Amerika’da tıp okumak için hangi üniversitelerin göz önünde bulundurulması gerektiği sıklıkla karşılaştığımız sorular arasında yer almaktadır. Tıp eğitimi ‘Professional Studies’ kapsamında ele alınan 4 yıllık lisans eğitimine sahip bir programdır. Uzmanlık alanına göre tıp eğitim süreleri değişebilmektedir. Amerika’da tıp eğitimi almak için lisans eğitiminin tamamlanmış olması ve belirli sınav sonuçlarının alınması gerekmektedir. Bu süreçte öğrencilerin not ortalamaları da son derece önemlidir. Minimum 3.8 not ortalamasının öğrenciler tarafından sağlanmış olması zorunlu şartlar arasında yer almaktadır. Tıp eğitimi almak isteyenlerin bu hususlara dikkat etmeleri ve üniversitelerden beklenen koşulları da sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca farklı bir program olarak MD-PhD programları da dikkat çekmektedir. Biz de bu programa bu sene 11 öğrenci yerleştirmeyi başardık.

Amerika’da Tıp Okumak Anlamında MD-PhD Programları Nelerdir?

Amerika’da tıp okumak için farklı alternatif arayanlara sunulan programlar bulunmaktadır. MD-PhD programları da bu tarz bir programdır aslında. Farklı bilimlere yönelik eğitim alanların dikey yönlü olarak tıp eğitimi almalarına imkan tanıyan özel bir program sayılmaktadır. Bu programa öğrenci kabul eden üniversiteler özellikle çok yüksek miktarlarda burslar vermektedir. Eğitimini burs kapsamında tıp alanında devam ettirmek isteyen öğrencilerin bu üniversitelerin şartlarını sağlamaları beklenmektedir. Öğrencileri bu üniversitelere girmeyi başarıp da mezun olduktan hemen 1 yıl sonra iş sahibi olabilmektedir. Bu nedenle Green Card almak da son derece kolay bir süreç olarak gerçekleşmektedir.

MD-PhD Tıp Programları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Amerikada tıp okumak isteyenler için MD-PhD programlarının oldukça faydalı olduğunu düşünmekteyim. Dünya’nın genelinde de bu şekilde programlar sayesinde çift diploma sahibi olan öğrencilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle tıp okumak isteyip de bu fırsatını kaçırdıklarını düşünen öğrencilerin üzülmelerine gerek bulunmamaktadır. Psikoloji ya da mühendislik alanlarından da tıp bölümüne Amerika ve Kanada’da gitmek bu anlamda mümkündür. Dünya geneli göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’deki tıp eğitimi lisans bazında iyi seviyededir. Hacettepe, Koç ve Cerrahpaşa gibi yerlerde tıp okuyan öğrencilerin ise lisans bazında dünyadaki en iyi tıp eğitimi aldıkları söylenebilir. Bu nedenle Türkiye’deki bu fırsat iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

Amerika’da tıp okumak konusunda bilgi ve destek almak için Doç. Dr. Gamze Sart’a form aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat