Hollandada Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Hollandada üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok avantaj bulunmaktadır. Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin çoğu yurt dışında okumayı istemektedir. Yurt…

Aralık 3, 2020

gamze-sart-hollandada-universite-okumanin-avantajlari-nelerdir

Hollandada üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok avantaj bulunmaktadır. Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin çoğu yurt dışında okumayı istemektedir. Yurt dışında üniversiteye başvurmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasında Hollanda bulunmaktadır. Hollanda birçok yönden öğrencilere cazip gelmektedir. Hem şehir yaşantısı olarak hem de üniversitelerin kalitesi açısından oldukça rağbet görmektedir. Hollanda da okuma fikri maddi yönden de öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.

Üniversiteye başvuru yapmayı düşünen bireyler için seçim süreci en önemli dönüm noktalarından biridir. Çünkü kişi burada alacağı eğitim ile geleceğine yön vermektedir. Özellikle yabancı bir ülkede eğitim almak kişiye fazlaca fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatların başında o ülkedeki yaşam standartları ve çalışma koşullarının çeşitliliği gelmektedir. Hollandada üniversite okumak isteyen öğrenciler için tüm bu fırsatlar geçerliliğini korumaktadır.

Yabancı ülkelerde sunulan eğitim ayrıcalıkları göz önünde bulundurulduğunda Hollanda bu ülkelerin başında gelmektedir. Hollanda gerek en iyi üniversitelere sahip olması açısından gerekse yüksek kaliteli eğitim sistemleri sayesinde birçok öğrenci ve aileleri tarafından tercih edilmektedir. Özellikle üniversitelerin akademik araştırmaları oldukça yüksek seviyelerdedir. Üniversiteler aynı zamanda bilim ve sanat alanındaki yenilikleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Hollanda’da üniversite okumanın bir diğer olumlu etkisi de çok sayıda Nobel ödüllü akademisyenleri bünyesinde toplamasıdır. Hollanda özellikle şehirleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu şehirlerin başında Amsterdam, Rotterdam, Leiden ve Groningen gibi kozmopolit gelmektedir. Sayılan bu şehirlerin çoğu tarihi ve modern mimarisi ile de gelenleri büyülemektedir.

Yetiştirilen çeşitli lalelerinden tutun da değirmenleri ve bisikletlerine kadar tercih edenleri hüsrana uğratmayacak bir şehir olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu ülkede yaşayan insanlarının hoşgörülü olması da yurt dışından gelmek isteyenleri kendine çekmektedir. Hatta bu şehirde kültür çeşitliliğinin de fazla olması dışarıdan gelen kişilerin rahatlıkla hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Yurt dışında okumak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu popüler ülke olma özelliğine sahiptir.

Hollandada Üniversite Okumak ve Hollanda’da Eğitim Sistemi

Hollandada üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için ülke son derece uygundur. Ülke özellikle dünyanın en kaliteli eğitim sistemine sahip olmakla beraber eskiye dayanan tarihiyle de gelenleri ağırlamaktadır. Ayrıca üniversitelerdeki fakülteler modern laboratuarlar ile donatılarak eğitim kalitesi her geçen gün daha da arttırılmaktadır. Avrupa’daki birçok ülkeye kıyasla daha güvenilir olan Hollanda, eğitim için gelenlere oldukça güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Hollanda’da eğitim veren kurumlar araştırma odaklı eğitimler sunarak bilim ve sanat alanında öğrencilerine ayrıcalıklar sunmaktadır. Ayrıca bu ülkede verilen eğitimler kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Birincisi; Araştırma Üniversiteleri, ikincisi ise; Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir. Araştırma Üniversiteleri’nde lisans eğitimi 3 yıl olarak verilmektedir. Ayrıca bu lisans programı Bachelor of Arts (BA) ve Bachelor of Science (BSC) olarak iki programdan oluşmaktadır.

Yüksek lisans programları ise Master of Science (MSC) ve Master of Arts (MA) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yüksek lisans programları da almak istediğiniz bölüme göre farklılık göstermektedir. Hollanda yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin seçtikleri bölümlere göre eğitim süresi 1 ya da 2 yıl olarak gerçekleşmektedir. Doktora eğitimine Hollanda’da devam etmek isteyen öğrenciler için bu süre ise 4 yıldır. Hollandada üniversite okumak isteyen öğrenciler özellikle Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Hukuk, Mühendislik ve Tıp fakültelerine başvuru yapmaktadırlar. Bu akademik bölümlerde bilimsel becerileriniz arttığı gibi mezun olduktan sonra kariyer becerilerinizde gelişme göstermektedir.

Hollanda’da bulunan uygulamalı üniversitelerde ön lisans programları da bulunmaktadır. Ön lisans programlarının süresi 2 yıl iken, lisans programları ise 4 yıl olarak eğitim vermektedir. Ayrıca yüksek lisans programı olan bu uygulamalı üniversitelerde doktora programı bulunmamaktadır. Yüksek lisans programları ise seçilen bölüme göre 1 ya da 2 yıl olarak sürmektedir. Uygulamalı bilimler üniversitelerinin en büyük avantajları arasında uluslar arası ticaret, finans, bankacılık ve işletme alanlarında öğrencilerine yeterlilik olanağı sunmasıdır.

Yurt dışı eğitimi için Hollanda’yı tercih eden yabancı öğrenciler için lisans eğitimi seçeneği oldukça fazladır. Hollandada üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için 2000’den fazla lisans ve yüksek lisans programları bulunmaktadır. Üniversitelerde verilen eğitimin çoğu İngilizce olarak verilmektedir. Bu sayede öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirmiş olacak hem de kaliteli bir eğitim almış olacaklardır. Bu durum ülkeyi eğitim için seçenlerin avantajları arasında bulunmaktadır.

Hollanda’da Eğitim Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hollandada üniversite okumak her yönüyle öğrencilere ayrıcalıklar sunmaktadır. Bu ayrıcalıkların başında uluslar arası geçerliliğe sahip olan diploma ile mezun olmaktır. Burada eğitim alan öğrencilerin çoğu İngilizcenin yanında ikinci bir dil daha öğrenme imkanına sahip olmaktadır. Başarılı bir şekilde mezun olan öğrencilerin çoğu hem Hollanda da hem de Avrupa da çok fazla iş imkanına sahip olmaktadır.

Lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikle hazırlaması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler tercih ettikleri üniversitelere ve programlara göre farklılık göstermektedir. Ancak hepsinin ortak istediği bir belge var ki o da; yabancı dil yeterlilik sertifikasıdır. Geriye kalan diğer belgeler ise program farklılıklarına göre değişmektedir. Bu belgelerden ilki; lise diploması ya da mezuniyetini alamayanlar için devam ettiklerine yönelik olan öğrenci belgesidir.

Belgeler arasında bulunması gereken bir diğer ana belge ise notlara ilişkin dokümanlardır. Ayrıca dil sınavlarından biri olan IELTS’ten 6 almak ve bir diğer sınav olan TOEFL’dan en az 550 puan almanız gerekmektedir. Ülkeye giriş yapmak için eğitim vizesi almanızda seçenekler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak üniversiteden de kabul belgesi almanız gerekli olacaktır.

Hollandada üniversite okumak isteyen öğrenciler seçtikleri üniversitelere ve programlara olan isteklerini bir niyet mektubu ile belirtmeleri de gerekecektir. Ayrıca bu niyet mektubu içerisinde geleceğe yönelik planlarınızdan da bahsetmeniz gerekmektedir. Yine lise öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları da bu süreçte size gereken desteği sağlayacaktır.

Hollanda Eğitiminde Ücretler ve Burs Seçenekleri Nelerdir?

Yurt dışında eğitim hayatını devam ettirmek isteyen öğrenciler için Hollanda düşük öğrenim ücretleri ile dikkatleri çekmektedir. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelere nazaran daha düşük ücretlere sahip olan Hollanda, yabancılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Popüler ülkelere göre hem eğitim ücretleri hem de yaşam masrafları oldukça düşüktür. Hollandada üniversite okumak isteyen AB üyesi ülkelerin vatandaşları için sunulan eğitim ücretleri 1500-2000 Euro olarak hesaplanmaktadır. AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları içinse bu ücretler 6000-15000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Alınan ücretler yıllık ortalama eğitim ücretleri olup birçok Avrupa ülkesine kıyasla oldukça düşüktür. Tüm bunların yanında Hollanda’da yaşamak diğer ülkelere nazaran daha uygundur. Özellikle ülkede ulaşım aracı olarak bisikletlerin kullanılması da harcamaları fazlasıyla kısmaktadır. Ayrıca hükümetin öğrencilere yönelik uygulamış olduğu desteklerde harcamaları azaltmaktadır.

Hollanda tarih olarak da oldukça köklü bir ülkedir. Dünyanın en köklü ve en iyi tarihlerinden birine sahip olan Hollanda aynı zamanda çok sayıda eğitim kurumuna da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Delf University of Technology, University of Amsterdam, Eindhoven University of Technology gibi üst düzey üniversitelere sahip olan şehir, bu üniversiteler aracılığı ile öğrencilere burs imkanı da sunmaktadır. Aynı zamanda hükümette uluslar arası öğrencilere eğitimlerini devam ettirmeleri için burslar vermektedir.

Hollandada Üniversite Okumanın Avantajları: Eğitim Sonrası Sunulan Kariyer İmkanları Nelerdir?

Hollandada üniversite okumanın ayrıcalıkları arasında mezun olduktan sonraki süreçte bulunmaktadır. Özellikle Hollanda dünyanın en fazla ihracat yapan ülkeleri arasında yer aldığından iş imkanları da oldukça fazladır. Sahip olduğu coğrafyanın nimetlerinden fazlasıyla yararlanan Hollanda da iş kolları gemicilik, balıkçılık ve ticaret gibi alanlarda oldukça etkili olmuştur. Güçlü ekonomisi sayesinde ülkede işsizlik yok denecek kadar azdır. Birçok Avrupa ülkesiyle kıyaslandığında bu işsizlik oranı oldukça düşük bir rakama denk gelmektedir.

Ülkede yaşam standartlarının yüksek olması ile iş olanaklarının fazla olması öncelikle öğrenciler tarafından dikkatleri üzerine toplamaktadır. Kısa çalışma saatlerinin varlığına rağmen ülkede oldukça yüksek kazançlar elde edilmektedir. Bilimsel buluş ve araştırma için ülkeye gelen eğitimcilerin yanı sıra bu eğitimleri gerçekleştirmek için gelen öğrencilerin sayısı da fazladır.

Son olarak hollandada üniversite okumak için gelen yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra uluslar arası şirketlerde rahatlıkla iş imkanına sahip olmaktadırlar. Ülke içerisinde bulunan Philips, C&A gibi uluslar arası alanlarda ad yapmış şirketlerde iş imkanları oldukça yüksektir. Hollanda da kişi başına düşen milli gelirin yüksek olmasına bağlı olarak maaşlarda yüksek ödenmektedir. Özellikle tıp alanında çalışan kişilerin ortalama maaşları 120000 Euro civarında iken, pilotlar 100000 Euro maaş alırken, avukatlar ise yine 100000 Euro civarında maaş almaktadırlar.

Hollanda’da Eğitim Almak İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilmelidir?

Hollandada üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için pek çok seçenek bulunmaktadır. Lisans eğitimi veren en iyi üniversiteler genelde metropol olan şehirlerde konumlanmıştır. En iyi üniversiteler ülkenin başkenti ve aynı zamanda kültür kenti olan Amsterdam’da yer almaktadır. Amsterdam’dan sonra gelen şehirler arasında Rotterdam, Lahey, Utrecht gelmektedir. Bu ülkede eğitim almak isteyen öğrencilerin bölüm tercihleri sıralamasında tıp, mühendislik, sanat ve tasarım, sosyal bilimler gibi bölümler yer almaktadır.

Universitıy of Amsterdam; ülkenin başkenti olan bu şehirde bulunan araştırma üniversitesidir. Kuruluş tarihi 1632 yılı olan bu okul içerisinde diş hekimliği, tıp, hukuk, işletme, sosyal bilimler, ekonomi gibi bölümler yer almaktadır. 7 fakülteden oluşan Amsterdam üniversitesi her yıl ortalama 3000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu üniversite Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında sağlam bir yere sahiptir. Özellikle bu okul akademik çalışmalara verdiği desteklerle tanınmaktadır. Her yıl ortalama olarak 100’e yakın araştırmacıya ve akademisyene ev sahipliği yapmaktadır.

Erasmus University of Rotterdam; uluslar arası üniversiteler arasında yer alan bu araştırma üniversitesi 1913 yılında kurulmuştur. Hollandada üniversite eğitiminde bulunmak isteyen öğrenciler için tercih edilmektedir. Modern bir kampüse sahip olan bu üniversitede 7 fakülte ve 2 enstitü bulunmaktadır. Ayrıca bu okul sağlık, yönetim ve kültür alanlarında diğer birçok üniversite ile bağlantı kurarak akademisyenlere ve öğrencilere ayrıcalıklar sunmaktadır.

Maastricht University; 2017 senesinde en iyi eğitim veren genç üniversiteler arasında 6. olmaya hak görmüştür. Hollanda’nın en eski ve en köklü şehirlerinden biri olan Maastricht’te eğitim hayatına başlayan bu okul 1976 yılında kurulmuştur. Ayrıca bu üniversite bir kamu okulu olarak kurulmuştur. Bu üniversite eğitim konusunda yeniliğe ve araştırmaya oldukça önem vermektedir. Maastricht üniversitesinden mezun olanlar Belçika, Çin, Amerika ve Dubai gibi ülkelerde çalışma imkanı bulmaktadır.

Hollandada üniversite okumak için yapılması gereken konular hakkında form aracılığıyla Doç. Dr. Gamze Sart’a ulaşabilirsiniz. Farklı konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında bilgi edinmek amacıyla aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat