Yurt Dışında Hayalinizdeki Üniversiteye Girmek İçin AP Neden Önemli?

AP neden önemli? Yurt dışında hayalinizdeki üniversiteye girmek için AP almanız şart mı? AP nedir ve ne işe yarar? Yurt…

Aralık 21, 2020

gamze-sart-yurt-disinda-hayalinizdeki-universiteye-girmek-icin-ap-neden-onemli

AP neden önemli? Yurt dışında hayalinizdeki üniversiteye girmek için AP almanız şart mı? AP nedir ve ne işe yarar? Yurt dışı eğitim için avantaj sağlıyor mu? Bu soruların hepsini sizin için yanıtladık.

AP Nedir ve Ne İşe Yarar?

Öncelikle “AP nedir?” sorusuyla başlayalım. AP dünya çapında kabul gören bir program. Açılımı ise Advanced Placement. College Board tarafından uygulanan AP programı lise öğrencilerini üniversite müfredatına hazırlamayı amaçlyor. Program College Board ‘un anlaşmalı olduğu liselerde uygulanıyor ve iki yıllık bir süreyi kapsıyor. İki yılın sonunda öğrenciler her ders için girdikleri sınavlar ile sertifika almaya hak kazanıyor. Diğer diploma programlarının aksine AP’nin sunduğu bir avantaj var. College Board ile anlaşmalı bir lisede okumasanız ve AP programına devam edemeseniz bile AP sınavı için katılım hakkınız bulunuyor. Böylelikle başvuru ve kabul aşamasında AP’nin avantajlarından yararlanma şansına sahip olabiliyorsunuz.

AP Neden Önemli? AP Yurt Dışı Eğitim İçin Avantaj Sağlıyor Mu?

AP’nin avantajları elbette sadece bu aşamayla sınırlı değil. Üniversite eğitiminiz sırasında müfredata aşina olmanız adaptasyon sürecinizin hızlanmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda üniversitenin ilk yılında sertifika aldığınız derslerden muaf olma hakkınız da bulunuyor. Bu noktada; skorunuzun yüksek olması önemli bir ayrıntı çünkü bazı üniversiteler AP skorunu doğrudan transkriptinize ve dolayısıyla diploma puanınıza yansıtmayı tercih edebiliyor. Bu anlamda AP sınavlarından iyi bir skor elde edebilmek hem kabul aşamasında hem de sonrasında önemli bir rol oynuyor.

Yurt Dışında Hayalinizdeki Üniversiteye Girmek İçin AP Almanız Şart Mı?

Yurt dışında hayalinizdeki üniversite için AP programına katılmış olmanız ya da AP sınavlarına girmiş olmanız şart değil. Ancak “AP neden önemli?” sorusunun bir cevabı da burada gizli. Yurt dışı eğitim için özellikle köklü ve seçkin üniversiteler söz konusu ise yoğun bir talep ve rekabetten söz etmek mümkün. Bu anlamda yalnızca lise müfredatında aldığınız dersler ve elde ettiğiniz not ortalaması yeterli olmayabiliyor. Üniversiteler öğrenci adaylarının belirli kriterleri karşılamasını talep ediyor. Bu kriterlerden bir tanesi de elbette akademik hayata hazır olmak. Akademik hayata hazır olduğuna inanılan bir öğrenci diğerlerine göre daha avantajlı konumda yer alıyor. AP programı ve AP sınavı bu anlamda istenileni veriyor. Dolayısıyla AP almak hem kendi gelişiminiz açısından hem de diğer öğrenci adayları arasından sıyrılabilmeniz açısından önemli bir avantaj sağlıyor. AP, aynı zamanda burs imkanları içinde kapı aralıyor.

AP neden önemli?” sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık. AP hakkında merak ettiğiniz diğer konular için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat