SAT Sınavları Nerede Geçerli? SAT ile Hangi Ülkede Üniversite Kabulü Alabilirim?

SAT sınavları öğrencilerin pek çok ülkede üniversite kabulü alabilmesi için gerekli olan bir sınavdır. SAT içerisinde birden çok konuda dersler…

Ocak 28, 2021

gamze-sart-sat-sinavlari-nerede-gecerli-sat-ile-hangi-ulkede-universite-kabulu-alabilirim

SAT sınavları öğrencilerin pek çok ülkede üniversite kabulü alabilmesi için gerekli olan bir sınavdır. SAT içerisinde birden çok konuda dersler ve alanlar bulunmakta ve öğrenciler bu derslerden istediklerini seçmektedir. Fakat ders seçimlerinde öğrenciler okumak istedikleri alanlara göre seçim yapmalıdır. Ayrıca SAT sınavında öğrenciler klasik sistemlere göre daha farklı bir çalışma programı uygulamalıdır. Yani SAT baştan sona kadar büyük avantajlar ile dolu ve klasik çalışma sisteminden ayrı bir çalışma isteyen sınavdır.

SAT Sınavları Hangi Ülkelerde Geçerli?

SAT sınavı ile Türkiye’de alan üniversiteler olduğu gibi yurt dışında da alan pek çok ülke ve üniversite bulunmaktadır. Yurt dışında SAT’ın geçerli olduğu ülkeler başlıca şöyle sıralanabilir;

  • Amerika Birleşik Devletleri,
  • Birleşik Krallık,
  • Kanada,
  • Hollanda,
  • Avrupa Birliği üyesi ülkeler,
  • Uzak Doğu,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı pasaportlu öğrenciler için Türkiye.

Ülkemizde SAT sınavı Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi içerisinde geçerli olmaktadır. Yani SAT size sadece Amerika’nın kapılarını açmıyor. Aynı zamanda tüm dünyada saygınlığını koruyan ve en prestijli üniversitelerin de kapılarını açıyor. Son dönemlerin en popüler ülkelerinden olan Hollanda’da SAT sınavının getirdiklerine ayak uydurarak SAT’ı üniversitelerinde geçerli uluslararası sınavlardan biri olarak kabul etmiştir.

SAT Sınavının Türkiye’deki Sınavlara Destek Olması

Ülkemizde üniversite geçiş sınavları bilindiği üzere AYT ve TYT sınavlarıdır. SAT bu iki sınava da destek olarak öğrencilere aslında yardımcı oluyor. Peki, SAT bu sınavlara nasıl destek oluyor? SAT sınavının Verbal kısmını öğrendiğiniz zaman Speed Reading yani Hızlı okuma öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca SAT sınavının Matematik kısmı da tamamen TYT ve AYT sınavlarının alt yapısını oluşturmakta. Bu sayede öğrenciler TYT ve AYT matematik alanında büyük kolaylık yakalıyor. SAT bunlara ek olarak Pre Calculus yani Kalkülüse Hazırlık eğitimini de sağlayarak öğrenciler bu sınavlarda yardımcı olmaktadır.

Kısacası SAT sınavı baştan sona öğrencilere hem ülkemizdeki sınavlarda hem de yurt dışındaki sınavlarda yardımcı olmaktadır. SAT derslerinde başarılı olan öğrenciler bir de yanına IELTS ya da TOEFL gibi bir sınav eklediği takdirde çok rahat bir şekilde uluslararası istedikleri üniversitelere yerleşebilmektedir. SAT sınavları öğrencilerin uzun bir dönem boyunca yurt dışı eğitimleri için öğrencilerin en büyük silahı olmaya devam edecektir. Öğrenciler bu yüzden SAT sınavı nedir ya da ne işe yarar sorularının cevaplarını bilmeli ve planlarını ona göre sürdürmelidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek SAT sınavı soruları ve içerikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesinden SAT sınavına kimler girebilir gibi sınav hakkında merak ettiğiniz konularda yazılar bulabilirsiniz. Aba Academy adresinden de SAT sınavları için kurs alabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART