Yurt Dışında Hayalinizdeki Üniversiteye Girmek İçin IB Neden Önemli?

Yurt dışı eğitim için IB neden önemli bir yere sahip? IB programının içeriği nedir ve öğrencilere neler sunuyor? Yurt dışında…

Aralık 21, 2020

gamze-sart-yurt-disinda-hayalinizdeki-universiteye-girmek-icin-ib-neden-onemli

Yurt dışı eğitim için IB neden önemli bir yere sahip? IB programının içeriği nedir ve öğrencilere neler sunuyor? Yurt dışında eğitim almayı hedefliyorsanız ve IB hakkında aklınıza takılan sorular varsa hepsinin cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hemen başlayalım…

IB Neden Önemli? IB Nedir?

Internatioal Baccalaureate ya da kısaca IB bir diploma programı… İsviçre merkezli bir program olan IB, yükseköğretime giriş için uluslararası kabul görmüş bir yeterlilik sağlıyor ve dünya çapında pek çok üniversite tarafından tanınıyor. Programla aynı adı taşıyan bir kuruluş ve anlaşmalı kurumlar tarafından yürütülen IB diploma programı, 140’tan fazla ülkede, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzerek 3 farklı dilde uygulanıyor. Program lise öğrencilerine yönelik olarak uygulanıyor ve katılmak için öğrencilerin IB ile anlaşmalı bir okulda eğitim görüyor olması gerekiyor.

IB Program İçeriği

IB Programı öğrencilere akademik bir birikim kazandırmanın yanı sıra analiz, eleştirel düşünme, problem çözme gibi beceriler kazandırmayı da amaçlıyor. Öğrenciler 11 sınıf itibariyle IB programına katılabiliyorlar ve program iki yıllık bir süreyi kapsıyor. Program, öğrenciler lise müfredatında yer alan dersleri alırken aynı zamanda üniversite düzeyinde dersler almalarına olanak sağlıyor. İki yıl sonunda programı başarıyla tamamlayan ve sınavlardan yeterli puanı alan öğrenciler IB diplomasına sahip oluyorlar. Internatioal Baccalaureate dersleri standart level ve higher level olarak iki farklı düzeyde veriliyor. Zaman zaman programa ve sınavlara ek olarak öğrencilere ödev, rapor, proje gibi sorumluluklar da verilebiliyor.

Yurt Dışı Eğitim İçin IB Neden Önemli?

Peki; yurt dışı eğitim için IB neden önemli? Öğrencilere nasıl bir katkı sunuyor? IB programı, uluslararası tanınırlığı sayesinde öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın seçkin ve köklü üniversitelerine kabul edilme olanağı sunuyor. IB diploma programını iyi bir puanla tamamlamayı başaran öğrenciler aldıkları bazı derslerden üniversitenin ilk yılında muaf olma hakkı kazanıyorlar. Daha da önemlisi üniversite müfredatını henüz lisedeyken tanıma fırsatı buldukları için akademik hayata hazır olarak üniversiteye başlama şansı yakalıyorlar. Aynı zamanda IB kapsamında ürettikleri projeler ve aldıkları sorumluluklar kişisel gelişimleri ve becerileri anlamında da öğrencilere katkı sunuyor.

IB nedir, IB neden önemli, programın avantajları nelerdir, IB almak neler kazandırır gibi sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için aba Eğitim ve Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanallarına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat