini şaşırtsa da aslında beklenen bir karardı. Bu sınavın kaldırılma sebeplerinden bir tanesi şüphesiz ki üniversiteler. Üniversiteler uzun süredir SAT math konuları ve biyoloji konuları gibi derslerin yetersiz olduğunu ifade ediyordu.

Mayıs ve Haziran aylarında SAT Subject ve Essay sınavları Amerika dışında son kez yapılacak. Fakat Amerika’da ise bu sınav artık düzenlenmeyecek. İlk başlarda bu kararın sebebinin pandemi olduğu tahmin ediliyordu. Fakat yapılan açıklamalar ve duyurular bu işin aslında pandemi ile alakasız olduğunu gösterdi. Bu sınavın kalkması ile bazı sınavlar da daha da ön plana çıktı. Üniversitelerin kabul sırasında istediği programlar bir değişime girdi.

SAT Subject Dersleri Kaldırıldı! Bu Ne Demek?

Üniversiteler yaptıkları araştırmalarla SAT Subject alanındaki pek çok dersin üniversite için yetersiz olduğunu ifade etti. Bu yüzden de çıtayı yükseltme kararı aldılar. Bu çıta yükseltme kararı ise direk olarak AP sınavını hedef alıyor. Yani üniversiteler SAT Sınavı yerine AP sınavını kabulde kontrol edecek. Kısaca ülkemizdeki bir lisans diploması yurt dışında geçersiz sayılacak. Öğrencilerin yurt dışında eğitim alabilmeleri için seviye atlamaları gerekecek.

SAT Yerine Hangi Sınavlara Girmelisiniz?

SAT Subjectlerin kaldırılması beraberinde bazı sınavlarında etkisini kaybetmesine sebep oldu. Bunlardan bir tanesi ACT sınavı. Diğer sınavlar ile kıyaslandığı zaman daha basit kalan ACT sınavını üniversiteler çok fazla kabul etmeyecek. Uluslararası bir üniversiteye girmek isteyen öğrenciler SAT Subject yerine SAT Verbal alacak. SAT Verbal ile birlikte AP sınavı da büyük önem kazandı. Çünkü üniversiteler artık lise diploması istemiyor. Bu diplomalara ek olarak özel diploma programlarından başarı istiyor.

Fransız Bakaloryası ve A – Level programları da bu tarz eğitim veriyordu. Fakat prestijli üniversiteler bu programı istemiyor. SAT Subject dersleri yerine en dikkat çeken sınavlar AP ve IB programları. Bu iki program arasında da AP programı çok daha ön planda. College Board aldığı karar ile IB programına savaş açtı diyebiliriz. SAT Subject ve Essay da aslında bu yüzden kaldırıldı. Çünkü üniversiteler IB programını da yetersiz buluyor. Üniversitelerin araştırmalarına göre AP tam istedikleri program.

Üstelik bu kararı sadece Amerikan üniversiteleri desteklemiyor. Hollanda, Kanada ya da İngiltere gibi ülkelerin üniversiteleri de destekliyor. AP programı kaldırılan SAT yerine geçecek önemli bir sınavdır. Bu yüzden hem ülkemizden hem de farklı ülkelerden yurtdışı hedefleyenler AP sınavına dört elle sarılmalıdır. Ayrıca ülkemizden isteyen öğrenciler bu sınava son kez girebilir. Fakat üniversitelerin kabul edip etmeyeceğini üniversitenize sormanız gerekir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adreslerinden SAT Subject dersleri ile alakalı son bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet adresinden SAT sınav soruları hakkında yazılar bulabilirsiniz. Aba Academy adresinden de AP derslerine kaydolabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART