Yurt dışı bursları bir öğrencinin hedeflerine ulaşması için son derece önemli olan destekler arasında yer almaktadır. Bizim bu alanda yaptığımız en önemli çalışmalardan birisi burslara yönelik olmaktadır. Geçen seneyi baz alırsak çok ciddi miktarda burslar bularak öğrencilerimize destek olmayı başardık. Bu rakamlar çift haneli rakamlarda, gelecek vadeden öğrencilerimize burs olarak verilmiştir. Bu burslar çoğu zaman üniversitelerden temin edilmektedir.

Ancak buna rağmen öğrencilerin maddi durumlarının yetmediği zamanlar da olabilmektedir. Yani üniversiteden burs bulunmasına rağmen öğrencinin karşılaması gereken belirli bir tutarın dahi öğrenci tarafından karşılanamadığı durumlar yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda öğrenci gelecek vadeden bir grafik çiziyorsa bu öğrenci kendi burs fonumuzdan da desteklenmektedir. Başarılı olan her öğrenciyi ciddi anlamda desteklemekteyiz.

Yurt Dışı Bursları Kapsamında Öğrencinin Çok Başarılı Olması Önemli mi?

Yurt dışı bursları kapsamında öğrencinin tarafımızca desteklenmesi için çok mükemmel bir durumda olması gerekmemektedir. Günümüzde öyle değişik öğrenci profilleri bulunmaktadır ki sırf sınav puanı odaklı bir başarıyı göz önüne almak, değerlendirme sürecinin eksik değerlendirilmesi anlamına gelebilir. Yani bir üniversiteye girebilmek için her türlü eylemi yapan öğrenciler dahi bulunmaktadır.

Bu süreçte hedefine ulaşmak için anne babasını devreye sokan, farklı girişimlerde bulunan öğrenciler görmekteyiz. Bizim için sınav başarısından önce ‘insanlık’ kavramı ön plandadır. İnsanlık derken etik normları göz ardı etmeyen ve genel etik kurallara uygun davranışlar sergileyenler kastedilmektedir. İnsanlık göz önünde bulundurularak etik normlar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bu Anlamda Öğrenciler Ne Yapmalıdır?

Yurt dışında okuyan öğrencilere burs veren kurumlar arasında önemli bir konumda bulunduğumuz için bu anlamda geniş çaplı programlar yürütmekteyiz. Öğrencilerin başarılı olmak adına etik kurallara bağlı olmaları gerekmektedir. Örneğin bir öğrenci, arkadaşının herhangi bir sınavdan başarılı olmasına odaklandığı için kendi sürecine odaklanamayabilir. Bu tarz örneklere çok sık rastlamaktayız. Bir arkadaşının, örneğin SAT sınavından 1500 üzerinde bir puan almasına rağmen kendisinin bunu başaramamış olmasını kabul edememektedir. Sınavlara hazırlık sürecinde rakip analizi yapmak oldukça önemlidir ancak her öğrenci kendi önüne bakabilmelidir. Başkalarının yaptıklarından ziyade kendi yaptıklarına ya da yapacaklarına odaklanmak, öğrencileri başarıya götürecektir. Yurt dışı bursları verirken etik normları kesinlikle göz önünde bulundurarak değerlendirmeler yapmaktayız.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat