AP sınav taktikleri yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için ihtiyaç duyulan AP skorlarını almak için oldukça önemli. Bilindiği gibi AP sınavları, lise öğrencilerinin tercih ettiği önemli sınavlardan oluşuyor. Üniversitelerin kabul aşamalarında AP puanı işlevsel olduğu gibi, üniversite eğitiminde bazı derslerden muaf olmak için de AP yardımcı oluyor. Üniversiteyi erken bitirmek ya da çift anadal yapmak isteyen öğrencilerin AP sınavlarından en az 3 puan almaları tavsiye edilebilir. AP sınavlarına hazırlanan öğrencilerin, AP sonuçları doğrultusunda aldıkları puanlarını transkriptlerine de işleyebileceklerini unutmamaları gerekiyor. Yani AP’tan yüksek bir puan almak aynı zamanda üniversite mezuniyet notuna da direkt etki ediyor.

AP Sınav Taktikleri Sınavda Ne İşe Yarıyor?

AP sınav taktikleri üniversite kabul aşamasında öğrencilere kolaylık sağlayan bir AP skoru alınmasında yardımcı oluyor. Öğrenciler bu süreçte profesyonel bir destek alarak sınav için gerekli olan müfredatı rahat bir şekilde halledebilir. Bu aşamada aba Academy uzman kadrosu ile AP sınavlarına yeterli bir donanım sağlıyor. Ayrıca sınavda pratiklik kazandıran stratejiler sayesinde daha kısa sürede, hedeflenen AP sonucu almak da imkan dahilinde.

İsim yapmış üniversitelerden bazıları her ne kadar AP sonuçlarını göz önüne almadıklarını belirtseler de uygulamada bunun öyle olmadığı görülüyor. Harvard Üniversitesi de bu yönde açıklamalarda bulunmasına rağmen AP sonuçlarının pek çok aşamada üniversite tarafından dikkate alındığı aşikar.

AP Sınavları Öğrenciler İçin Oldukça Önemli

AP sınavları üniversitelerin pek çok aşamasında öğrenciler için bir sigorta işlevi görüyor. Bu anlamda IB sahibi olan öğrencilerin dahi AP alarak kendilerini garantiye almaları tavsiye edilebilir. Sınava hazırlık aşamasında öncelikle, hangi sınavlara girileceğine dair bir planlama yapılmalı. Yılda 6 AP sınavına girilebilmesine rağmen, 6 sınavı aynı yıl içerisinde vermek oldukça zor bir durum. Bu nedenle doğru dersler belirlenerek yalnızca o derslerin müfredatlarına hazırlanmak gerekiyor. Lise öğrencileri için üniversite müfredatı biraz daha ağır olabileceğinden dolayı ders yükünün 1 yıllık sürede çok da artırılması doğru değil.

AP sınav taktikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında bilgi edinmek için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat