Meslek Seçiminde Ailenin Rolü Nedir?

Meslek seçiminde ailenin rolü nedir? Meslek seçimi sürecinde aileler çocuklarını yönlendirmeli mi? Karar süreci nasıl ilerlemeli? Meslek seçimi yaparken aileler…

Ocak 11, 2021

gamze-sart-meslek-seciminde-ailenin-rolu-nedir

Meslek seçiminde ailenin rolü nedir? Meslek seçimi sürecinde aileler çocuklarını yönlendirmeli mi? Karar süreci nasıl ilerlemeli? Meslek seçimi yaparken aileler bazen çocuklarını yönlendirmek isterler. Çocuklarının tıp, mühendislik, hukuk gibi alanlara yönelmesini isteyen ve bu konuda ısrarcı davranan ailelerin sayısının oldukça fazla olduğu söylenebilir. Çünkü aileler meslek seçimi konusunda çoğu zaman kaygılı olabiliyorlar.

Özellikle çocuklar lise çağına geldiklerinde iyi bir işe ve yeterli maddi kazanca sahip olması her ebeveynin isteği… Her aile çocuklarını iyi yerlerde görmeyi arzu ediyor. Fakat bu istekler çocuklar üzerinde zaman zaman olumsuz etki yaratabiliyor?

Meslek Seçiminde Ailelerin Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Peki; meslek seçiminde ailenin rolü ne olmalı? Aileler bu süreçte çocuklarına nasıl yaklaşmalı? Bu noktada ailelerin bazen geri planda kalıp söz hakkını çocuğa bırakması gerekiyor. Ekonomik güç ya da toplumda saygınlığının yüksek olduğu düşünülen meslekler başarılı bir kariyerin kapılarını açsa da her bireye mutluluk getirmiyor. İşinde mutlu olmayan birey ise çoğu zaman potansiyelini gerçekleştiremiyor. Çocuklar üzerlerinde baskı hissettiklerinde kaçma davranışı gösteriyorlar. Bu noktada bu döngüyü, bu bağı kırarak işe başlamak gerekiyor. Çocukları sürekli olarak, “hadi oğlum”, “kalk kızım”, “telefonu bırak kızım”, “gitme kızım”, “yapma kızım” gibi baskı altında hissettiren yaklaşımlardan kaçınmak gerekiyor.

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, psikoloji, görsel sanatlar, biyoteknoloji hangi alan seçilirse seçilsin; öğrenci lise, lisans, lisansüstü hangi eğitim düzeyinde olursa olsun kalıplaştırmaktan vazgeçiyor olmak gerekiyor.

Meslek Seçiminde Ailenin Rolü Nedir? Çocuklar Belli Kalıpların İçine Sokulmamalı

Başarılı olup aynı zamanda mutlu olan bireylerin nasıl bulundukları noktaya geldiği, arka planda nelerin olduğu incelendiğinde sevdikleri alanda eğitim aldıkları ve kariyerlerini de buna yönelik kurdukları ortaya çıkıyor. Çünkü; sevdiği alan devreye girdiğinde beceriler de ortaya çıkmaya başlıyor. Bu noktada meslek seçiminde ailenin rolü hakkında şunu söyleyebiliriz; ailelerin çocuklara kaftan biçmemesi gerekiyor. Çocukları belli kalıpların içine sokmaması gerekiyor. Çocukların sevdiği alanı keşfetmesi ve meslek seçimi stratejik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı ile belirlenebiliyor ve bu noktada doğru seçimler mümkün olabiliyor.

Ailelerin, çocukları hangi alanı tercih etmek istiyorsa, kendini hangi meslekte daha mutlu hissedecekse sorgulamadan ve yargılamadan arkasında durduklarını belirtiyor olmaları gerekiyor. Gençlerin hangi mesleği seçtiği farketmeksizin anne ve babalarını karşılıksız sevgiyle yanlarında görüyor olmaları gerekiyor.

Meslek seçiminde ailenin rolü, alan ve bölüm seçimi, stratejik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı gibi konularda daha detaylı bilgi edinmek için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat