Zihin sağlığı insanların çok göz ardı ettiği fakat hayatlarında son derece önemli bir sağlık halidir. Zihin ile ilgili insanların yapacakları her türlü aktivite önemlidir. Spor yaparken, müzik yaparken ya da ders çalışırken zinde bir zihin, insanların atacağı adımların sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Özellikle KPSS, TYT ya da farklı bir sınava girecek öğrenciler zihinlerini temizlemelidir. Zihin temizliği hem sınavlardan önce hem de ders çalışmadan önce yapılmalıdır. Zihinsel sağlık için birbirinden farklı yapılacak adımlar bulunmaktadır. Bunlar ilk başta insanlara gereksiz gelse de bu adımların insan zihnine yaptığı olumlu etkiler bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Zihin Sağlığı Neden Önemli?

Zihinsel sağlık nedir ya da zihinsel sağlığın insanlar üzerindeki etkisi oldukça merak konusu olmuştur. Zihinsel sağlık insanların psikolojik olarak güçlü ve iradeli olması olarak ifade edilmektedir. Güçlü bir psikoloji de insanlara pek çok yarar sağlamaktadır. Güçlü ve sağlıklı bir zihin insanların hayatlarından hem keyif almasını hem hayattan kolay tatmin olmasını hem de karşılarına çıkan zorlukla ile daha güçlü olarak savaşmasını sağlamaktadır. Zihinsel ve mental sağlık bunlara benzer daha pek çok konuda insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Fakat tüm bunlara rağmen insanlar bedensel sağlık nedir ya da bedensel gelişime yapmak için daha fazla çalışmakta ve araştırma yapmaktadır. Özellikle gençler bedensel sağlıkları kadar zihinsel sağlıklarına da dikkat etmelidir. Bu sayede karşılaşacakları psikolojik zorluklar ile de kolayca mücadele edeceklerdir. Ayrıca zihinsel sağlığı sağlamak tahmin edildiği kadar zor değildir. Zihinsel sağlığı sağlamak için ev ortamlarında atılacak oldukça basit işlemler bulunmaktadır.

Zihinsel Sağlığı Geliştirmek İçin Ne Yapılır?

Özellikle ev ortamında zihinsel sağlığı geliştirmek için ne yapılır sorusu oldukça sorulmaktadır. Bu konuda müzik ilk dikkat çeken konu olmaktadır. Müzik dinlemenin faydaları bilimsel araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Özellikle zihinsel anlamda müzik insanların tahmin edemeyeceği bile yararlar sağlamaktadır. İnsanların sevdiği müzikleri en az 4 en fazla ise 10 dakika dinlemesi zihin sağlığı açısından büyük etkiler sağlamaktadır. Sevilen müziğin dinlenmesi insan beynine büyük rahatlama sağlamaktadır. Özellikle öğrenciler dersten ya da sınavdan önce zihinsel sağlıkları için bu yöntemi deneyebilirler.

Müzik dinlemenin yanı sıra diğer bir basit ve oldukça etkili bir yöntem ise su içmektir. Su insan vücudunun en büyük ihtiyaçlarından bir tanesidir. İnsan hücreleri su ile kendilerini yeniler ve gelişir. Ayrıca insan beyni de aynı şekilde su ile beslenir. Su insan vücudu hem mental hem de zihinsel anlamda da oldukça etkilidir. İnsanlar günlük olarak kiloları * 0.04 litre kadar su içmelidir. Örnek vermek gerekir ise 60 kg bir kişi günlük olarak 2.4 litre su içmelidir. Günlük bölmeler haline ayrılacak bu su içilmesi insanların hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak diri kalmasını sağlayacaktır.

Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ve Youtube kanalını ziyaret ederek zihin sağlığı nedir ya da ruhsal sağlık nedir gibi sorular ile alakalı uzman kişiler ile çekilmiş videolara ve makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab ve İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitelerinden de bu ve benzer konular ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.

Open chat