Çocuklar Neden Ödüllendirilmelidir? Sporun Gelişimdeki Yeri

Bugün, çocuk psikolojisinde, kariyer anlamında yapılan en büyük hatalardan biri gençlerin ödüllendirilmesi konusunda cimri davranılmasıdır. Ödül olmadan gençlerin teşvik edilmesi…

Ocak 7, 2021

gamze-sart-cocuklar-neden-onemlidir-sporun-gelisimdeki-yeri

Bugün, çocuk psikolojisinde, kariyer anlamında yapılan en büyük hatalardan biri gençlerin ödüllendirilmesi konusunda cimri davranılmasıdır. Ödül olmadan gençlerin teşvik edilmesi zordur. Gençler doğru bir şekilde ödüllendirilebilirse doğru eylemlere yönlendirilmeleri kolay olacaktır. Çocuklar neden ödüllendirilmelidir sorusuna verilebilecek çok fazla cevap bulunmaktadır. Çocuğun iyi bir ahlakla ilgili güzel bir hareketi görüldüğünde takdir edilmelidir.

Takdirin devamında ise bu çocuk ödüllendirilmelidir. Çocukların sık sık eleştirilmesi doğru bir hareket değildir. Çocuklarda genel anlamda oyun oynama isteği bulunmaktadır. Çocuklar tam anlamıyla oyunlardan men edilmemelidir. Çocukların tam olarak oyunlardan men edilmesi ve bunun yerine ders çalışmaya yönlendirilmesi doğru değildir. Bu durumdaki bir çocuğun kalbi ölebilir hatta zekası iptal olabilir.

Çocuklar Neden Ödüllendirilmelidir? Türk Toplumunda Eğitim Nasıl?

Çocukların eğitiminde ödüllendirme kavramı hayati bir öneme sahiptir. Yurt dışında çocuk gelişimi ve çocuğun eğitiminde ödüllendirme ihmal edilmeyen bir husustur. Ancak Türk toplumunda ödüllendirmeden ziyade cezalandırma sistemi daha ağır basmaktadır. Bu durum çocukların kariyerleri için de önemlidir. Çocukların gelişiminde en kıymetli rol oynayan ana unsur ödüllendirmedir.

Bunu pazarlama taktiği olarak kullanan işletmeler çokça bulunmaktadır. Otellerde görüldüğü gibi basit tipte ödüllü oyunlar çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tarz bir oyunun aile içerisinde yapılması pek mümkün değildir. Çocukların spor ve sanat gibi faaliyetlere yönlendirilmesi gerekmektedir.

Sporun Gelişimdeki Yeri

Sporun hangi branşı olursa olsun, çocuk gelişiminde faydalı sonuçlar sağladığı görülmektedir. Çocuklar neden ödüllendirilmelidir sorusu kadar ‘sporun çocuklar için neden önemli olduğu’ sorusu merak edilmektedir. Sporda teşvikin olması, kademe kademe liglerin yer alması gibi unsurlar sporda rekabetin oluşmasını sağlamaktadır. Çocuk, sporla ilgilendiği zaman sporun olumlu etkileri çocuğun kariyerinde de ortaya çıkmaktadır.

Sporla uğraşan çocuğun kariyerinde inanılmaz bir özgüven ve kendini ifade etme yeterliliği dikkat çekmektedir. Sporun sağladığı olumlu etkiler sonucunda çocuğun duruşu değişmektedir. Çocuk, çevresine, ailesine ve arkadaşlarına sergilediği tutum ve davranışları nedeniyle saygı gören biri konumuna ulaşmaktadır. Sporda, sanatta ve müzikte başarılı olan çocukların takdir görmesi gerekmektedir. Bu tarz oluşumlar herhangi bir kulüp kurarak yarışmalara katılmalıdır. Çocuklar bu süreçlere dahil olarak kendilerini ciddi anlamda geliştirmelidir.

Çocuklar neden ödüllendirilmelidir ve sporun çocukların gelişimindeki önemi hakkında görüş ve sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Güncel konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat