Kariyer Seçiminde Aile İlişkileri Ne Kadar Önemli?

Kariyer seçimi geleceğe etki eden önemli seçimlerden bir tanesidir. Kariyer seçimine etki eden pek çok unsur bulunmaktadır. Bu seçimi etkileyen…

Ocak 3, 2021

gamze-sart-kariyer-seciminde-aile-iliskileri-ne-kadar-onemli

Kariyer seçimi geleceğe etki eden önemli seçimlerden bir tanesidir. Kariyer seçimine etki eden pek çok unsur bulunmaktadır. Bu seçimi etkileyen unsurlardan biri aile etkisidir. Kariyer seçiminde aile ilişkileri tüm yaklaşımlarda da belirtildiği üzere özellikle ilk dönemde anne çocuk ilişkileri şeklinde oldukça etkilidir. Anne ile çocuk arasındaki bağlanma ilişkisi çocuğun tüm kariyerine doğrudan etkide bulunmaktadır.

O yüzden bu anlamda çok önemli bir noktadır. Bizler eklektik adı verilen bir strateji ile kariyerimize karar vermeliyiz. Kariyer danışmanları olarak bizler yalnızca tek bir yaklaşımı değil, birden çok yaklaşımı aynı anda kullanarak ona göre kararlar vermekteyiz. Bireylerin ileriki dönemde sevdikleri işi yapmaları, onların işi performansı ile yakından ilişkilidir.

Kariyer Seçiminde Aile İlişkileri Ne İfade Ediyor?

Kariyer danışmanlığı için bize gelenlere öncelikle sorduğumuz iki soru bulunmaktadır. Bu soruların ilki, kişinin düzenli bir ilişkisinin olup olmadığıdır. İkinci soru ise kişinin sürekliliği olan bir işte çalışıp çalışmadığıdır. Danışmanlık talep eden kişinin ruhsal sağlığının nasıl olduğunu görebiliyor olmamız gerekmektedir. Kişinin ruhsal durumunun tespitinden sonra da eklektik diye tanımlanan yaklaşım uygulanmalıdır.

Öncelikle kişinin psikolojik durumu ortaya koyulmalıdır. Yani ruhsal durumu, duygularının ne yönde olduğu ve sağlık durumları anlaşılmalıdır. Kişinin ilgi alanları ve becerileri sonraki aşamada dikkate alınması gereken unsurlardır. Bireyin sağlıklı bir yaşam düzeyine sahip olup olmadığı ilk önce bakılması gerekenler arasındadır. İlerleyen aşamalarda kariyer seçiminde aile ilişkileri tespitleri gerçekleştirilmektedir.

Süreç İçerisinde Ruhsal Durum Neden Bu Kadar Önemli Sayılıyor?

Bireyin ruhsal durumu aslında kariyer anlamında bir temel sayılabilir. Ruhsal ve duygusal olarak sağlıklı olmayan bir birey, çok üst düzey yeteneğe sahip olsa da verimli sonuçlar ortaya koyamamaktadır. Dünya genelinde bu durumda olan çok sayıda önemli ismin olduğu dikkat çekmektedir. Bireyler çocukluk dönemlerinde yaşadıkları travmalar yüzünden ruhsal anlamda iyi durumda olmayabilirler. Ayrıca çocukluk yaşlarında sevgisizlik yaşayan çocukların da yeteri kadar kendilerini ortaya koyamadıkları görülmektedir. Bu tarz bireylerin, toplum içerisinde çekingen davrandıkları, sürdürülebilir işlerde çok da başarılı olamadıkları ve direnç gösteremedikleri gözlemlenmektedir.

Kariyer seçiminde aile ilişkileri süreci etkileyen önemli bir unsurdur. Konu hakkında soru ve görüşleriniz için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Güncel konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalını takip edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat