Kariyer Planlaması Yapmak Şart Mı?

Kariyer planlaması kavramı özellikle Covid – 19 süreci ile çok daha farklı bir hal almıştır. Uzun dönemdir dünyayı kasıp kavuran…

Aralık 28, 2020

gamze-sart-kariyer-planlamasi-yapmak-sart-mi-1

Kariyer planlaması kavramı özellikle Covid – 19 süreci ile çok daha farklı bir hal almıştır. Uzun dönemdir dünyayı kasıp kavuran Covid – 19 salgını sadece meslek alanlarını etkilememiştir. Bununlar birlikte mesleki pek çok kavramı da bu salgın sürecinden etkilenmeyi başarmıştır. Kariyer çalışmaları ya da planlamaları da bunlardan bir tanesidir. Covid – 19 salgını ile tüm dünya yeni bir düzene girmeye çoktan başlamış durumda.

Özellikle iş dünyası ve buna ek olarak dijital dünya bu dönüşümün en büyük parçalarından bir tanesidir. Özellikle dijital dünyada yepyeni bir yapılanma oluşmaya başladı. Dijital dünya bu değişim ile birlikte her tarafa girmiş ve el atmış durumda. Ayrıca eğitim sistemi de değişimden nasibini almaya başladı. Eğitim, sadece lise ya da üniversite dönemlerinde değil tüm eğitim alanları içerisinde değişmeye girmiştir. Kariyer planlama aşamaları da bu yüzden geniş çaplı bir değişime girmeye başladı.

Kariyer Planlaması Önemini Arttırıyor

Tüm iş ve eğitim alanlarının Covid – 19 ile değişmeye başlaması kariyer planlamalarını da çok daha önemli bir hale getiriyor. Bu planlamalar eski döneme göre oldukça değişmiş durumda. Çalışanlardan öğrencilere kadar herkes planlamalarını tekrar gözden geçirmek zorunda. Yeni sistem ile birlikte kariyer planlamalarında yeni dikkat edilecek noktalar ortaya çıkmış durumda. Ailenizden yakınlarınıza kadar ya da iş hayatınızdan eğitim hayatınıza kadar tüm önemli noktaların planlanması gerekmekte.

Üstelik bu planlamalar çok daha ayrıntılı ve yeni sisteme göre yapılmak zorunda. Örneğin üniversitede kariyer planlama Covid – 19 öncesi ve sonrası büyük farklılıklar bulunduruyor. Öğrenciler Covid – 19 ile hayatımızın her noktasına ulaşan dijital dönüşüm kavramını bu planlarına eklemek zorunda. Ya da bu etkileri göz önünde bulundurarak planlamalarına şekil vermek durumunda. Üstelik sadece salgın değil salgının getirdiği bazı yeni durumlar da bu planlamaları oldukça etkileyecek.

Covid – 19 Çalışmalarının Etkileri

Ülkemizde ilk olarak mart ayında ortaya çıkan salgının etkileri hala devam iş hayatına etki ediyor. Buna ek olarak sadece salgın döneminde bile eğitim konusu oldukça büyük değişimlere uğruyor. Fakat ilerleyen dönemlerde aşı çalışmaları da bu iş, eğitim ve kariyer planlaması çalışmalarını oldukça etkileyecek. Hangi aşının iyi olduğu gibi konular tüm dünya gündemini en az 1 yıl daha meşgul edecek. Hem devletler hem de vatandaşların aşının etkisini tam anlamı ile görmek için bu süre şart.

Aşının yapılması ya da yapılmaması da insanların bu süreçten etkilenmesini uzatacak. Ayrıca bu durum beraberinde yenilikler de bizlere sunacak. Bu yüzden kariyer yapılanması insanların hayatında sadece Covid – 19 süreci için değil, yenidünya düzeni için önemli bir hal alacak. Kariyer yapılanması açısından insanların hem farkında hem de uyanık olması gerekiyor. Yapacakları gelecek planlarının sonraki aşamasında dünyada meydana gelebilecek değişimleri insanlar göz önünde bulundurmalıdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek gelecek ve kariyer planlaması nasıl yapılmalıdır ve insanlar bu planlama sırasında nelere dikkat etmelidir gibi konularda videolara ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart İnternet sitesini ziyaret ederek de bu taraz konulardaki blog yazılarına ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesindeki blog yazılarından da lise, üniversite ya da ortaokul düzeyinde kariyer planlamaları konusunda sizlere yardımcı olacak makalelere ulaşabilirsiniz. Geleceğinizin daha rahat olması ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırmanız için kariyer planlaması aşamalarını iyi bilmeniz ve geleceğin size sunacağı yenilileri ön görmeniz gerekmektedir.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat