Yapay Zeka Çağında Gelişen Teknolojiler ve Meslekler

Yapay zeka çağında gelişen teknolojiler hangileri? Dijitalleşme yaşadığımız dünyayı nasıl etkiliyor? Geleceğin meslekleri ve mesleklerin geleceği nasıl şekillenecek? Önümüzdeki 10…

Ocak 11, 2021

gamze-sart-yapay-zeka-caginda-gelisen-teknolojiler-ve-meslekler

Yapay zeka çağında gelişen teknolojiler hangileri? Dijitalleşme yaşadığımız dünyayı nasıl etkiliyor? Geleceğin meslekleri ve mesleklerin geleceği nasıl şekillenecek? Önümüzdeki 10 yıllık süreçte bizi neler bekliyor? Tüm bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım…

Yapay Zeka Çağında Gelişen Teknolojiler: 5G Teknolojisi

Yapılan pek çok çalışma ve teknolojinin günümüzde geldiği nokta dijitalleşmenin dünyayı değiştireceğini gösteriyor. Hatta değişim çoktan başladı bile… Yapay zeka çağında gelişen teknolojiler denildiğinde akla ilk akla gelenlerden biri hiç şüphesiz ki 5G… 5G teknolojisi ya da bir diğer adıyla 5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti verilerin şu an hali hazırda kullanılan 4G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı iletilmesine olanak veriyor.

Ücretsiz İnternet ve Starlink Projesi

2027 yılı itibariyle özellikle internetin ücretsiz olup devletler tarafından kontrol edilemeyecek olacağı konuşuluyor. Bu durumun özellikle Elon Musk’ın “Starlink Projesi” olarak tanımladığı proje ile beraber devreye girmesi, internetin her yerde ve her şekilde kullanılabilecek olması ve bunun 5G ile uyumlu telefonlar ile beraber kullanılabilecek olması dünyayı bambaşka bir noktaya getiriyor olacak.

Geleceğin Meslekleri ve Mesleklerin Geleceği

Bugün internet hızı pek çok bilgiye erişime olanak veriyor. 5G teknolojisi ile aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi çok daha hızlı indirebiliyor olacaksınız. 5G teknolojisi holografik çalışmalara imkan veriyor olacak. Bu noktada değerlendirilecek pek çok farklı alan var fakat bu alanın en önemli ajandalarından bir tanesi dünyanın bu değişiminin, özellikle de yapay zeka ile beraber meslekleri de etkileyecek olması. Yapay zeka gelişen teknolojiler ve meslekler açısından büyük değişimler söz konusu olacak. Hiç tahmin edemeyeceğiniz alanlar ve meslekler değer kaybediyor olacak.

Yapılan çalışmalar 2020 ve 2050 yılları için bazı verileri ortaya koyuyor. Özellikle 1980’lerde yapılan çalışmaların bir öngörüsü var. Yapay zekanın gündeme gelmesi ile birlikte algoritmaların ya da modellemelerin, makine öğrenmelerinin sayesinde bankacılıktan eğitime emlak sektöründen tıp alanına hukuka kadar birçok alanda değişim bekleniyor. Ve bu değişim sonunda %84 oranında mesleklerin de etkileneceği düşünülüyor. Aslında söz konusu çalışmalar bu değişimin 2030’larda 2040’larda olacağını gösterse de beklenen öngörülen bu gelişmelerin beklenenden çok daha erken başladığı görülebiliyor.

Yapay zeka çağında gelişen bu teknolojiler yepyeni alanlar açacak. Peki; bu durumda ne yapılması gerekiyor? Alanda yer alan ve mesleki anlamda kariyer danışmanlığı yapanların, eğitimcilerin, bu büyük belirsizlikte, yapay zeka çağında, bu değişimleri bir an önce içselleştirerek, gençlere öğrencilere yönelik stratejik planlar yapıyor olması gerekiyor. Gençlerin bu yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmesi ve doğru meslek alanlarında kariyer hedeflerini gerçekleştirmesi önem taşıyor.

Yapay zeka çağında gelişen teknolojiler, geleceğin meslekleri ve mesleklerin geleceği, kariyer danışmanlığı, dijitalleşme gibi çeşitli konularda daha detaylı bilgi edinmek için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat