Ap sınavı ne işe yarar sorusu yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için merak uyandırmaya devam ediyor. Sınav, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak College Board tarafından hazırlanmakta ve dünyanın pek çok yerinde de kabul edilmekte. Sınavdan alınan yeterli bir puan sonucunda yurt dışında üniversite müfredatında yer alan çok sayıda dersten muaf olmak mümkün.

Bu özelliği nedeniyle AP sınavı için, sınavın öğrencileri üniversite müfredatına hazırladığı da söylenebilir. AP genel olarak bakıldığında diğer sınavlardan farklı olarak bir diploma programı olma özelliğine sahip. Lise öğrencilerinin bu program sayesinde üniversite derslerine aşinalık kazandıkları ve üniversite eğitimlerinin daha verimli geçtiği de görülmekte.

AP Sınavı Ne İşe Yarar? AP Sınavı İçin Diploma Programı Nasıl Yürüyor?

Ap sınavı ne işe yarar sorusu kadar diploma programının nasıl yürütüldüğü de merak ediliyor. Diploma programı boyunca, College Board ile anlaşması bulunan okullar ya da kurumlar, lise öğrencilerine iki yıl süreli bir eğitim veriyor. Müfredat tamamlandıktan sonra eğitim alan öğrencilere Advanced Placement sınavı yapılıyor. Sınavı geçen öğrencilere, eğitim kurumu tarafından sertifika veriliyor.

Alınan bu sertifika ile herhangi bir üniversitenin lisans programında yer alan, genellikle birinci sınıf derslerinin pek çoğundan muaf olunmakta. Sınavdan yüksek puan almanın avantajı ise bazı durumlarda daha net görülüyor. Sınavda, dersle ilgili yüksek alınan puan, harf notu olarak değerlendirilerek mezuniyet puanının hesaplanmasında işe yarıyor. 1 yıl içerisinde öğrencinin 6 Advanced Placement sınavı için kayıt oluşturması mümkün.

AP İçin İki Yıllık Müfredatı Tamamlamak Gerekiyor mu?

Ap için güzel sayılabilecek bir olay tam da bu noktada görülüyor. Ap sınavları için AP müfredatı tamamlanmak zorunda değil. Yani sınavlara yeterli bir hazırlık yapılarak sınavlara direkt girmek mümkün. AP skoru yeterli olan bir öğrenci, bu dersten uluslararası düzeyde muaf olabiliyor. Böyle bir avantaj, öğrencilerin lisans eğitimlerini daha rahat ve hızlı bir şekilde bitirmelerine imkan tanıyor. Bu sayede öğrenci üniversitede istediği başka dersleri alarak çift anadal dahi yapabilmekte. Genel olarak değerlendirildiğinde AP sadece muafiyet için değil önemli üniversitelere kabul aşamasında da oldukça işlevsel. Örneğin dünya genelinde isim yapmış bir üniversitenin mühendislik bölümüne yapılan başvurular için AP fizik skoru kabul aşamasında kolaylık sağlayabiliyor.

AP sınavı ne işe yarar sorusuna daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. AP sınavı hakkında ayrıntılı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Ap hazırlık aşamasında destek almak için aba Academy ile görüşebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat