Hayalinizdeki Üniversiteler İçin IB Yaparken AP Yaparsanız Nasıl Kabulünüzü Garantilersiniz?

Lise döneminde öğrencilerimizin hayallerindeki üniversitelere girmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Lise döneminde alınan derslerin yanında IB ve…

Aralık 24, 2020

gamze-sart-hayalinizdeki-universiteler-icin-ib-yaparken-ap-yaparsaniz-nasil-kabulunuzu-garantilersiniz

Lise döneminde öğrencilerimizin hayallerindeki üniversitelere girmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Lise döneminde alınan derslerin yanında IB ve AP programlarını tamamlamak öğrencilere pek çok avantaj sunmakta. Hayalinizdeki üniversiteler için IB ve AP programlarını lise müfredatı ile eş zamanlı olarak yürütmeniz gerekiyor.

IB diploma programı, AP programına göre belirli bir müfredatın düzenli olarak takip edilmesi ve tamamlanmasından oluşuyor. AP sınavları ise yalnızca sınavlardan başarılı olunarak tamamlanabilen bir program. Bu nedenle AP hazırlık döneminde öğrencilerin sınava yönelik çalışma yapmaları yeterli oluyor. AP sınavları üniversite müfredatında yer alan derslerin seviyesinde olduğu için lise öğrencileri biraz zorlanabiliyor.

Hayalinizdeki Üniversiteler İçin AP Programı Neler Sunuyor?

Lise dönemindeki öğrenciler için AP ve IB çok sayıda avantaj sunuyor. AP sınavlarını başarılı bir şekilde veren öğrencilerin üniversitede çift anadal yaptıklarını ya da üç lisans programını tamamladıklarını görüyoruz. Bu anlamda AP sınavları öğrenciler  için IB’den daha baskın duruyor. AP yapan öğrenciler High Level dersleri geçtiğinde üniversitedeki; Matematik, Fizik, Kimya gibi ağır derslerden muaf olabiliyor.

Bu durum öğrencilerin eğitim süresince özgüvenlerinin yüksek olmasını sağlarken aynı zamanda not ortalamalarının yüksek olmasına yardımcı oluyor. Eskiden IB ile beraber devreye giren birçok okuldaki öğrenciler artık AP programını tercih edebiliyor. IB programı yoğun bir süreç olduğu için öğrenciler sınav süresince yani programın son 15 gününde yoğun bir stres yaşayabilmekte. AP sınavları self-study ile tamamlanabilen bir süreç olduğu için IB’den daha çok ilgi görüyor.

IB Yaparken AP Yapılması Neler Sağlar?

AP sınavları üniversite derslerine yönelik bir müfredata sahip olduğu için üniversite seviyesindeki akademisyenler tarafından bu dersler verilmeli. AP sınavlarının IB karşısında açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak IB süreci içerisinde AP sınavlarını almak gibi bir seçenek, öğrencilerin dünyadaki en prestijli üniversitelere girişlerini garanti altına alabilir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durulması gerekiyor. AP sınavları öğrencilerin dışarıdan destek alarak 3-4 ayda tamamlayabileceği sınavlar. Bu süreçte profesyonel bir destek alarak öğrenciler IB ve AP programını tamamlayabilir.

Hayalinizdeki üniversiteler için neler yapmanız gerektiği konusunda görüş ve sorularınızı form aracılığıyla Doç. Dr. Gamze Sart’a ulaşabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli sınavlar hakkında bilgi edinmek üzere aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat