Melek yatırımcı özellikleri arasında ilk sırayı emek, tecrübe ve bilgi birikimi almaktadır. Melek yatırımcıdan kasıt daha yeni başlanmış bir iş için yatırım yapan ve bu işlerin büyütülmesi için ortaya sermaye koyan kişidir. İşletmelerin büyümeleri ve gelişmeleri adına kuruluşların çok erken bir döneminde yatırım yapmayı öngören kişilerdir. Yüksek risk altında olup aynı zamanda da yüksek bir büyüme potansiyeline sahip firmalara yapılan özel yatırım tipidir. Ayrıca çoğu uzmana göre ‘girişimciliğin melekleri’ olarak da tanımlanmaktadır.

Melek yatırımcıların hedefledikleri arasında gelecek vaat eden işlere parasal desteklerde bulunarak yeni oluşum içerisinde bulunan bu buluşlara destek çıkmaktır. Çünkü potansiyel getirisi olan bir projenin hayata geçirilmesi esnasında bu durumun girişimciler tarafından ilgi çekici bulunması gerekmektedir.

Melek Yatırımcı Özellikleri ve Hedefledikleri

Melek yatırımcı özellikleri arasında bulunan bir diğer husus ise girişimcilerin iş fikri için hedeflerinin bulunmasıdır. Sistem içerisinde bulunan ‘melek’ kavramından kasıt girişimlere destek olan ve onları ileriye taşıyan kişi olarak tanımlanmaktadır. Melek yatırımcı yeni kurulan iş imkanlarına veya maddi olarak zorlanan işletmelere yönlendirdikleri finansal kaynaklarla onları tekrardan canlandıran kuruluşlardır.

Melek yatırımcılar daha çok potansiyeli yüksek olan ve gelecek vaat eden firmalara danışmanlık sağlamaktadırlar. Çünkü kendileri de birer başarılı danışman olduklarından değerli gördükleri alanlara daha çok eğilim göstermektedirler. Değer açısından diğer fonlara oranla %25’in üzerinde yüksek getirisi olan yatırımlara el atmaktadırlar.

Melek Yatırımcıda Bulunması Gerekenler

Melek yatırımcı özellikleri denince akla birçok nokta gelmektedir. Öncelikle melek yatırımcılar bireysel çalışabildikleri gibi toplu olarak da hareket etmektedirler. Grup halinde hareket edildiği takdirde daha çok alana daha fazla finansal kaynak sunulması oldukça kolay olmaktadır. Başarılı olduğunu ya da olabileceğini düşündüğü yatırımı destekleyerek girişim fırsatlarını da takip etmektedirler.

Hem sermaye sahibi olabilirler hem de yatırıma yönelik şahsi tecrübelere de sahip olabilirler. Melek yatırımcı olmanın gerektirdiklerinin başında kişisel tatmin duygusuna ulaşmaktır. Çünkü amaç sadece yatırılan paranın kendilerine olan dönüşünü sağlamak değildir. Özellikle çoğu melek yatırımcı özellikleri içerisinde kaynak sağladıkları firmalarda söz sahibi olmak istemeleri de yer almaktadır. Girişim sürecinde yer alan ve katma değer sağlayan yatırımcıların çoğunu iş adamları oluşturmaktadır.

Benzer konularda hakkında videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Open chat