Dünyanın en iyi üniversiteleri ifadeden de anlaşılacağı üzere herkesin eğitim almak istediği üniversitelerdir. Bu nedenle dünyanın en iyi eğitim veren üniversitelerine girmek için ciddi bir rekabet bulunmaktadır. Bu zorlu rekabet sürecinde başarılı olmak için ciddi anlamda bir efor sarf etmek gerekmektedir. Çünkü dünyanın en prestijli üniversiteleri, diğer üniversitelere göre daha zorlu taleplerle öğrencileri beklemektedir.

Bu üniversitelerden kabul almak için belli başlı hususları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar arasında öğrencinin sosyal yönden yeterli düzeyde olması, eğitim notlarının yüksek olması, önemli referanslara sahip olması ve bunlar gibi kıstaslar bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın prestijli üniversitelerine girmek için de bazı sınav sonuçlarının yeterli seviyede olması zorunludur.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri İçin Gereken Sınavlar

Dünyanın en iyi üniversiteleri için Advanced Placement (AP) ile International Baccalaureate (IB) sınavları gerekli sınavlardandır. İngiltere’de bulunan dünyanın en prestijli üniversiteleri için dil yeterliliği anlamında IELTS puanı yeterli olmaktadır. Durum, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise dil anlamında daha farklıdır. Dünyanın en çok talep gören ve Amerika’da yer alan 20 üniversitesi dil yeterliliği TOEFL puanı istemektedir. Üniversite kabulleri için bu sınavlar olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çünkü eğitim anlamında durumlar oldukça değişik bir yapıya ulaşmıştır. Sağlam bir başvuru yapabilmek için öğrencinin kaliteli bir arka planı olması gerekmektedir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Öğrencilerin dosyalarının düzgün ve doğru bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. AP sınav skoru ve gerekli SAT sınav sonuçları da öğrencinin alması gereken sonuçlar arasındadır. Aba Academy bünyesinde tüm sınavlara ait olan konular özel bir şekilde öğrencilere sunulmaktadır. Doç. Dr. Gamze Sart tarafından sınavlara ilişkin müfredat daha kolay ve kalıcı bir şekilde anlaşılabilecek formata çevrilmiştir. Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için ihtiyaç duyulan tüm sınavlara yönelik bu özel çalışmalar yapılmıştır. Dünyanın en iyi üniversiteleri için ihtiyaç duyulan sınavlara doğru yöntemlerle ve uzman kadrolar ile hazırlanmak gerekmektedir.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Academy ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında hazırlanmış videolara ulaşmak için aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için de Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalını takip edebilirsiniz. İlgi çekici blog yazıları içinse Doç. Dr. Gamze Sart’ın Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Open chat