İş Dünyası ve Sektörlerdeki Değişim

Koronavirüs sonrası iş dünyası diğer pek çok alan gibi oldukça büyük bir değişime girdi. Covid – 19 salgınından belki de…

Aralık 28, 2020

gamze-sart-is-dunyasi-ve-sektorlerdeki-degisim

Koronavirüs sonrası iş dünyası diğer pek çok alan gibi oldukça büyük bir değişime girdi. Covid – 19 salgınından belki de eğitim ile birlikte en çok etkilenen alan şüphesiz iş hayatıdır. İş hayatında ilk dikkat çeken nokta geleneksel iş hayatının artık yavaş yavaş değişmesi. Son dönemlerde finans sektörü yüzde 40’dan fazla değişim gösterirken eğlence ve sanat gibi alanlar en az etkilenecek alanlar olarak dikkat çekiyor. Bu değişimleri göz önünde bulundurarak işsizlik oranının artmaması için tedbirler almak oldukça önemli bir hale geliyor.

İş Dünyası ve Sektördeki Değişimin Oluşacağı Alanlar

İş hayatı içerisinde gençlerin en kolay iş bulabildiği kısımlar üniversiteler olmakta. Bu yüzden gençler açısından akademik çalışmalara girmek, master ve doktora yapmak iş hayatı için geleceğin en önemli alanları olarak dikkat çekiyor. İş hayatı için gençlerin önem vermesi gereken bir diğer nokta da online satış siteleri. Özellikle pandemi sonrası hem ülkemizde hem de dünyada online satış sektörü yüzde 100’den fazla bir büyüme göstermeyi başarmıştır. Dijitalleşme süreci bu dönemde insanların hayatlarını etkilediği gibi iş hayatlarını da etkilemekte.

Sektör içerisinde bir değişim ise şüphesiz hastanelerde meydana gelmekte. İş dünyasından son haberler son dönemlerde hastane ya da tedavi üzerine yoğunlaşmış durumda. Bunun ise temel sebebi Covid – 19 salgını. İnsanlar gelecekte böyle bir durum ile karşılaştıklarında hazırlık olmak için ve pastadan büyük payı alabilmek için bu sektörlere günümüzde ve gelecekte çok büyük ilgi gösterecek. Bunları restoran, finansal servis ve askeriye gibi alanlar takip ediyor. Fakat bankacılık sektör içerisinde en az para kazandıran mesleklerden bir tanesi olarak gerileyecek.

Dijital Dönüşümün İş ve Sektöre Etkisi

Dünyayı kasıp kavuran dijital dönüşüm iş ve sektör dünyasını oldukça değiştirmiştir. Online satış gibi alanların yükselmesinde bu dönüşümün etkisi oldukça fazla. İnsanların hayatı bu dönüşüm ile oldukça kolaylaşmıştır. Bu dönüşüm pek çok yeni iş alanı bizlere sunarken pek çok alanında kapanmasına neden oluyor. İnsanların online bankacılık işlemlerine geçmesi banka şubelerinin birer birer kapanmasına neden oluyor. Buna ek olarak da 2025 yılı itibari ile yeni mesleki alanları bizlere sunuyor.

İş dünyası geçmişi artık rafa kaldırılarak yeni model iş hayatları ortaya çıkıyor. Baktığımız zaman 2025 yılı itibari ile bulut bilişim, büyük veri, nesnelerin interneti, siber güvenlik ve yapay zeka gibi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu yeni iş alanlarına olan yönelim ve istek iş hayatı içerisinde en fazla olacak alanlar. Bunlara ek olarak 3d modelleme, robotik ya da kuantum bilişimi gibi alanlar da şirketlerin yöneleceği alanlardandır. Kısaca yeni dönüşüm ile iş ve çalışma anlayışı çok fazla değişime uğrayacak.

Ayrıca bu iş dünyası etkinlikleri ve sektörel dönüşüm sadece 2025 yılı için geçerli. Yani çok kısa bir süre sonra bildiğimiz iş hayatı ve iş sektörleri köklü bir değişime girecek. Covid – 19 salgınının hızlandırdığı bu dönüşüm için eğitimin artması da son derece önemli. Örneğin bir e – ticaret yapmak için çok fazla eğitim gerekmese de yapay zeka ya da bulut bilişim alanında yer edinebilmek için kaliteli bir eğitim almak son derece önemli. Bu durumda beraberinde iş ve sektörel değişimde eğitimin önemini bizlere gösteriyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek iş dünyası ve sektörel değişim hakkında detaylı videolara ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart‘ın resmi İnternet sitesinden de bu tarz konularda blog yazılarına ulaşabilirsiniz. Öğrenciler için eğitim konusunda destek almak ve bu değişimlerin öğrenciler üzerindeki etkisi hakkında bilgi almak için Aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat